1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mülteci kadınlar için eller taşın altında
Mülteci kadınlar için eller taşın altında

Mülteci kadınlar için eller taşın altında

Gaziantep Üniversitesi’nin 200 bin Euro bedelli Türkiye ve Avrupa’daki Sığınmacı Kadınların Rehabilitasyonu ve Sosyal Entegrasyonu İçin Uluslar arası İşbirliği Projesi onaylandı.

A+A-

Suriyeli mülteci kadınların topluma kazandırılması dahil birçok imkan sağlayacak projelerin devam etmesi gerektiğini vurgulayan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Suriyeli mültecilerin her derdini biz dert ediniyoruz. Ama, onlar için ayrılan AB kaynaklarını başkaları kullanıyor. Bu kabul edilemez. Hazırlayacağımız bu tür projelerle hak ettiğimizi almalıyız“ dedi.

 

PROJE EKİBİYLE GELDİ

 

Proje ekibiyle birlikte Rektör Prof. Dr. Ali Gür’e brifing veren Proje Koordinatörü Prof. Dr. Zeynel Özlü, Doç. Dr. Sevilay Şahin, Doç. Dr. Yücel Karadaş, doktora öğrencileri Abdullah Kara, Veysel Karkın, Enver Demir ve uzman Şehnaz Sakıcı’nın hazırladığı Türkiye ve Avrupa’daki Sığınmacı Kadınların Rehabilitasyonu ve Sosyal Entegrasyonu İçin Uluslar arası İşbirliği Projesi’nin hedef kitlesini çadır kentler  dışında yaşayan ve Türkiye’nin çadır kentlerde sunduğu hizmetlerden yararlanamayan mülteci kadınlar olduğunu ve en az 300 mülteci kadına ulaşılmanın  amaçlandığını vurguladı. 

 

6 ÜLKE PROJE ORTAĞIMIZ

 

Proje kapsamında yapılması planlanan çalışmaların, Rehabilitasyon Programı, Meslek Edindirme Kursları ve Mültecilerin hukuksal statüleri, hakları, mültecilere sunulan hizmetlerle ilgili bilgilendirici eğitim verilmesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özlü açıklamasının devamında şunları söyledi: “2 yıllık bir süreyi kapsayan projenin uygulanması Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Erasmus Kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Gaziantep Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, Türkiye, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Romanya, Yunanistan ve Letonya’dan oluşan 7 ülke tarafından gerçekleştirilecek. Proje ortağı ülkelerdeki mülteci kadınların durumları incelenerek, ülkelerin bu konudaki deneyim ve bilgilerinin paylaşımı sağlanacak. Projeyle çadır kentler dışında yaşayan Suriyeli mülteci kadınların iç savaş ve göç nedeniyle yaşadıkları psikolojik sorunlara çözüm bulunması, Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenecek meslek edindirme kurslarıyla sürdürebilir bir ekonomik yapıya kavuşturulmaları sağlanacak. Ayrıca, mülteci kadınların bulundukları ülkelerdeki hukuksal statüleri, hakları gibi konularda bilgilendirilmeleri, sosyal yaşama katılımları, mültecilikle ilgili akademik çalışmalar yapılması gibi önemli çalışmalar da proje kapsamında yer alıyor.” 

 

UYANIK OLACAĞIZ 

 

Rektör Prof. Dr. Ali Gür,  sadece Gaziantep’te yaşayan resmi kayıtlı Suriyeli mülteci sayısının 400 bini bulduğuna işaret ederken, Gaziantep Üniversitesi’nin özellikle Suriyeli kadın ve gençlerin eğitim ile topluma kazandırılmaları konusunda birçok projeye imza attığını kaydetti. Gür "Avrupa Birliği bize projeler üzerinden para vermeyi taahhüt ederken, aslına bakarsanız bizden aldığı parayı küçük bir kısmını bize bırakıp büyüğünü kendisi alıyor. 4.5 milyar Dolar var ortada. Ama, gene uyanıklık yapıyorlar. Parayı biz direkt vermeyelim. Projeler üzerinden verelim. Ama siz proje yapmayı tırnak içerisinde ben biraz daha senaryo olarak siz proje yapmayı bilmezsiniz biz Avrupa’dan adamlarımızı gönderelim. Sizin oradan da birkaç tane orta ölçekli biraz da kompleksi olan ne yaptığını bilmeyen bizim emrimiz altında yerler olsun biz hem size proje yaptırmış görünelim hem de parayı tekrar geride diğer yan cebimize koyalım. Mantık bu bunu bilmenizi istiyorum. Açık,  açık şeffaf konuşuyorum. O yüzden biz bu konularda biraz daha uyanık olacağız. Projelerimizi kendi yaptığımız projelerle birlikte Avrupa Birliği’nden ayrı projeleri biz alacağız. O yüzden bu projeyi önemsiyorum.” NECMETTİN GÖRGÜN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.