1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mültecilerin sorunları masaya yatırıldı
Mültecilerin sorunları masaya yatırıldı

Mültecilerin sorunları masaya yatırıldı

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Abdullah Aksoy, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen toplantıda mültecilerin sorunlarını anlattı.

A+A-

 Aksoy, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu tarafından düzenlenen ve bu yıl 62. Oturumu yapılan “Sığınmacı Kadınlara Yönelik Başarılı Entegrasyon Modelleri: Devlet, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplumun Rolü” panelde, büyükşehirin bu yöndeki çalışmalarını paylaştı. 

BİRLİĞİYLE ÇALIŞIYORUZ

Belediye olarak amaçlarının sosyal uyum, eğitim, sağlık, belediye hizmetlerinden yararlanma gibi alanlarda çalışmalar yaparak ve projeleri hayata geçirerek iki halk arasındaki uyumu kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Aksoy, mültecilerin Gaziantep’te mülki idari amirler, belediye başkanları ve STK’ların el birliğiyle yürüttüğü çalışmalar neticesinde şuana kadar çok önemli bir sorun ve adli olaya karışmadıklarını kaydetti. 

MÜLTECİLERİN YÜZDE 80'İ KADIN VE ÇOCUK

Aksoy, Suriye'deki savaşın birçok insanı mülteci olarak başka ülkelere kaçmaya zorladığını ifade ederek, “Batı, ekonomik ve güvenlik sorunu olarak gördüğü mültecileri kabul etmiyor. Türkiye ise insani, vicdani ve uluslararası bir anlaşmaya dayalı bir yaklaşımla mültecilere kapılarını açtı. Dünyadaki en fazla mülteciye Türkiye ev sahipliği yapıyor. Mültecilerin yüzde 80'ini ise kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Bu nedenle onlara yönelik özel çalışmalara ihtiyaç var” diye konuştu.

KAYIP NESİLLER OLUŞMASIN

Aksoy, kayıp neslin oluşmaması ve yasal olmayan terör örgütlerine karşı gençlerin, çocukların korunması, eğitime kazandırılması; sağlık konusunda ve belediye hizmetlerinden yararlanma imkânı gibi çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Aksoy, Türkçe Dil Eğitimi ve Meslek Eğitim Kursları da açtıklarını ifade ederek, “Özellikle sanatsal faaliyetlerde el becerilerinde başarılı olan kadınların çalışmasıyla hem geçimlerini sağlıyor hem de güzel ve başarılı eserler ortaya çıkarıyorlar. Birleşmiş Milletlerin birçok birimiyle de sahada proje yürütüyoruz” açıklamasını yaptı.Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.