1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mimarlar Odası haklı çıkmaktan üzüntülü
Mimarlar Odası haklı çıkmaktan üzüntülü

Mimarlar Odası haklı çıkmaktan üzüntülü

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Tezel, vaka sayısının her geçen gün arttığı, hastanelerin dolu olduğu ilimizde kurulacak acil tedavi merkezlerinin tasarımı ve planlaması için yardıma hazır olduklarını söyledi.

A+A-

 Tezel, “Kamudan gelecek herhangi bir dayanışma ve yardım çağrısına çok sayıda mimar, mühendis özveriyle katılım sağlayacaktır.” dedi.

KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIK

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi olarak Nisan ayında bir basın açıklaması yaparak uyarıda bulunduklarını, bugün gelinen noktada ise haklı çıktıklarını belirten Aslı Tezel şunları söyledi:”Şehrimiz pandemi ile mücadelede iyi bir noktada iken, yoğun bakım kapasitelerimiz yeterli görünürken ‘önümüzdeki süreçte vakaların daha da artmasıyla yoğun bakım kapasitesinin yetersiz gelmesi ihtimalinin şimdiden değerlendirilmesi ve çözüm üretilmesi gerekmektedir demiştik. Gaziantep’te ihtiyaç halinde tedavi merkezi olarak kullanılabilecek noktaların tespit edilmesi gerektiğini belirterek, başta Ortadoğu Fuar Merkezi, şu an kullanılmayan geniş açıklıklı mekanlar barındıran kültür merkezleri, kapalı spor salonları, oteller gibi yapıların sağlık tesisleri gibi mekanlara dönüştürülmesi üzerine projeler geliştirilmesini tavsiye etmiştik. Keşke haklı çıkmasaydık. ”

ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ

O gün yaptıkları çağrıya kentin yönetenlerden herhangi bir yanıt alamadıklarını söyleyen Tezel, “Hatta pandeminin şehrimize etki etmeyeceğini, tehlikenin geçtiğini düşünen vatandaşlardan olumsuz yorumlar da aldık. 5 Temmuz itibari ile Türkiye’deki yeni vakaların yüzde 30’u Güneydoğu Anadolu Bölgesinde; bu vakaların büyük çoğunluğunun da bu bölgenin sağlık merkezi olarak kabul edilen Gaziantep’te bulunduğunu söylememiz mümkündür. Geldiğimiz noktada hastanelerin yeni hasta kabul edemediği, vatandaşları evlerinde kendilerini karantinaya almalarını tavsiye ettiği, Covid pozitif hasta yakınlarına bile test yapılamadığı bilgilerini alıyoruz. Yetkili kurum ve kişilere çağrımızı yineliyoruz. ülkemizde ve şehrimizde ihtiyaç halinde kurulacak acil tedavi merkezlerinin tasarımını ve planlamasını yapabilecek nitelikte çok sayıda mimar, mühendis, sağlık uzmanı bulunmaktadır. Kamudan gelecek herhangi bir dayanışma ve yardım çağrısına özveriyle katılım sağlayacaklardır.”

ELBİRLİĞİ İLE ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ

Bu salgının bir yaşam mücadelesi olduğunu dile getiren Tezel,  her kuruma destek vermeye hazır olduklarını belirterek, “Hepimiz bir olursak, elbirliğiyle üstesinden gelebiliriz. Her kurum ve kişi üzerine düşeni, yapabileceği maddi manevi desteği ülkemiz ve şehrimiz için vermelidir. Mimarlar Odası da kendi ihtisas konusunda her kuruma destek vermeye dün de olduğu gibi bugün de hazırdır. Vatandaşlarımızdan da ricamız sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hem kendileri hem de sevdiklerinin hayatı için kişisel tedbirlerini almalarıdır. Sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.