1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Milli oyuncak dönemi
Milli oyuncak dönemi

Milli oyuncak dönemi

Ezogelin gibi milli ve yerli oyuncaklar, Sindy ve Barbie bebek gibi ithal oyuncakların tahtını sallayacak

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığının desteği ve Olgunlaşma Enstitülerinin girişimleriyle batı kültürünü yansıtan Barbie ve Sindy bebek gibi oyuncakların yerine Ezogelin gibi yerli ve milli oyuncakların yapımına başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gezilerinde enstitünün yaptığı bebekleri dağıtacak.  Olgunlaşma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen 'Gelenekten geleceğe kültürümüzü yansıtıyoruz' başlıklı çalıştayda Türkiye genelinden 20 enstitünün temsilcileriyle farklı kurumların üst düzey yetkilileri bir araya geldi.

GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Gaziantep'te düzenlenen çalıştayda, Türkiye'nin dört bir tarafında hazırlanan oyuncaklar tanıtıldı. Türk kültürünü yansıtan yöresel oyuncakların görücüye çıktığı çalıştayla, Ezogelin gibi milli ve yerli oyuncakların, Sindy ve Barbie bebek gibi batı kültürünü yansıtan oyuncakların pabucunu dama atması hedefleniyor.

DEMİRCİ: AYAKTA TUTMAŞA ÇALIŞIYORUZ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, "Türkiye'deki soyut veya somut, medeniyetimizin taşımış olduğu bütün birikimi biz olgunlaşmalar ve öğrenciler üzerinden ayakta tutmaya çalışıyoruz." dedi. Demirci, Türkiye genelindeki 20 olgunlaşma enstitüsünün katılımıylaGaziantep'te düzenlenen "Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Yaşatıyoruz" çalıştayının açılışında, olgunlaşma enstitülerinin, Osmanlı bürokrasisinin yetiştiği Enderun mekteplerinin dişi versiyonu olarak yine Osmanlı döneminde kurulduğunu ve köklü bir geçmişleri bulunduğunu bildirdi. 

GÜL: BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül de Türkiye'nin çok büyük bir kültürel mirasa sahip bir coğrafyada varolduğunu ifade etti. Güçlü bir mirasa sahip olmanın yanı sıra bunu gelecek nesillere aktarmanın da önemine değinen Gül, "Bizim olgunlaşma enstitüleri vesilesiyle temel bir hedef olarak, kültürel mirasımızı, değerlerimizi ve geleneksel sanatlarımızı aynı zamanda geleneğimizi tespit etme anlamında, nasıl bir mirası devraldık, nasıl bir geçmişten geliyoruz bunun tespit edilmesi açısından hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sündüren olgunlaşma enstitülerinin çok büyük bir önemi var." diye konuştu.

ŞAHİN: ÖNEMLİBİR ADIM

Cumhurbaşkanlığı danışmanı Hümeyra Şahin ise Türkiye'nin her alanda millileştiği, ekonomiden siyasi yönetime kültürden sanata her alanda milliliğin artı bir vasıf haline geldiği bir dönemde, Türkiye'nin çok önemli bir dönemeçten geçtiğini belirtti. Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu millilik vurgusu altında kültür ve sanat alanında da yeni bir açılım yapmak üzere olgunlaşma enstitülerini yeniden ele almanın çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.  İHA - AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.