1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Modanın da başkenti olacağız
Modanın da başkenti olacağız

Modanın da başkenti olacağız

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ile Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu iş birliğiyle yürütülen 6. Makine Halısı Tasarım Yarışma'sına tasarımcılar yoğun ilgi gösterdi.

A+A-

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, “Makine halısı üretiminin başkenti Gaziantep aynı zamanda tasarım ve modanın da başkenti olacak” dedi. 

50 BİN İSTİHDAM VAR

Gaziantep’in son yıllarda yaptığı önemli yatırımlar ve kapasite artırımı ile makine halısı üretiminde ve ticaretinde dünya çapındaki merkezlerden biri haline geldiğini söyleyen Kaplan, “Bölgemizde sektörün dinamik yapısı içerisinde aktif olarak makine halısı üretimi yapan yaklaşık 170 firma ve 700’ün üzerinde Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçı bulunmaktadır. Sektörde doğrudan ve dolaylı istihdam edilenlerin sayısı 50 bin kişiye yaklaşmaktadır. Türkiye’den yapılan makine halısının yüzde 85’inin yoğunlaştığı Gaziantep’te makine halısı sektörü katma değeri yüksek, özgün ve kaliteli ürünler üretmeyi ve bu ürünleri rekabetçi fiyatlarla satmayı amaçlamaktadır” diye konuştu.

FİRMALARIN REKABET GÜCÜ ARTAR

Tasarım yarışmasıyla ulusal ve uluslararası pazara sunulabilecek makine halıcılığı sektöründe moda oluşturabilecek özgün tasarımların ortaya çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Kaplan, “Tasarımcı adaylarının özgür düşünce ve sanatsal becerilerini üretim alanına aktarmalarına yardımcı olunması, tasarım kültürünün gelişmesi ve tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olunması, üniversite-sanayi işbirliğine katkıda bulunulması, sanatçı-tasarımcıların katkıları ile üretimde kalitenin artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yeni tasarımlar firmaların rekabet gücünü arttırır" dedi.

JÜRİ SEÇECEK

6. Makine Halısı Tasarım Yarışması kapsamında başvuru kabulü 14 Haziran 2019 tarihinde tamamlanarak ilk değerlendirmeler jüri tarafından yapıldı. Yarışma kapsamında teslim alınan 130 farklı tasarım ön değerlendirmeye tabi tutuldu. Yarışma kapsamında birinci jüri değerlendirmesi ön inceleme aşamasında uygun bulunan eserler 28 Haziran 2019 Cuma günü jüri değerlendirmesine tabi tutulacaklar ve dereceye giren 20 asıl ve 5 yedek yarışmacı, http://tasarlayindokuyalim.com

Tasarlayın Dokuyalım Desen Tasarım Yarışması

Hakkımızda. Türkiye’de halı sektörü, sağladığı istihdam imkânları, üretim sürecinde ortaya çıkardığı katma değer ve ihracattaki önemli payı sebebiyle önemli bir imalat koludur.

tasarlayindokuyalim.com internet sitesinde ilan edilecek. HABER MERKEZİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.