Öğrencilerin Gezeravcı heyecanı Öğrencilerin Gezeravcı heyecanı

Mimar İlker Nedim Çakar ve Mimar Mustafa Büyükuncu’nun listelerinin yarışacağı genel kurul Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda yapılaca. 

ÇAKAR İDDİALI 

Mesleki birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkan Adayı İlker Nedim Çakar, “Mimarlık, tarih boyunca toplumların kültürel, sosyal ve ekonomik gelişimini şekillendiren güçlü bir temel olmuştur. Bizler, geçmişten aldığımız ilhamla, geleceğin şehirlerini inşa ediyoruz. Bu süreçte, genç mimarlarımızın enerjisi, yenilikçi fikirleri ile tecrübeli meslektaşlarımızın uzmanlığını birleştirmek, şüphesiz ki en büyük başarımız olacaktır. Bunun için bütün mimarlar bir arada olmalıyız. Çünkü biliyoruz ki bizler birlikte oldukça güçlüyüz.” dedi. 

GAZİANTEP’İN MİMARİ KİMLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Mimarlık hizmeti veren meslektaşlarının karşılaştıkları zorlukları bildiklerini belirten Çakar, “Bununla birlikte, özellikle üretim sürecinde mesleki denetimin çalışırlığı üzerine çelişki ve tartışmaların da önemli konular olduğu apaçık ortadır. Mesleki hakların korunması ve savunulması, meslektaşlar arası iletişim ve etkileşim ağını güçlendirilmesi önceliğimiz olacaktır.  Mimari ve sanat için, mesleğimizin gelişimine katkı sağlayacak araştırmalar, projeler, daha sosyal ve daha paylaşımcı yenilikçi çözümler üzerinde çalışarak, Gaziantep'in mimari kimliğini güçlendireceğiz. Üyelerimizin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla sık sık teknik geziler ve eğitim toplantıları düzenleyeceğiz. Bildiğiniz üzere şehrimizde iki adet mimarlık fakültesi bulunuyor. Yeni dönemde bu iki üniversite ile birlikte çalışarak, çalıştaylar ve sanatsal etkinlikler ile birlikte olacağız”

ELİMİZ TAŞIN ALTINDA 

Çakar, “Mimarlar Odası olarak akademik bir meslek odası olduğumuz kadar, şehrimizin ve ülkemizin sorunlarına karşı duyarlı olan, çözüm üreten ve gerektiğinde elini taşın altına koyan bir sivil toplum kuruluşu olmalıyız. Özellikle deprem ve afetler konusunda, elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz. Bir deprem ülkesiyiz. Deprem bizim bir gerçeğimizdir. Bu nedenle deprem ve diğer doğa olaylarının afete dönüşmemesi için yapılacak çalışmalarda ortak akılla hareket etmeye ve bunun için her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Bu duygu ve düşüncelerimle tüm meslektaşlarımı genel kurulumuza katılarak oy kullanmaya dolayısıyla da Odamıza sahip çıkmaya davet ediyorum.”

BÜYÜKUNCU DİKKAT ÇEKİYOR

Mimar Mustafa Büyükuncu, Hızlı büyüyen Gaziantep’in her anlamda Mimarlar Odası’nın fikirlerine ve projelerine ihtiyacının olduğunu söyleyerek,  Odayı yeniden söz söyleyen, proje üreten aktif bir yapıya kavuşturacaklarının sözünü verdi. Mustafa Büyükuncu, çalışma arkadaşlarıyla birlikte, şehir ve meslek yararına tüm projelerinin hazır olduğunu, göreve başladıkları günden itibaren Mimarlar Odası’nı kentin en dinamik, aktif Odası haline getirmek için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Büyükuncu, 1 yıl önce yaşadığımız depremlerin, mesleğin sorumluluklarını daha da artırdığını ifade ederek, mimarların bu şehrin gelişimine katkı sağlamak için her zaman söz söyleme haklarının bulunduğuna dikkat çekti. 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin Gaziantep ve çevresindeki 10 il için daha büyük bir sorumluluk getirdiğini ancak Mimarların bu süreçte kendini ifade edecek bir ortamı bulamadığını belirten Mustafa Büyükuncu, “Oda olarak Gaziantep’i ilgilendiren her konuda fikirlerimizi beyan edeceğiz. Şehrimizin sağlıklı yapılaşması, mimari açıdan daha da güçlenmesi için çalışacağız” dedi. Kentsel ve yerinde dönüşümün aciliyetinin farkında olduklarını dile getiren Büyükuncu, “Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Mimarlar olarak Gaziantep’in yeniden yapılanmasında aktif rol üstlenmek istiyoruz” diye konuştu.