UEFA Uluslar C Ligi'nde oynadığı 6 maçı, gol yemeden kazanan ve B Ligi'ne yükselen Kadın A Milli Takımımızın yeni rotası bugün belirleniyor.

UEFA, ev sahibi İsviçre ile birlikte 16 takımla oynanacak 2025 Kadınlar Avrupa Şampiyonası için yeni bir format belirlemişti. Bu formata göre takımlar, UEFA Kadınlar Uluslar Ligi'nde elde ettikleri sonuçlara göre 2025 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeri Lig Etabındaki yerlerini belirlediler. Bu sıralamaya göre 3 ligden oluşan Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde, A Ligi ve Kadın A Milli Takımımızın da bulunduğu B Ligi'nde 16'şar takım mücadele ederken, C Ligi'nde 19 takım yer aldı. 

KURA ÇEKİMİ BUGÜN

Kadın A Milli Takımımızın B Ligi'nde 3. torbadan katılacağı kura çekimi bugün İsviçre'deki UEFA Genel Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Nisan ve Temmuz ayları arasında oynanacak maçlarla takımlar lig etabını tamamlayacak. Lig etabının sonunda elde edilen sıralama ise ayrıca bir sonraki Uluslar Ligi'nde takımların pozisyonunu belirleyecek. A Ligi'ndeki 16 takım, belirlenecek gruplarında ilk 2 sırayı almaya çalışacak. İlk 2 sırayı alan 8 takım, ev sahibi İsviçre ile birlikte EURO 2025'te yer alacak. Geriye kalan 7 EURO 2025 bileti, Ekim-Kasım-Aralık aylarında yapılacak iki turlu Play-Off Maçları sonucunda sahiplerini bulacak.

İLK İKİ TAKIM GRUPTAN ÇIKACAK

Play-Off'ların ilk turunda A Ligi'ni 3. ve 4. Sırada bitiren 8 takım ile C Ligi'ni ilk sırada bitiren 5 takım ve en iyi 3 ikinci takım (toplam 8 takım); birbirleriyle karşılaşacak. Play-Off'ların ilk turunu kazanan 8 takım, ikinci tura kalacak. Kadın A Milli Takımımızın da yer aldığı B Ligi'ndeki 4 grup birincisi ve en iyi 2 ikinci (Toplam 6 takım), yine B Ligi'nde 2 ikinci ve 4 üçüncü takımla (Toplam 6 takım) Play-Off ilk turu oynayacak ve kazanan 6 takım Play-Off 2. tura kalacak.

KURA ÇEKİMİNE ÜRESİN İLE KORAY UZUN KATILACAKLAR

İlk tur Play-Off'ları sonucu kazanan toplam 14 takım, ikinci turda ligdeki sıralamalarına göre 2. Tur Play-Off maçları oynanacak. Kazanan 7 takım, İsviçre'de 2-27 Temmuz 2025 tarihlerinde düzenlenecek 2025 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası'nda oynama hakkı kazanacak. Kura çekimine Kadın A Milli Takım Yardımcı Antrenörü, U17 Kız Milli Takım Teknik Direktörü Begüm Üresin ile Kadın Milli Takımlar Sorumlusu Koray Uzun katılacak.

B Ligi'nde torbalar şu şekilde:

1. Torba
Portekiz
İsviçre
İskoçya
Galler

2. Torba
Bosna Hersek
Sırbistan
Hırvatistan
Macaristan

3. Torba
Slovakya
Kuzey İrlanda
Ukrayna
TÜRKİYE

Bu fotoğrafa hasret kalmıştık Bu fotoğrafa hasret kalmıştık

4. Torba
Malta
İsrail
Kosova
Azerbaycan

Spor Servisi