1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mucize yaratan doktor
Mucize yaratan doktor

Mucize yaratan doktor

Başhekim Yardımcısı ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Secaattin Gülşen, yaklaşık 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaklaşık 100 biyonik kulak (koklear implant ) ameliyatı yaparak büyük bir başarıya imza attı.

A+A-

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Mücahitler) Başhekim Yardımcısı ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Secaattin Gülşen, yaklaşık 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaklaşık 100 biyonik kulak (koklear implant ) ameliyatı yaparak büyük bir başarıya imza attı.  Bu başarı hastanede pasta kesilerek kutlandı. Törene Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Davut Vecdi Ersöz de katıldı. Ersöz, başarıyı kutladı ekibi tebrik etti. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya ise böyle bir başarıya şahitlik yaptıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Kutlama törenine katılan ekip, üzerinde biyonik kulak ameliyatının işlendiği pastayı kesti. 

mucize-yaratan-doktor45.png

Doğuştan ya da sonradan tamamen kaybolan ve işitme cihazlarından fayda görmeyen hastalara takılan ve oldukça pahalı bir sistem olan Biyonik Kulak uygulamasını özellikle çocuklarda uygulayan Gülşen, için hastanede 100. ameliyat başarısı kutlaması yapıldı. Gülşen, "Bu önemli ameliyatı mali yüklerini gözetmeden sonuna kadar destekleyen başta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya'ya, ekibine ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ederiz. Ameliyat öncesindeki ve sonrasındaki süreçte büyük özveriyle çalışan servis hemşirelerimize, odyoloji birimi çalışanlarımıza ve ameliyathane ekibimize en içten teşekkürlerimizi sunarız" dedi. 

mucize-yaratan-doktor.png

BU EKİP BAŞARISI

Op. Dr. Secaattin Gülşen, bu özellikli ameliyatların Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarıyla uygulandığını söyledi. Hastanede  koklear implant  (Biyonik kulak) ameliyatlarında herhangibir ek ücret talep edilmediğini anlatan Gülşen, "Sosyal güvencesi olan hastalar tamamen ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda, yaklaşık 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde 100. Koklear implant ameliyatımızı başarıyla gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bakanlık verilerine göre şuan Türkiye genelinde ayda ortalama 20-25 ameliyat sayısı ile en fazla ameliyat yapan merkez olma özelliğini taşıyoruz. Tarafımıza başvuran koklear implant adayı hastalar en geç bir hafta içinde ameliyatını olmaktadırlar. Hastalarımız ameliyattan sonra 1 veya 2 gün hastanede yatıp sonrasında taburcu olmaktadır"

mucize-yaratan-doktor55.png

ÖZKAYA'YA TEŞEKKÜR

Gülşen, "Bu önemli ameliyatı mali yüklerini gözetmeden sonuna kadar destekleyen başta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya ve ekibine ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ederiz. Ameliyat öncesindeki ve sonrasındaki süreçte büyük özveriyle çalışan servis hemşirelerimize, odyoloji birimi çalışanlarımıza ve ameliyathane ekibimize en içten teşekkürlerimizi sunarız" dedi. 

BİYONİK KULAK SİSTEMİNİ ANLATTI

"Koklear implant (Biyonik kulak) sistemleri işitmesi doğuştan yada sonradan tamamen kaybolan ve işitme cihazlarından fayda görmeyen hastalara takılan pahalı sistemlerdir" diyen Gülşen, "İşitme sinirini doğrudan uyararak hiç duymayan hastaların duymasını sağlar. Koklear implant cihazı dış kulak ve orta kulaktaki normal işitme yollarını atlayarak doğrudan iç kulaktan işitme sinirini uyarır sesi direkt olarak buraya iletir buradandan işitme sinir vasıtasıyla beyne sesi iletmiş olur"

1 YAŞINI DOLDURMAMIŞ ÇOCUKLARI DA YAPILIYOR

Ağırlıklı olarak çocuklarla uygulanan sistemin 1 yaşını doldurmamış çocuklarda da yapılabileceğine işaret eden Gülşen, "4 Yaşına kadar her iki kulağında tamamen işitme kaybı olan çoçuklarda her iki kulağa koklear implant takılabilmektedir. Erişkinlerde ise tek kulağa takıldığında kurumca cihaz bedeli karşılanır. Uygun şartları taşıyan hastalara takıldığında devlet tarafından tamamı karşılanmaktadır. 1 Yaş altındaki çocuklarda henüz kurumca bedeli karşılanmamaktadır, 1 yaşını doldurmuş çocuklarda ameliyat yapılabilmektedir. Menenjit sonrası işitme kaybı gelişen hastalarda iç kulak hasarı oluşmadan, zaman kaybetmeden  acilen koklear implantasyon yapılmalıdır aksi taktirde cihaz takılmasında ciddi zorluklar oluşmaktadır.  Koklear implant sistemleri iç ve dış olmak üzere iki parçadan oluşur, iç parça ameliyatla takılır ve tamamen kafa derisi altında kulak arkasına yerleştirilir buradan çıkan bir elektrod kablo iç kulağa yerleştirilir. Koklear implant ameliyatını kulak arkasından 3 – 4 cm lik küçük bir kesiyle, saçları traş etmeden gerçekleştiriyoruz. Dış parça ameliyattan sonra iç parçadaki mıknatısa tutunmak suretiyle ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 hafta sonra yara yeri iyileştikten sonra normal işitme cihazı gibi kulak arkasına takılır.  Dışarıdan gelen sesler dış parça ile manyetik dalgalara dönüştürülür ve iç parçadaki ses işlemcisine aktarılır, ses işlemcisi dışarıdan gelen sesleri frekanslarına göre kodlayarak elektirik sinyallerine dönüştürür ve iç kulaktaki elektroda gönderir. İç kulaktaki elektrod doğrudan işitme sinir liflerini uyararak beyne dışarıdan gelen ses dalgalarını iletmiş olur" diye anlattı. 

KİMLER KATILDI ? 

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Mücahitler)'nde düzenlenen kutlama törenine Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Davut Vecdi Ersöz, İl Sağlık Müdürlüğü Personel Başkanı Halil İnanç, doktorlar ve hemşireler ile birlikte idari kadro katıldı. 

İŞTE BAŞARIDA İMZASI OLAN EKİP

Koklear implant (Biyonik kulak) ameliyatlarına giren Odyolog Ody. Merve Öztürk,  Ody. Mukadder Taflı, Hemşireler Şenel Tütüncüler, Dila Ateş, Lütfiye Pekmezci, Zeliha Oğuz, ameliyat ekibi Emine İşbilir, Nur Sema Kartal, Hanife Akdağ, Semih Ata, Nurten Doğan ve Reyhan Duran'a kutlama töreninde teşekkür edildi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.