1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Nakıboğlu Tıp Fakültesi
Nakıboğlu Tıp Fakültesi

Nakıboğlu Tıp Fakültesi

Gaziantep Zirve Üniversitesi Emine-Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi binasının açılışı ve Sağlık Araştırma ve Uygulaması'nın temeli törenle gerçekleştirildi.

A+A-

Gaziantep Zirve Üniversitesi Emine-Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi binasının açılışı ve Sağlık Araştırma ve Uygulaması'nın temeli törenle gerçekleştirildi. Fakültenin tüm masrafları merhum hayırsever iş adamı Bahaeddin Nakıboğlu'nun eşi Emine Nakıboğlu ve kızları, Lale Yetkin, Eda Akınal, Gülfer Nakıboğlu, Demet Aytekin ve Şule Mazıcıoğlu tarafından bağışlandı. İlk olarak, Zirve Üniversitesi öğrencileri tarafından yılın annesi seçilen Emine Nakıboğlu'na plaket takdim edildi. Kurdela kesilmesinin ardından da dualar eşliğinde, temel atma töreni gerçekleştirildi.

Zirve Üniversitesi'nde gerçekleşen programda ilk olarak, vefatının ikinci senesinde Bahaeddin Nakıboğlu için Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Burada konuşan Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Cumhur Kılınç, dünyada en çok ihtiyaç çekilen meslek grubunun sağlıkçılar olduğunu vurguladı

SAĞLIKTA ZİRVE OLMA YOLUNDA

Zirve'nin sağlık konusunda zirve olma yarışına bugün başladığını kaydeden Kılınç, "Buradaki amacımız uluslararası alanda yetkinliğe, akademik alt yapıya sahip hekimler yetiştirmek." diye konuştu. Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa da bir çok gence el uzatan, güzel işler yapan merhum Nakıboğlu'nun adına yapılan fakültenin açılışında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Fakültenin yükleneceği misyon hakkında da değerlendirmede bulunan Kısa, "Bir şeyin var olabilmesi, şekillenmesi için ne kadar gayret gerekliyse, varlığını devam ettirmesi için de o kadar özveriye ihtiyaç var." açıklamasında bulundu.

ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Nakıboğlu ailesi adına konuşmayı da AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu yaptı. Mazıcıoğlu, merhum Nakıboğlu'nun hayırseverliğine vurgu yaparak, "Bizi yalnız bırakmamanızın onur ve şerefini yüreklerimizde hissediyoruz. Biz bu hatıranın varisleri olarak bu aziz insandan ayrılığın burukluğunu yaşıyoruz. Manevi alemde ruhuna rahmet dileklerimizi ve duamızı gönderiyoruz." şeklinde konuştu ve hastanenin de önemli bir görevi ifa edeceğinin altını çizdi.

VALİDEN TEŞEKKÜR

Üniversitenin mütevelli heyeti adına konuşan Mehmet Kocatürk ise "2 sene önce kıymetli Bahaeddin amcamızı yine yağmurlu bir vakitte toprağa verdik. Yine aynı şekilde yağmurlu bir günde, ölümünün ikinci sene-i devriyesinde onu anmak, tıp fakültesini açmak ve hastanenin temelini atmak için bir araya geldik." değerlendirmesinde bulundu. Kocatürk, tıp fakültesinde dünyanın imdadına yetişen hekimlerin yetişeceğini kaydetti. Gaziantep Valisi Erdal Ata da Nakıboğlu ailesine yaptıkları hayırseverlik nedeniyle teşekkür ederek, fakülte ve hastanenin önemli bir misyon üstleneceğinin altını çizdi.

ZİRVE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ'NDE NELER OLACAK?

Ağırlıklı olarak klinik öncesi öğrenim ve eğitiminin yapılacağı Temel Tıp Bilimleri binası 6,5 kattan oluşuyor ve yaklaşık 20 bin metrekare kullanım alanına sahip. Büyüklüğü ile temel tıp bilimleri arasında en geniş yere sahip olanlar arasında yer alması beklenen binada; 10 adet amfi, 12 adet derslik, 16 adet öğrenci laboratuarı, sınav salonu, okuma ve ders çalışma salonu, merkezi araştırma laboratuarları, deneysel hayvan araştırma laboratuarları, 86 adet öğretim üyesi ve personel için ofis ve kafeterya, sosyal mekanlar bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.