Gaziantep eski Milletvekili Emmioğlu vefat etti

1995 Genel Seçimlerinde Refah Partisi’nden Gaziantep Milletvekilli seçilerek parlamentoya giren Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu vefat etti. Emmioğlu’nun vefat haberini AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Şahin, ‘’ İnna lillahi ve İnna İleyhi Raciun… Türk siyasetinin manevi mimarlarından Gazi şehrimizin medarı iftiharı, gönül, ilim ve bilim adamı ve siyasi mimarım Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu bugün Hak’ka yürüdü. Makamı âli mekanı cennet, kabri pür nur olsun. Başımız sağolsun’’ ifadelerinii kullandı.

KAHRAMAN EMMİOĞLU KİMDİR?

1940 Gaziantep doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi Nükleer Enerji Enstitüsü mezunu. 

Makina Yüksek Mühendisi, Nükleer Enerji Doçenti, Bürokrat, Genel Müdür, Genel Sekreter, XX. Dönem Gaziantep Milletvekili., yazar. 1940, Gaziantep doğumlu. Baba adı Mustafa, anne adı Lütfiye. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi Nükleer Enerji Enstitüsü mezunu.

Ali Sığındı vefat etti Ali Sığındı vefat etti

Eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı Araştırmacısı, Yükseliş Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksekokulu Öğretim Görevlisi, Özel Şirkette Mühendis Müşavir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürü, Müsteşar Vekili ve Yardımcısı, TEMSAN Genel Müdürü, SMMA ve Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Öğretim Üyesi, Özel Sektör Yöneticisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Yazar 

Kahraman Emmioğlu, 1995 genel seçimlerinde RP’den XX. Dönem (24.12.1995 – 18.04.1999) Gaziantep Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. RP’nin kapatılması üzerine FP’ye geçti. Mecliste yüce divana verilen milletvekilleri arasında yer alarak dokunulmazlığı kaldırıldı.

Evli, 3 çocuk babasıdır. İngilizce, Orta düzey Almanca, Farsça biliyor.

Hakkında Yasin Topaloğlu’nun 2016 yılında yayımlanan “Su Gibi Geçen Yıllar - Kahraman Emmioğlu Kitabı” adlı kitabı vardır.

Kitapları:

Türkiye'de Sanayileşmenin Serüveni (2019), Bir Ömür (2013), Türkiye'nin Sanayileşme Dinamikleri - Sanayileşmenin Maddi ve Manevi Temelleri (2013), Türkiye'nin Sanayileşme Serüveni - Sanayicilik Anılarım ve Sanayiciliğin Tarihçesi (2013).

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Merve Akbaş / Koca Yürekli Dava Adamı (gercekhayat.com.tr, 30 Ocak 2017), Bugüne kadar kaç milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı? (cnnturk.com, 20.05.2016 , Son Güncelleme 11.12.2018), Kahraman Emmioğlu kitapları (idefix.com, kitapyurdu.com, sozcukitabevi.com, 16.07.2019).