1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Millet Bahçesi ihaleye çıkıyor
Millet Bahçesi ihaleye çıkıyor

Millet Bahçesi ihaleye çıkıyor

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Fatma Şahin başkanlığında yapıldı.

A+A-

55 Gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında meclis üyeleri askıda olan ve günlerdir tartışılan Millet Bahçesi Projesi’nin detayları konusunda bilgilendirildi. Deprem toplanma alanı olacak olan Millet Bahçesi ve Meydanla seçimde verdiği sözü de yerine getirmiş olacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Burası yaşayan bir meydan olacak” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 30 Ekim’de ihaleye çıkacak olan Millet Bahçesi’nin maliyetinin 200 Milyon, arsa bedeli ile birlikte ise 350 Milyon TL’yi bulacağını söyleyen Şahin, ticari alanın altında 800 araçlık iki katlı otopark olacağını belirtti. 

Meclis toplantısında CHP’li meclis üyeleri Beyhan Külekçi ve Yılmaz Kireç, Valilik binasının yıkılacak olmasını da gündeme getirdi ve bunun israf olacağını söyledi. Şahin ise, “Yeni yapılacak Valilik binası küçük butik şeklinde olacak. Kurumlar ise kiraya gitmeyecek, kendi yerlerine taşınacak” dedi. CHP Genel Sekreteri Sezer Cihan ise Valilik binasının çürük raporu olup olmadığıyla ilgili tartışmalara da son noktayı koydu. Cihan, “Bilimsel bir rapor var. Rapor diyorki bu bina güçlendirilerek kullanılabilir, hiç bir risk olmaz diyor, ama güçlendirme maliyeti yeni yapım maliyetinden yüksek çıkar diyor” dedi.

SEZER CİHAN MECLİSİ BİLGİLENDİRDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, yıkılan Kamil Ocak Stadı’yla Gaziantep Valiliği’nin yerine yapılması düşünülen camiyi bünyesinde barındıracak olan Millet Bahçesi Projesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan son halini meclise anlattı. Cihan, “Askıya asıldığında bazı soru işaretleri oluştu. TOKi Gaziantep’e yeni bir stadyum yaptı. Bunun karşılığında eski Stadyumun tapusu TOKİ’ye geçti. TOKİ’nin yaptığı ilk planda emsal 3’tü, daha sonra emsal 1.5’a düştü. Meydan genişletildi, değişik planlar geldi. Emsal 1.20’ye düştü. İnşaat alanı düştü, meydan genişledi. Daha sonra İTÜ ile çalışıldı. Yani emsal 3’ten başladık 136 bin m2 kütleden başladık, sonra 52 bine, sonra 40 bine, sonra 38 bine, 33 bine kadar oturum alanındah bahsettik. Şu anki ticaret dediğimiz oturum alanı 4 bin 800 m2.  Alan 50 bin m2 olduğunu hesap edersek 0.09. bir kütlemiz var. Ticaretin toplamı 5 bin m2. 26 bin 455 m2 otoparkımız var” dedi.

GÖLGELİK ALANLAR OLACAK

‘Çarşı kültürünü burada yaşatacağız’ diyen Cihan, “Yeşil alan, ortasında kastel suyun olduğu proje. İnşaat alanı 136 bin 200 metrekare olacak proje için bakanlık 30 Ekim'de ihaleye çıkacak. Proje kapsamında 2 katlı 800 araçlık otopark yapılacak. Planın temelinde ticari faaliyetlerin yoğun olduğu bir proje stilinden uzak duruldu, sadece şehrin kültürel faaliyetlerini ve yöreselliğini öne çıkaracak, özel alan olmayacak her şey kamuya ait olacak. Proje yürütülürken ferah ve yeşil alanlar dikkate alınacak. Sert zeminden uzak olacak, patika yollara ağırlık verilecek. 140-150 metrelik gölgelik alanlarla vatandaşların daha sağlıklı ve verimli vakit geçirebilmesi sağlanacak. Ortasında kastelin yer alacağı yüksek peyzaj mimarisi kullanılacak.

ŞAHİN: KENTE YAKIŞIR CANLI BİR MEYDAN OLACAK

Millet Bahçesi Projesi’ne dönük çalışmaları anlatan Başkan Şahin ise, “TOKİ, stadyum yıkıldıktan sonra yapılaşmaya gidecekti ama girişimlerimizle burası tamamen meydana dönüştürüldü. TOKİ’nin bakışını saygı duyduğumuzu ancak şehre yakışan bir meydan olması için girişimlerde bulunduk. Bakanlarımız şehrimiz STK’larla birlikte nasıl bir meydan istiyoruz bunun mücadelesini verdik. Cumhurbaşkınımız Çevre Bakanlığına bu işin mali boyutuna bakılmasınız buraya Millet bahçesi yapılsın talimatı verdi. Cumhurbaşkanımız Gaziantep hep bizim arkamızda durdu, maliyeti tasarımı siz yapacaksınız dedi. Emsal 3’erden koca koca binalardan Meydan, Millet bahçesine gelindi. Seçim beyannamemimizde şehir meydanını konuştuk. Eğer yeniden bizi seçerseniz biz bir millet bahçesi yapacağız diye bir video gösterdik” dedi. 

