1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mimarların kongresi bugün
Mimarların kongresi bugün

Mimarların kongresi bugün

Mimarlar Odası’nda kongre heyecanı yaşanıyor. Bugün genel kurulunu yapacak olan oda yarında GAİB Hizmet binasında seçim yapacak.

A+A-

 Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel, 16. Dönemi Covid-19 gölgesinde tamamladıklarını söyledi. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Tezel, “Kentimiz için kimsenin söylemediğini söylemeye, sorunlarına çözüm bulmaya özen gösterdik. Kent suçları, ranta dayalı imar tadilatları, yeşil alan işgalleri, kent kimliğine ve kent hafızasını silen yıkımlar bizim şehrimizde de maalesef yaşanmaktadır. Bu dönemde açtığımız 27 dava ve 90 itiraz ile çocuklarımızın daha medeni, daha yeşil bir kentte yaşayabilmeleri için mücadeleye kaldığımız yerden devam ediyoruz.” dedi. 

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI

“Kamu yapı projelerinin gerek ulusal gerekse yerel yarışmalar yöntemiyle elde edilmesi kentlerde daha nitelikli çevreler elde edilmesini sağlamaktadır” diyen Tezel, “ Pek çok mimarın, tasarımcının kendini gösterebileceği yarışma yöntemi, idarelere de farklı fikirler arasından seçim yapma şansı vermektedir. Maalesef ülkemizde ve kentimizde yarışma usulüyle elde edilen yapı sayısı oldukça azdır. Mimarlar arasında adil rekabet koşullarının oluşmasını, nitelikli kentsel çevreler elde edilmesini sağlayacak olan yarışma kültürünün yaygınlaşması,  Mimarlar Odası’nın öncelikli hedeflerinden birisidir” diye konuştu. 

NELER YAPILDI?

Kimsenin söylemediğini söylemeye, sorunlarına çözüm bulmaya özen gösterdiklerini belirten Tezel, “5.Zırhlı Tugay Komutanlığının arazisinin imara açılması,  Sadece Gaziantep’in ya da Türkiye’nin değil, bütün dünyanın kültürel mirası olan Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesi, Kent hafızasında yer etmiş Gaziantep Valilik binamızın yıkılarak birçok sıkıntının bir arada yaşanacağı farklı bir bölgeye taşınması gibi. Yine kent hafızasında yer alan Gaziantep Lise Binası, şehrimizdeki Cumhuriyet Dönemi yapılarının en eskisi ve özgün örneklerinden birisi olup tescillenmesi için çalışma yapmıştık. 26 Ekim 2020 tarihinde Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 3797 no.lu kararıyla Gaziantep Lisesi binalarının geleneksel kamu mimari yapı özellikleri gösterdiği, Cumhuriyet Dönemi yapılarının en eskisi ve Gaziantep'teki ilk lise olduğu, dönemin karakteristik özelliklerini yansıttığı, kent hafızasında önemli bir yerinin olduğu görüldüğünden korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesine karar verilmiştir. Kentimiz için diğerlerinin de sonuçlarının güzel olacağına inanıyorum.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum