1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muhasebecilerin kanun sıkıntısı
Muhasebecilerin kanun sıkıntısı

Muhasebecilerin kanun sıkıntısı

Hakan Özseven 25 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazetede yapılan değişikle 3308 Sayılı Çıraklık Meslek Kanunun 31. maddesinde usta öğreticilik konusunda yer alan Muhasebe mesleğinde mesleki tereddütleri dile getirdi.

A+A-

Gaziantep serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven 25 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazetede yapılan değişikle 3308 Sayılı Çıraklık Meslek Kanunun 31. maddesinde usta öğreticilik konusunda yer alan Muhasebe mesleğinde mesleki tereddütleri dile getirdi.

Özseven taslakta usta öğretici olmak için koşullar belirtilirken kendi alanlarında lisans mezunu olanlardan bu usta öğreticilik şartı için sınav ve kurs şartı aranmayacağı söylenmekteyse de Kanun’un yayınlandığı tarih itibariyle lisans mezunlarına ilişkin bu muafiyetin koyulmadığını ifade etti.

LİSANS MEZUNLARI  NE YAPACAK ?

Özseven açıklamasında şu cümlelere yer verdi; “Bu usta öğreticiliğin tanımlandığı 31.maddede, taslakta usta öğretici olmak için koşullar belirtilirken kendi alanlarında lisans mezunu olanlardan bu usta öğreticilik şartı için sınav ve kurs şartı aranmayacağı söylenmekteyse de Kanun’un yayınlandığı tarih itibariyle lisans mezunlarına ilişkin bu muafiyetin koyulmadığını görmekteyiz. Türkiye de yaklaşık 120.000 meslek mensubunun fiilen aslında bir anlamda usta öğretici olduğunu bilmekteyiz ve bu usta öğreticilerin nezdinde normal meslek lisesi stajları hali hazırda yürütülmektedir. Lise eğitiminin ilk yılından son yılına kadar eğitimine devam eden öğrenciler ile okul bırakmış özellikle meslek lisesini terk etmiş öğrencilerin yeniden sisteme alınması amacıyla yapılan bu yasal düzenlemenin hedefine ulaşması için esasında çok daha fazla usta öğreticiye ihtiyaç duyulmaktadır” dedi. 

TABELE BAĞLI HALE GELDİ

“Ne var ki ilgili kanunda tekrar sınav ve tekrar eğitim öngörülmesi meslek mensuplarının da olduğu bir gruba usta öğreticiliği ihtiyari ve talebe bağlı hale getirmiştir” diyen Özseven, “Esasında meslek mensupları eğer çırak öğrenci çalıştırmak isterlerse kanunun bu maddesine uyum sağlamak için 40 saat kurs almayı ve yeniden sınava girmeyi bir mesai haline getirdikleri zaman usta öğretici olabilecekler, bu sayede yanlarında çırak öğrenci çalıştırabileceklerdir. Mevcut meslek mensuplarının böyle bir yeni sınav ve eğitime vakit ayıramayacaklarını biliyoruz ve görüyoruz. Ayrıca mevcut mesleki statülerinin eğitim staj sınav sonucunda oluştuğunu, bugün her meslek mensubunun meslek ruhsatı alır almaz bir lisans mezunu arkadaşını 3 yıl boyunca eğitmeye ehil olduğunu temin eden özel kanunu varken; usta öğreticisi olmak için ilave eğitim ve sınava girmesinin teknik olarak anlamlı olmadığını düşünüyoruz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.