1. YAZARLAR

  2. HALDUN OKDEMİR

  3. MÜTEAHHİT Mİ,MÜTA-İT Mİ ?
HALDUN OKDEMİR

HALDUN OKDEMİR

Yazarın Tüm Yazıları >

MÜTEAHHİT Mİ,MÜTA-İT Mİ ?

A+A-

                    Bu günlerde dünyanın en büyük felaketi olan depremi en şiddetli şekilde yaşadık. Atalarımızın dedikleri gibi deprem öldürmez, bina öldürür lafını şimdi gene yaşıyoruz. Eline bir müteahhitlik karnesi bulan herkes rezidans yapmaya başladı. Kısaca marangoz olan ,lokantacı olan, telefoncu olan, kuyumcu olan kayıtlı tefeci olan bir sürü insanı rezidans yaparken görmek mümkün. Netice olarak en son depremde yüz binlerce bina yıkıldı ve 32.000 vefat eden oldu, 100.000 e yakın yaralımız var. Bu felaket bittikten sonra bakalım bu olaylar nasıl soruşturulacak, ilgisi olanlar nasıl cezalandırılacak ? 

                    Bir bina yapılırken, önce arazi etütleri yapılır, dere yatağı mı, fay kırığına yakın mı, kaç kat yapılabilir, bunlar belediyelerin kontrolünde yapılır. Sonra inşaattan sorumlu olan mühendisler, bu binanın temeli ne derinlikte olmalı, temeline ne kadar demir ve beton dökülür hesabını çıkarır. Altta bulunan kolonlar insanların ayakları gibidir, ne kadar yük taşıyacaklarının hesabı çıkarılır, buna göre demirler döşenir, beton kalitesi en iyisinden seçilir, en ucuzundan değil.  

Bu binalar yapılırken ruhsat verilen belediyeler vasıtası ve çevre bakanlığı ile binalar denetlenir. Verilen kat tahsisinden sonra,ek katlar yapanlar cezalandırılır ve ekleme yapılmaz denilse de, her müteahhittin bunu yaptıkları gözlenmiştir. Belediye encümenlerinin, belediye başkanlarının, fen işlerinin bazen onayıyla, bazen de bilgisi dışında bu hareketler her zamsan olmaktadır. Bazen de alt dükkanları alan adamlar, insanların ayaklarını kestiğinde ayakta kalamayacağını bildikleri halde, dükkan kolonlarının yarısını keserek, binanın yıkılışına zemin hazırlamaktadır. Bunun yanında betondan ve demirden çalarak iş yaptığını ve kar elde ettiğini sanan insafsızlar, maalesef binanın yıkılışını hızlandırmaktadır. 

                    Son depremde gördüğümüz gibi, demir ve çimentosu eksik olan ve alttan kolonları kesilmiş binalar toz yığını haline yıkıldı gitti, onbinlerce can gitti, tabii ki sorumlular bulunacak ve hesapları sorulacaktır. Önemli olan bundan sonra gereken kontrollerin zamanında yapılması ve malzemeden çalanlara asla müsamaha edilmemesi gerekir.Yıkılan her binanın sorumluları zaten bellidir, mutlaka cezalandırılacaktır.Biz işini gerçekten yapanlara MÜTEAHHİT yapmayanlarada, korsan inşaatçılarada MÜTE-İT mi demeliyiz acaba? 

                    İnşallah bu büyük felaketi de birlikte atlatacağız. Allah devletimize zeval vermesin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.