1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mühendislerin çatı öfkesi
Mühendislerin çatı öfkesi

Mühendislerin çatı öfkesi

Kar yağışıyla birlikte çatılarda başlayan çökmeler tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

A+A-

 Önceki gün Emek’te otopark olarak kullanılan eski adı uzay çatılı pazar yeri olan alanın çökmesiyle dikkat çeken tehlikeler bir uyarı da İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk’ten geldi. Çeliktürk, dayanıksız çatıların tehlike saçtığına işaret ederek, Çöken çatılara baktığımızda, genel olarak mühendislik hizmeti alınmadan veya mühendislerin yaptıkları projeye sadık kalınmadan yapılan standart dışı çatılar olduğunu görüyoruz" dedi. Makine Mühendisi Ali Peri ise,  Gaziantep’te yoğun kar yağışı nedeniyle çatıların çökmesinin nedeninin, mühendislik hizmetinin almamasından, statik hesapların yapılmamasından, kar yükü, rüzgâr yükünün yeterince hesaplanmamasından kaynaklandığını söyledi.

ÇELİKTÜRK: TEHLİKE SAÇIYOR

Gaziantep'te çatıların 125 cm kar yağışına göre projelendirildiğini ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Mühendislik hizmeti alınmadan yapım tekniklerinin sağlıklı bir şekilde uygulanmaması, kalitesiz malzeme kullanılması, işçiliklerin bilgisiz, yetersiz ve belgesiz kişiler tarafından yapılmasından dolayı dayanıksız çatılar ortaya çıkmaktadır. Konunun uzmanı bir mühendis tarafından projelendirilen ve yerinde de uygulanan çatılar 125 cm kar yağışına göre yapılıyor. Ancak yapım maliyetlerini düşürme adına mühendislik hizmeti alınmadan yapılan çatılar yarım metre kar yağışında ya da şiddetli bir rüzgârda yıkılabiliyor, uçabiliyor" şeklinde konuştu. 

İNCELEME YAPACAĞIZ

Çeliktürk, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak çöken çatılarla ilgili inceleme yapacaklarını belirterek, "İMO olarak, konunun uzmanlarından oluşan teknik bir heyetle çöken çatılarla ilgili inceleme yapacağız. Yaptığımız incelemelerin sonucunu da bir rapor haline getirerek kamuoyu ile paylaşacağız" diyerek açıklamasını tamamladı. 

İHMAL BÜYÜK

Gerek özel sektör gerekse de kamu kurumlarının çatı yapımında çok dikkatli davranmalarını isteyen Çeliktürk, "Ucuza kaçmayın" uyarısında bulundu. Çatının, en uygun fiyatı verene yaptırılmasının yanlışlığına dikkat çeken Çeliktürk, "Çöken çatılara bakıyorum; Bir mühendisten teklif alınmış, sonra da bir ustadan teklif alınmış. Usta düşük bir teklif verince ona yaptırmışlar. Ucuza kaçınca da böyle durumlarla maalesef karşılaşıyoruz. Sanayicilerimiz, kamu kurumlarımız, tüm vatandaşlarımız çatılarını sadece fiyata bakarak çelik çatı yaptırmasınlar. Unutmayalım ki düşük tonajlı çıkan projeler değil, yönetmelik ve standartlara uygun projelere guvenmek ve bu projeleri uygulamak gerekiyor. Çünkü çökme ihtimali olan bir çatı çok pahalıya yapılmış demektir" diyerek uyarıda bulundu. 

ÇATILARLA İLGİLİ STANDARTLAR 

Çatı standartları ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan Çeliktürk şöyle devam etti: "Çelik Yapıların Tasarım Hesap ve Yapım Esasları yönetmeliği, yeni 'Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği' ile uyumlu olarak tüm çelik yapıların her türlü birleşim hesaplarını tereddütsüz yapabileceğimiz günümüz şartlarına uygun bir yönetmelik olarak kullanılmaktadır. Bu yönetmelikte; çelik yapıda kullanılan tüm en kesit tiplerine, her türlü dayanım ve stabilize hesaplarına yer verilmiş olması ve bunların formüllere bağlanması da yönetmeliğin kullanımında kolaylık sağlamıştır. Yapılacak imalatlar TS-498 standartlarının ilgili bölümlerine uygun bir şekilde yapılması önerilmektedir. 

ÇATI BAKIMLARI PERİYODİK OLARAK YAPILMALI 

Birçok çatıda tadilat yapılmasına rağmen birkaç sezon sonra tekrar akma, rutubet, küf ve nem sorunu yaşanıyor. Çatılarda doğru projelendirme, doğru malzeme kullanımı ve yerinde işçiliklerin doğru yapılması vazgeçilmez bir bütünü oluşturur. Biri olmadan sorunsuz çatı imalatı mümkün değildir. Çatılar yağmur, kar, rüzgâr gibi dış etkenler ile ilk karşılaşan ve onlara karşı koyan en önemli yapı kabuğudur.  Bu nedenle çatıların periyodik bakımının yapılması, riskli görülen çatıların güçlendirilmesi, bağlantı elemanlarının kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır."

PERİ DE UYARDI

Yoğun kar yağışından dolayı kentin birçok bölgesinde çatı çökmelerin meydana geldiğini ifade eden Ali Peri, “Yoğun kar yağışı nedeni ile kentimizin birçok bölgesindeki çatılar maalesef çöküyor. Tek sevindirici yanı ise şu ana kadar can kaybı yaşanmamış olması” dedi.

FABRİKALARA DİKKAT

Ali Peri yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Binalarda, fabrikalarda, depolarda, spor tesislerinde, pazar yerlerinde, otopark ve garajlarda kullanılan çatılar, iş yeri veya ofis gibi binaların girişinde kullanılan gölgelik ve yağmurluklar her türlü hava şartlarına göre projelendirilerek imal edilmelidir. Aksi takdir de yaşadığımız kar felaketi veya farklı doğa olayları nedeni ile daha kötü sonuçlar ile karşılaşmamıza neden olabilecektir. Bir yapının her noktası mühendislik hesabı gerektirmektedir. Mühendislik hizmeti almamış, statik hesapları yapılmamış, kar yükü, rüzgâr yükü yeterince hesaplanmamış çatılar konusunda daha dikkatli olunması gerekmektedir. . Fabrika, depolar, işyerleri, konutlar kısacası tüm vatandaşlarımızın bu konuda daha dikkatli olması ve önlem alması gerekmektedir. En başta bu çatıların imalatında kesinlikle mühendislik hizmeti alınmalıdır. Bu aşamada ise, tüm iş güvenliği önlemleri alınarak, biriken karın temizlenebilme imkânı var ise temizlenmeli, imkânı yok ise bu riskli bölgeler kullanılmamalı, boşaltılmalı vb. önlemler alınmalıdır” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum