1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nakıboğlu söyledi Savcı dikkate aldı
Nakıboğlu söyledi Savcı dikkate aldı

Nakıboğlu söyledi Savcı dikkate aldı

Gaziantep'te başlayan Naksan Holding'e ve Cahit Nakıpoğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 26 kişinin yargılandığı davada ilginç gelişmeler yaşanıyor.

A+A-

 yönelik davada 21 sanığın ifadeleri alındı. Savcı Cem Saklıca, haklarında yakalama kararı bulunan Osman, Bahaddin, Beyhan ve Mehmet Hilmi Nakıboğlu'nun yakalama müzekkeresinin beklenmesine, ifadelerde ismi geçen AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci'nin ile etkin pişmanlık kapsamında ifade veren sanıkların ve gizli tanıkların duruşmada dinlenmesini istedi. 

CAHİT NAKIBOĞLU: HASTA BEZİ KULLANIYORUM

Cahit Nakıboğlu, "Cezaevine kalmaya devam edersem çok yaşamam ölürüm. Çok ciddi sağlık sorunlarım var, prostat rahatsızlığım nedeniyle çok sık tuvalete gitmem gerekiyor. Psikiyatrın yazdığı ilaç nedeniyle çok derin uyuyorum, bu nedenle altımı pisletiyorum. Büyük hasta bezi kullanıyorum, 16 ayda 16 yaş yaşlandım. Hakkımda ciddi bir suçlama yoktur. Kaçmadım, kaçacak olsam kaçardım. Çok şükür o imkanımız da vardı. Ben ve 2 oğlum da burada. Ev hapsiyle de olsa tahliyemi talep ederim."

YARGILAMA DEVAM ETTİ

FETÖ'nün "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'e yönelik davada 21 sanığın yargılanmasına devam edildi. 9. Ağır Ceza Mahkemesinde  görülmeye başlanan davanın duruşmasında "silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarından cezalandırılması talep edilen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu ve oğlu Taner Nakıboğlu ile tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

SANIKLAR DİNLENDİ

Kimlik tespitinin ardından söz alan tutuksuz sanık Mehmet K, Ocak ayında evinde örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e ait CD'nin ele geçirilmesine ilişkin, "Evimde geniş kütüphane var, binden fazla kitap bulunuyor. Arasında çıkan söz konusu CD'yi ne gördüm ne de izledim. Promosyon ürünüydü. Kitapların arasına sıkışmış, unutmuştum." diye konuştu. Sanık, "himmet" topladığı yönündeki beyanların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Fabrika defterini tuttuğunu ifade eden Mehmet K, "Bütün giderleri ve faaliyet dışı gelirleri bu defterde tutardık. Sonra satışları, borçları ve alacakları yazarız. Cahit Nakıboğlu, esnaflıktan geldiği için bu şekilde hesap tutardık." dedi.

BİLGİSAYARDAN ANLAMAM

Mahkeme Başkanı Murat Çolak, "resmi kayıtların haricinde ikinci bir kayıt tutuyorsunuz yani?" sorusuna sanık, "hemen hemen öyle" diye yanıt verdi. Defterde "himmet" başlığı olmadığına işaret eden Mehmet K, "zekat ve sadaka" başlığının olduğunu bu hesapta da yardımların yer aldığını kaydetti. Mehmet K, flaş bellekte "himmet" hesabı tutulduğu iddiasını ise yalanladı. Ne iş yaptığının sorulması üzerine sanık, muhasebeden ziyade ön muhasebe ve hesap kitap işleri yaptığını söyledi. Bu sırada söz alan Cahit Nakıboğlu, bilgisayardan anlamadığını ve hesapları kontrol ettirmek için basit defter hesabı tutturduğunu öne sürdü.

UZER VE YETKİNŞEKERCİ DİNLENECEK

Savcı Cem Saklıca, haklarında yakalama kararı bulunan Osman, Bahaddin, Beyhan ve Mehmet Hilmi Nakıboğlu'nun yakalama müzekkeresinin beklenmesine, ifadelerde ismi geçen AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci'nin ile etkin pişmanlık kapsamında ifade veren sanıkların ve gizli tanıkların duruşmada dinlenmesine, sanıkların mal varlığı tedbirinin devamına, sanıklar Cahit ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun tutukluluğunun devamına karar verilmesini talep etti.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Taner Nakıboğlu da amcası Osman Nakıboğlu'nun (firari) yurt dışına çıkmasının ardından yurt dışı çıkış yasağı getirildiğini ancak daha önce eşiyle yurt dışına defalarca çıktığını kaçma niyetinin olmadığını savundu. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek üzerlerine atılı suçlamaları reddetti.

EMRE NAKIBOĞLU SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Cahit Nakıboğlu'nun diğer oğlu tutuksuz sanık Emre Nakıboğlu, atılı suçlamaları kabul etmeyerek şirketin sıkıntı yaşaması üzerine taşınmazların bankaya ipotek gösterilip kredi çekilerek şirkete aktarıldığını söyledi. Mahkeme Başkanı Murat Çolak'ın hangi tarihte sorusuna sanık, "2015 yılı içerisinde 20 milyon lira değerinde taşınmazı ipotek verdim. Malları kaçırmak gibi bir amacım olsaydı ipotek vermek yerine satardım. Amcamlar da benzer şekilde taşınmazlarını bankaya ipotek gösterip kredi çekerek şirkete aktardı." dedi. Silahlı terör örgütüyle bağlantısı olmadığını savunan Emre Nakıboğlu, "Örgütün silahlı terör örgütü olduğunu da 15 Temmuz darbe girişimiyle öğrendim. Bizi de kullanıp kandırdıklarını fark ettim. Suçsuzum." dedi.

FERHAN NAKIBOĞLU BİLGİ VERDİ

Cahit Nakıboğlu'nun eşi tutuksuz sanık Ferhan Nakıboğlu, 1972 yılında Cahit Nakıboğlu'yla evlendiğini, 4 çocuğu olduğunu ve eşinin işlerini evde hiç anlatmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:  "Cahit, 1991 yılında şirketin anonim şirket olacağını, kanun gereği 5 ortak olması gerektiğini ve sayı yetmediği için birinin de benim olacağımı söyledi. Ortaklık ilişkim bundan ibarettir. Ben ne hisse miktarını bilirim ne de ortaklığımın hangi şirkette olduğunu bilirim. İşlerin hepsine eşim karar verir. Daha sonra sağlık sorunları nedeniyle işleri önce kardeşi Osman'a (firari sanık), sonra da Amerika'da okuyan Taner Nakıboğlu'na devretti." Sanığın, eşinin sağlık sorunlarını anlatması üzerine Mahkeme Başkanı Çolak, kendisini uyararak üzerine atılı suçlar yönünden savunma yapmasını istedi.

SATIŞ GELİRİ BANK ASYA'YA

Ferhan Nakıboğlu, 2014 yılında ailesinden kalan taşınmazı 50 bin liraya sattığını anlatarak, parayı farklı bir bankaya yatıracakken yanında kimliği olmadığı için yatıramadığını ve ertesi günü tesadüfen Bank Asya'ya yatırdığını, bu nedenle kira ve benzeri gelirlerin bu hesaba geldiğini söyledi. Sanık, bankanın terör örgütü elebaşına ait olduğunu bilmediğini savundu. AA * HAbeR mErkEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.