Beraberinde Emniyet Müdürü  Celal Özcan,  İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Halil Şen ve İl Göç Müdürü Mehmet Erkoç ile birlikte Balıklı Park’ta kurulan Mobil Göç Noktası aracını ziyaret eden Vali Çeber, “Türkiye genelinde 97 mobil göç noktamız var. Bunlardan 5 tanesi Gaziantep ilimizde” dedi. 

Faaliyetler Yoğunlaşacak

Yapılan planlamalar çerçevesinde Balıklı Meydanı ile beraber, Ünaldı PTT önü, Güven Polis Karakolu yanı, Nizip Demokrasi Meydanı ve Onkoloji bölgesinde bu noktaları oluşturduklarını belirten Çeber, “Burada gördüğünüz araçtan 5 adet var ve hepsinin içerisi tam donanımlı. Araçlarımızda bir göç uzmanımız, bir tercümanımız ve yanlarında emniyet ve jandarmadan yeterince personelimiz bulunmakta ve her türlü sorgu yapılabilmekte. Bu araçlarla beraber hem göçmenlere ilişkin işlemlerin en hızlı şekilde yapılması hem de yasadışı göç ile mücadele anlamında faaliyetlerin yoğunlaştırılması planlanıyor” dedi. 

İşler Hızlı Yürüyor

Vali Çeber, “Güvenlik birimlerimiz yaptıkları uygulamalarda yabancılara kimliklerini soruyorlar. Kimlik beyan edemeyen ya da yanında kimlik yerine geçen yasal belgesi olmayan kişiler arkadaşlarımız tarafından bu araçlara davet ediliyor. Burada biometrik her türlü sorguları yapılabiliyor. Yani parmak izlerinden göç veri tabanı ile karşılaştırılıyor. Kişinin ülkemizde bulunuş şekli ve bunun yasallığı üzerinde çalışma yapılıyor.  Bu noktalar sayesinde artık bu işlemler çok daha hızlı yürüyor”