1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MÜDÜR ÜZGÜN
MÜDÜR ÜZGÜN

MÜDÜR ÜZGÜN

Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintileriyle eleştirilerin odak noktası olan Enerjisa’nın bölge müdürü Mehmet Unsu, gazetemize yaptığı ziyarette önemli bilgiler verdi.

A+A-

 Unsu, enerji sektörünün stresi yüksek ve aynı zamanda tahammülü olmayan bir bir sektör olduğunu söyledi. Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintilerinin kendisine de çok üzdüğünü belirten Unsu, “Kendimize pay çıkardık ve tespitleri yaptık. Savunma anlamında söylemiyorum ama geçrekten ağaçlar elektrik kesintilerini yaşattı. Bu kar elektrik hatlarına zarar verecek bir kar değildi. Ancak ağaç devrilmeleri kablolarımızı koparttı ve herkesi üzen bir kesinti yaşandı” dedi. 

ÇOK HIZLI GELİŞEN BİR ŞEHİR

Gaziantep’in çok büyüyen ve hızlı gelişen bir kent olduğunu belirten Unsu, “Dolayısıyla yatırımlarımızı da bu doğrultuda gerçekleştirmemiz önemliydi. Devir öncesi ve sonrası projeler sunuldu. Enerjisa olarak en büyük yatırım KÜSGET ve Tekstil Kent’e yapıldı. Çok az bir bölüm kaldı. 2021 yılında bu bölgeyi tamamen bitireceğiz” dedi. 

EKSİKLERİMİZ VAR

Unsu, Gaziantep’te ilçelerde enerji çalışması yaptıklarını ancak eksikliklerinin olduğunun farkında olduklarını söyleyen Unsu, “burada kesinlikle savunma yapmıyorum. Ama Gaziantep’in enerji problemi yok. İstisnaslar dışında kesinti olmayan bu şehirde 19 Ocak’ta herkesi üzen bir kar yağışı yaşandı. Tüm herkesi şaşırttı. Çünkü o kar elektrik hatlarına zarar verecek kar değildi. Ancak bir noktada ağaç devrilmeleri yaşandı. Bu ağaçları budamak lazımdı evet ama ağaçlar kökten yıkıldı. Yıkılan ağaçların çürümüş olduğunu gördük. Yüksel bir gerilim hattına düşen bu ağaçlar ciddi kesintilere yok açtı”

KESİMLER BAŞLADI

“Tespiti yapılan Batıkent, Emek, Fevzi Çakmak ve Güvenevler mahallesinde kuru ve çürümüş ağaçların kesimine başladık” diyen Unsu, “Cuma günü bitirmeyi planlıyoruz. Ana güzergahlarda köklerinin sökülmesiyle fonksiyonu kalmayan 167 tane ağaç kesildi. İlk tespitlerde 150 noktada ağaç devrilmesi vardı. 70 mahallenin 17 hattında elektrikler kesildi.  Daha sonra Sarıgüllük’te sanko’nun arka tarafında trafomuz yandı ama değişim yapıldı”

PAY ÇIKARDIK, TESPİTLERİ YAPTIK

Son yaşanan kesintiden sonra kendilerine pay çıkardıklarını ve tespitlerini yaptıklarını anlatan Unsu, “Ağaçların kesilmenin yanında şebekenin yer altına alınması gündemde. Kesilen her elektrik vatandaş kadar bizleri mağdur ediyor. Bizler böyle olmasını istemiyoruz. 2020 yılında 131 milyon TL yatırım söz konusu. 2021 yılında KÜSGET tamamen bitecek. En büyük projemiz KÜSGET. Aciliyet gereken bölgeler ön safhada olaca. Burada önemli olan yatırım değil, yatırımı amacına uygun kullanmak. 

2020 ÇOK SIKINTILI GEÇTİ

Unsu devamla şunları söyledi: “2020 yılında çok fazla kesinti oldu ve gerçekten vatandaşlara rahatsızlık verdik. Bizler yatırım lanlarımızı gerçekleştirmek için mecburen enerjiyi keserek yapabiliyoruz. Ancak pandemi çıktı ve herkes evinde oturdu. Biz Mart ayından 15 haziran’a kadar hiç bir yatırım yapamadık. Planlı kesintileri bile uygulayamadık. Ardından okul sorunu çıktı. EBA’dan derse giren öğrencilerin sıkıntıya girmemesi için yine kesinti yapamadık. Gaziantep’e 5 yıldan 630 milyonluk yatırım yapıldı. Bizim amacımız sorun kangrene dönmeden çözüme kavuşturmak” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum