1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. MUHASEBECİLER ODASI SEÇİMİ YAKLAŞIRKEN
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

MUHASEBECİLER ODASI SEÇİMİ YAKLAŞIRKEN

A+A-

28 – 29 Mayıs 2016 tarihinde Mali Müşavirler yeni dönem yöneticilerini belirlemek üzere, seçime gidiyor. 

Gaziantep Mali Müşavirler Odası 1800e yaklaşan üye sayısıyla,  Ticaret ve Sanayi Odalarından sonra, en çok üyeye sahip konumu ile Türkiyenin 6. büyük odası olma özeliğindedir.  

Meslek örgütümüzde üç yılda bir yapılan seçimlerin bu yıl daha da  renkli geçeceğe benziyor. Bu renk ve ahenk büyük ölçüde seçim sistemi kaynaklı.

Uygulanan seçim sisteminin adı nisbi temsil sistemi.Bizim dışımızda hiçbir meslek örgütünde uygulanmayan bu sistemin detayına girmeden Seçmen, kendini yönetmesini istediği yöneticilerini değil, gruplara oy verdiği bir seçim sistemi ile karşı karşıya.

3568 sayılı meslek yasamız 5786 sayılı yasayla 26.07.2008 tarihinde yürürlüğe girerek, mesleğin gelişimine hizmet edecek, bir çok değişiklik yerine  meslek örgütünde yöneticilerin kimler olacağının tespitine yönelik değişiklikler yapıldı. Bu değişikliğin adı yukarıda zikrettiğimiz nisbi temsil sistemi idi.

Özellikle yönetime gelme konusunda kendisini şanslı görmeyen küçük gruplar, nisbi temsile adeta dört elle sarıldılar. Üye sayısı fazla olan odalarda bir anda grup sayısı arttı ve gruplaşmalar ve ayrışmalar başladı.

Gelin bir an için seçime katılan grupların, tümünün yönetime temsilci verecek kadar oy aldıklarını düşünelim.

Bu durumda yönetimi oluşturacak isimler, her grubun liste başı adayları,  yani başkan adayları olacak. 

Şimdi bu bileşkeden  bir ekip çalışması beklenebilir mi ?

Bu sistemde bağımsız aday olmak isteyeninde çok şansı yok gibi.

Yani sistem gereği ,güçlü muhalefet güçlü yönetim mantığı ortadan kalkmaktadır.

Meslektaşlarımın tüm bu olumsuzluklara rağmen, genel idari ve yanlış oda yönetiminin Aktif grupla birlikte mevcut statükoyu sarsmalarını,mesleğin geleceğini okuyamayan yönetim anlayışına artık DUR demelerini istiyorum.

 

Mesleğimizi onurlu bir geleceğe taşıma yolunda aramıza yeni katılan genç meslektaşlarımızla benimde mensubu olduğum AKTİF grup emin adımlarla ilerlerken, başta onursal başkanlarımız,  Bayram HAMİŞ ve Resul YILMAZ olmak üzere,odamıza ve mesleğimize emek vermiş tüm meslektaşlarımızın deneyiminden, birikimlerinden güç aldık. Kurumsal kültürümüze siyasete bulaşmadan, meslek siyasetini şiar edinerek, geçmişimizden aldığımız mirasla yaşattık, yaşatmaya devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.