İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tarafından okunan duanın ardından Vali ile beraberindekiler şehit mezarlarına karanfil bıraktı, bir süre şehit aileleriyle sohbet etti.

Vali Çeber, geçmişten gururla ve onurla bahsedeceği bir milletin mensubu olduklarını belirterek, "Şehitlerimizin emanet ettiği vatan toprakları vatan toprakları gerektiğinde bizim kanımızın son damlasına kadar savunulacaktır." dedi. 

ZOR BİR İMTİHANDIR ÇANAKKALE

AK Parti’den sürpriz hediye AK Parti’den sürpriz hediye

Vali Çeber, “Türk milletinin eşsiz kahramanlıklarının bir kez daha gururla anıldığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni kutlarken, vatan toprağını savunmak için ölüme yürüyen Aziz Şehitlerimizi yad ettiğimiz Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. 1915 yılında, Türk vatanını işgal etmek isteyen sömürgeci güçlere karşı verilen o büyük mücadele, sadece bir zaferin değil, asırlar boyu hatırlanacak bir destanın başlangıcıydı. Çanakkale, inancın, birliğin ve cesaretin, koca bir milletin gücünü tüm dünyaya gösterdiği bir mücadele meydanıydı. Şimdi bizler aynı gücü yüreğimizde hissedersek ruhu şad olur şehitlerimizin. Bastığımız toprağın üstünden çok, altında yatanların canlı olduğunu anlarsak kıyamayız bu toprağın tek bir taşına. Şimdi fark edersek damarlarımızdaki asil kanı, neslimiz hür yaşar ebediyen. Bugün, o kutsal topraklarda şehit olan tüm kahramanlarımızı, vatanları için canlarını feda edenleri bir kez daha minnetle anıyoruz. Onların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz”

İLÇELERDE TÖREN

İslahiye ilçesinde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. İslahiye Kaymakamlığı Hükümet Konağı'nda düzenlenen törende, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra İslahiye Şehitliği ziyaret edildi. Şehit Gökhan Alıcı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde devam edilen törende Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından 106. Topçu Alay Komutanlığından askeri personel, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı.