Muhtarların vatandaş odaklı hizmet anlayışını geliştirerek, daha etkin ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlayacak Muhtarlar Akademisi’nin eğitimleri 14 gün sürecek. Afet ve risk yönetimi, kamu yönetimi, halk sağlığı, bilgisayar eğitimi, arabuluculuk, marka şehirler, halkla ilişkiler gibi muhtarların günlük hayatta karşılaşabilecekleri pek çok sorunu ele alan eğitim programında 7 ana başlıkta 2 hafta süresince kentteki 774 mahalle muhtarı eğitim görecek.  Muhtarlar Akademisi'nin, Türkiye genelinde muhtarlık hizmetlerinde önemli bir dönüşümü tetikleyeceği öngörülüyor. Bu sayede muhtarlar, daha bilgili, daha donanımlı ve daha etkin bir şekilde toplumlarına hizmet edebilecekler.

İLETİŞİM OLMASI ÇOK MÜHİM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada yaptığı konuşmada Gaziantep’in çok özel bir şehir olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Teorik bilgiyi pratiğe dökmek çok önemli. Bilimle aklı hayatın bir parçası yapmalıyız. Bu bakış açısıyla ancak koyduğumuz hedeflere ulaşabiliriz. Önemli bir dönemin başındayız. Burada 3, 4 ve 5 dönem muhtarlık yapanlar var. Bu muhtarlarımızda büyük tecrübe var. Bunun yanında heyecanla alana ilk kez adım atmış muhtarlarımız var. Bu bahsettiğimiz iki grubun birbirinden öğreneceği çok şey var. İnsanlarımız bizlere güvendi ve oy verdi. Oy itibardır. Oy aynı zamanda da vebaldir. Üzerimizde büyük bir vebal var. Hem halka karşı hem de hakka karşı. Halka hizmet ve hakka hizmet diyerek yolumuza devam ediyoruz.”

Hayvanat bahçesi doldu taştı Hayvanat bahçesi doldu taştı

HAYIRLI OLSUN

Gaziantep Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı ve Şahinbey ilçesi Şahveli Mahalle Muhtarı Mehmet Aydın ise yeni dönemin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve ekibine hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye’de bir ilk olan bu akademi eğitiminin ülkeye faydalı olacağından gönülden inandığını belirtti, projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Gaziantep Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı ve Şehitkamil ilçesine bağlı Değirmiçem Mahalle Muhtarı Oya Yazgan da, muhtarların bilgi birikimine önemli katkı sağlayacak Muhtarlar Akademisi’nin Gaziantep’e hayırlı olmasını diledi.

Editör: Leyla Özekşi Polat