ARTIK GAZİANTEP’İN BİR MEYDANI OLACAK

Meydanı yaşatmak için çay kahve içilecek, yöresel ürünlerin satılacağı mekanlar olmasının şart olduğunu söyleyen Şahin, “Artık Gaziantep’in bir meydanı olacak, yaşayan bir meydanda yeşil alanda çayını kahvesini içeceği yerel ürünlerin satıldığı mekanlar oluşturmazsanız meydanı yaşatamıyorsunuz. Bu bakışla millet bahçesi ve kent meydanı yapılacak. Bakanlığın projeye maliyeti, 200 milyon TL tutarında olacak. 150 milyon arsa maliyetini üzerine koyduğumuzda toplam maliyeti 350 milyon TL’yi bulacak 200 Milyon TL’lik, Kamil Ocak Stadyumunun yerine yeni bir stadyum yapıldı. 150 Milyon TL. 30”unda ihaleye çıkacağı projeyi 200 milyon TL. Bunu çevre ve şehircilik bakanlığı yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız çok net bir şekilde Gaziantep her zaman arkamızda durdu, paraya bakmayın millet bahçesine dönüştürün talimatıyla 200 Milyon TL’lik yatırım 30’unda ihaleye çıkıyor. Arsa bedelini de koyduğunuzda 350 Milyon TL  Gaziantep’e kazandırmış oluyor.” dedi.

Alleben Deresi ile ilgili projenin hazır olduğunu belirten Şahin, “10-15 Milyon Avroluk yaklaşık 50 Milyon TL’lik hibe bulduk.İnsanlar suyla buluşacak. Maviyi yeşille insanı suyla buluşturuyoruz” dedi.

YÜKÜMÜZ HAFİFLEYECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekâtına değinen başkan Şahin, “Hem kendi sınırımızın güvenliği, hem Suriye’nin toprak bütünlüğü hem de güvenlik bölge oluşturulması bakımından bu harekâtı çok önemsiyoruz. Harekat sonrası tıpkı Cerablus’a giden 100 bin Suriyeli örneğindeki gibi Türkiye’deki Suriyelinin yüzde 60’ı oluşturulacak güvenli bölgeye gitmesini öngörüyoruz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı sonunda Fırat’ın batısı gibi doğusu da güvenli hale gelecektir. Böylece şehrin ve ülkenin yükü hafiflemiş olacaktır. Rabbim ordumuzu muvaffak etsin, Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin” diye konuştu. 

CİHAN:GÜÇLENDİRME YAPILABİLİR AMA…

Valiliğin olduğu yerle ilgili sorular üzerine Cihan, “Caminin projesi tam olarak netleşmedi. Mimari projeler devam ediyor. Valilik binasının olduğu yere cami yapılacak. Proje çalışmaları devam ediyor. Valilik binasıyla ilgili çürükmü değilmi diye bir çok söylem var. Bilimsel bir rapor var. Bina yapıldığı tarihteki mühendislik hizmetine uygun. Ama daha sonraki süreçlerde yapının yapıldığı aks, su seviyesi yüksek bir aks, ikincisi deprem 1999’da deprem yönetmeliği değişti donatı ve mühendislik hizmetleriyle ilgili yönetmelik değişti. Rapor diyorki bu bina güçlendirilerek kullanılabilir hiç bir risk olmaz diyor ama güçlendirme maliyeti yeni yapım maliyetinden yüksek çıkar diyor. Yenisi yapılması yönünde bir tasarruf ortaya konuyor. Fevzi Çakmak bulvarı üzerinde Karayolları arazisi içişleri bakanlığına devrediliyor. Proje yapılıyor. Valilik binası oraya yapılacak, çalışmalar devam ediyor. Çalışma bitince kamuoyu ile paylaşılacak” dedi. 

KÜLEKÇİ:CAMİ İPEKYOLUNA YAPILSIN

Beyhan Külekçi, hassasiyetin Millet Bahçe ile ilgili olmadığını Valilik binasının yıkılacak olmasıyla ilgili olduğunu belirterek, ”Vailik binasının yıkılması israftır.Devasa bir caminin o bölgede yapılacak olmasına karşıyız. Kimse camiye karşı değil. Ancak bizim önerimiz, gösterişli islam alemine yakışır bir caminin ipekyolu üzerinde daha uygun bir yere yapılması konusunda” dedi.

Fatma Şahin de , “Valilik binası küçük olacak. Tek bir valilik kullanacak. Kurumlar kiraya çıkmayacak, kendi yerlerine taşınacaklar. Devlete yük getirecek bir şey yok. Boş duran binalara taşınacaklar. Valilik hizmeti butik valilik şeklinde yapılacak” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum