1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mimarlardan Rektöre acil cevap
Mimarlardan Rektöre acil cevap

Mimarlardan Rektöre acil cevap

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ali Gür’ün üniversitede yapılacak konut projesiyle ilgili açıklamaları kamuoyunda büyük yankı yarattı.

A+A-

 Rektör Gür’ün “Gaziantep’te öğretim üyeleri, öğretmenler, polis gibi memurların aldıkları maaş Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa’dan düşük. Çünkü geliştirme ödeneği çok cüzi. Ayrıca kiralar çok yüksek. Varolan kaliteli öğretim üyelerini burada tutup yenilerini de getirmek için cazibe oluşturmamız lazım. TOKİ, öğretim üyelerine uzun vadeli, düşük bedelli konut yapacak ve satışını yapacak. Peki burada rant nerede?” sözlerine mimarlar odasından cevap gecikmedi. Özgür Girişken, “Sorun şurada rektör hocam, öğretim elemanlarının ve üniversite çalışanlarının düşük maliyetli ve uzun vadeli ödeme koşullarında konut sahibi olmalarına kimsenin itirazı yok. Ama yer seçiminize ve yönteminize itirazımız var” dedi.

ÖZEL MÜLKİYET OLACAK

Girişken, bu projeyle bir devlet üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesi'nin mülkiyetindeki kamu arazisinin geri dönüşsüz şekilde özelleştirilmiş olacağını belirtti. Girişken, “Üniversitenin yanıbaşında, her an üniversitenin ihtiyaçları için kullanılabilecek durumda bir alan artık özel mülkiyete ait olacak. Üniversitenin alanı bulunmadığı için Mimarlık Fakültesi binasının Havacılık ve Uzay Bİlimleri Fakültesiyle paylaşıldığını, inşaat mühendisliği bölüm laboratuvarlarının kapatıldığını, çocuk hastanesi yapımı için asırlık fıstık ağaçlarının kesildiğini hatırlatmak isterim” diye konuştu.

BAŞKA İLLERDE LOJMAN YAPILIYOR

Neden lojman yapımına izin verilmediğini soran Girişken şöyle konuştu:"Lojman yapımına izin verselerdi lojman yapardık" demişsiniz, ama neden lojman yapımına izin vermediklerini izah etmemişsiniz. Yakın tarihte aşağıdaki üniversite lojmanlarının ihalesi yapılmış, neden Gaziantep Üniversitesi'nde yapılamıyor? Buradan devletin böyle bir ilke kararı almadığı sonucunu çıkarıyoruz.
* Artvin Çoruh Üniversitesi Lojman binaları yapım işi (İhale Dosya No: 2018/345851)
* Bingöl Üniversitesi 50 Daireli Lojman Yapım İşi (2018/153394) * Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi 100 adet lojman İnşaatı ve Çevre Düzenleme (2017/335822).”

TOKİ MÜLKİYETİNİ Mİ ALACAK?

Rektör Gür’e TOKİ'yle yapılacak anlaşmanın çerçevesinin ne olduğunu soran Girişken ayrıca, “TOKİ sadece hakediş usülüyle mi yapımı gerçekleştirecek, yoksa konutların bir bölümünün mülkiyetini mi alacak? Burada yapılacak konutlar sadece Gaziantep Üniversitesi mensuplarına satılabilir" gibi bir şerh gerçekten uygulanabilir mi? Takibi mümkün mü? Kiralama durumunda işlemler takip edilebilecek mi? Yukarıdaki gibi bir şerh getiriliyorsa neden böylesine önemli bir plan tadilatının açıklama raporunda yer verilmiyor? Plan açıklama raporunda konuyla ilgili neredeyse hiç açıklama bulunmuyor” diye de sordu.

NEDEN İRTİBATA GEÇİLMEDİ?

‘Kentin son derece yoğun bir bölgesine kayda değer miktarda ilave nüfus yoğunluğu getiriyorsunuz’ diyen Girişken, “Takribi 1200-1500 kişi, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne göre ilave 25.000 m2 donatı alanı getirilmesi gerekirken, bu planda hiç getirilmemiş. Bu durumu nasıl izah etmeliyiz? Son olarak Gaziantep Üniversitesi bu kent için en önemli kurumlardan bir tanesi ve mensuplarının özlük haklarının, yaşam ve çalışma koşullarının iyileşmesi hepimizin lehine olacaktır. "Lojman yapımına izin verilmiyor" savının yeniden gözden geçirilmesine kesinlikle ihtiyaç var. Üniversite mensuplarının düşük maliyetli ve uzun vadeli ödeme koşullarında konut sahibi olabilmesi için çok miktarda kamu arazisi bulunmakta, bunlarla ilgili diğer merkezi ve yerel idarelerle neden irtibata geçilmez?” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum