1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Millet Bahçesi için en geniş kapsamlı toplantı yapıldı
Millet Bahçesi için en geniş kapsamlı toplantı yapıldı

Millet Bahçesi için en geniş kapsamlı toplantı yapıldı

Şahin, Vilayeti Vali'ye bıraktı

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dün ekibiyle birlikte basın mensuplarının karşısına geçti ve günlerdir kent gündemini meşgul eden Millet Bahçesi Projesi’ni anlattı. İhalesi yapılan Millet Bahçesi’nin 1 yıl sonra hizmete gireceğini belirten Şahin, Valilik önündeki yolun kapanmayacağını söyledi. 136 bin m2 inşaat alanı 4 bin 815 m2 alana düştü. Millet Bahçesi’nde arasa kültürünü yaşatacağız. Burada tıpkı Almacı pazarında olduğu gibi yemeni, bakır, el sanatlarımızın olacağı küçük dükkanlar yer alacak. 26 bin m2 800 araçlık iki katlı otopark alanı var” dedi. Şahin, merakla beklenen Valiliğin yeri konusunda ise konuşmaktan kaçındı ve topu Vali Davut Gül’e attı. Şahin bir soru üzerine Şahin, “Valilikle ilgili bilgiyi büyükşehir belediye başkanı olarak ben cevaplandırırsam etik olmaz. Yeni Valilikle ilgili, mevcut valiliğin durumuyla ilgili hem bilimsel analizler, hangi birim nereye gidecek, kendi ne şekilde hizmet verecek Valimiz gerekli bilgilendirmeyi şehre yapacak. Onu da sayın valimizden dinleyelim” dedi. 

DİRENÇLİ ŞEHİRİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yıkılan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılacak olan Gaziantep Millet Bahçesi’ne ilişkin çalışmaları anlattı, projede gelinen son durumu ele aldı. Millet Bahçesi Projesi’nin bakanlıkça onaylanan son halini kamuoyuyla paylaşan Şahin, “Çevremizdeki kaosa rağmen bir üretim şehriyiz. Yaklaşık 400 bin mülteciyle yıllardır beraber yaşıyoruz. En önemlisi bir Gaziantep Modeli oluşturuyoruz. Bu bir insanlık modelidir. Çok kültürlülük üzerinden bir kardeşlik hukuku taşıyoruz. Kendimizi dirençli şehir olarak tanımlıyorum. Her şartta üretmeyi ve ayakta kalmayı başarıyoruz. Kamuoyundan gelen bilgiler doğrultusunda, istişare yaparak doğru kararlar almaya çalışıyoruz. 2014 yılından beri üstlendiğim görevde şehre olan aşkım bir başka. Bu zor coğrafyada projeleri neden gerçekleştiremediğimize dair bahaneler anlatabilirdim. Ancak biz bunu yapmadık” dedi. 

ŞEHRİN HASSASİYETİ BİZİM HASSASİYETİMİZ

En zor şartlarda en iyiye ulaşmak için mücadele verdiklerini belirten Şahin, “Karınca gibi çalışıp dev eserler bırakmaktan başka çaremiz yok. Biz buna mecburuz, buna mahkumuz. Her türlü olumsuzluğa rağmen 150 fabrika bitirme başarısını gösterebiliyoruz. İşte bu şehrin bir başarı hikayesi de budur. Şehrimizde UNESCO var. UNESCO’ya girmek demek Dünya’nın gündemini yakalamak demektir. Bunun anlamı; şehir ekonomisidir, şehir kalkınmasıdır. Her bir alınan kararın şehre ve bölgeye çok ciddi geri dönüşler var. Şehrin hassasiyeti bizim hassasiyetimizdir. Arkada bıraktığın itibar çok önemlidir. Halka ve hakka rağmen bu makamları taşıyamayız. O yüzden hakkın ve halkın rızası için kamu vicdanını gözeterek kararlar aldık.” diye konuştu.

“KAPALI YOL” PROBLEMİNİ KALDIRACAĞIZ

Millet Bahçesi inşaat çalışmaları sırasında yolların trafiğe kapatılmayacağını müjdeleyen başkan Şahin, çalışmalar esnasında halkın mağdur edilmeyeceğini bildirdi. Şahin, Millet Bahçesi Projesi’nin tasarlandığı planda yolun kapalı olduğuna dair yanlış bir algının oluştuğunu  bildirerek, “Projede yol kapalı gözüküyor. Bunun da planı tek vücut olarak göstermemizden kaynaklandığını belirtmek isterim. Bu nedenden dolayı eleştirileri haklı buluyorum. Yol açık aslında. Biz metro geldikten sonra tek vücut olan sistemi şimdiden planlamak istedik. Metronun geleceği süre zarfı içinde haklılığı olan itirazları değerlendirecek şekilde yolumuza devam edeceğiz. Burada da bu yanlış anlaşılmalara neden olacak ‘kapalı yol’ problemini planlamamızda değiştiriyoruz. Yolu, planlamada açık bir şekilde gösteriyoruz” dedi. 

YOL TEKRAR AÇIK HALE GETİRİLDİ

‘Seçim beyannamesinde kime ne gösterdiysek, kime ne söylediysek onu yapıyoruz, ortada değişen bir durum yok’ diyen Şahin, “Dünya’nın neresine bakarsanız bakın, şehir merkezlerinde ulaşım toplu taşıma araçlarıyla sağlanır. Bu yolu trafik düzeninin hesaplamasının yapılmasının ardından yolun kapatılıp kapatılmama kararı verilecek. Plan bütününde biz, gösterim amaçlı bir proje planlamıştık. Ancak kamuoyundaki hassasiyeti göz önünde bulundurmamız gerekiyordu yolu açık hale getirdik. Yolun kapatılma amacının başka türlü olduğuna dair kamuoyunda algılar oluştu. Bu algıyı ortadan kaldırmak amacıyla meclisimizin yapacağı değerlendirmede yol tekrar açık hale getirildi” dedi.

BU ALANI TİCARİ ALAN OLARAK GÖRMEYİN

Dünya’da yeni trendin yeşil ve müze olduğunu dile getiren Şahin, “Şehrin merkezine yapılacak olan Millet Bahçesi, Roma ve Hitit dönemin eserlerinin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi ve Gaziantep Panorama 25 Aralık Müzesi’yle yeşili birleştirecek. Herkesin hayat bulacağı büyük bir meydanı, millet bahçesini kentimize kazandıracağız. Proje çerçevesinde 4 bin 800 metrekarelik alanda, Gaziantep’in el sanatlarının yansıdığı, kutnu, bakır ve yemenin yer alacağı tek katlı işyerleri olacak. Bu alanı bir ticari alan olarak görmeyin, önce insan, önce Gaziantep mantığıyla hayata geçirilecek bir alan olarak yorumlanmasını istiyorum” diye konuştu.

SORULARI CEVAPLANDIRDI

Şahin, Valilik binasının yeriyle ilgili bir soruya, “İhalesi yapılanla ilgili bilgilendirme yapıyorum. Valiliğin yeri ile ilgili soru elbette gelebilir çok haklı ama şehrin bir valisi var, sayın valimiz şehrin valiliği ile ilgili içerisindeki birimler ne olacak, nereye taşınacak, yeni valilik nereye yapılacak, ne şekilde bu süreç yönetilecek, sayın valimiz şehri valilikle ilgili bilgilendirecek. Ben Gaziantep büyükşheir belediyesi olarak şu an için Çevre ve Şehircilik bakanlığının çıkarmış olduğu ihaleyle ilgili şehri bilgilendirmek durumundayım. Valilikle ilgili ayrıca ekstra bir bilgi elbette gerekiyor sayın valimizde bu şehrin valisi olarak yeni Valilikle ilgili mevcut valiliğin durumuyla ilgili hem bilimsel analizler, hem bundan sonraki içerisindeki işlevsellikler hangi birim nereye gidecek kendi ne şekilde hizmet verecek Valimiz gerekli bilgilendirmeyi şehre yapacak. Onu da sayın valimizden dinleyelim” dedi. 

ÖZEKŞİ SORDU, ŞAHİN CEVAPLANDIRDI

Toplantıda söz alan Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi, “Masadaki görüntü güzel. İlçe belediyelerinin de yanınızda olması hoşuma gitti. Benim ilk sorum şu. Gerek millet bahçesi olsun, gerek büyükşehirin yapacağı projeler olsun ilçe belediye başkanlarıyla ortak hareket ediliyor mu? Şahinbey, Şehitkamil, Oğuzeli mesela. Görüş alışverişi yapılıyor mu, projeler soruluyor mu? İkinci sorum Cumhurbaşkanı Gaziantep’e geldiğinde demokrasi meydanı çok küçük demişti, projeye bakıyorum galiba Demokrasi meydanı daha da küçülecek. Stadın orası meydan mı,bahçe mi olacak?” dedi.

TOPU VALİ’YE ATTINIZ

Şahin’in “Bahçe olacak”yanıtından sonra Özekşi, “Yani miting alanımız olmayacak” dedi. Şahin ise, “Evet bu durumda yeni miting alanına ihtiyacımız olacak” dedi. Özekşi devam ederek, “Vilayetin yeri ile ilgili topu valiye attınız” dedi. Şahin ise, “Valiye atmadım şehrin Valisinin, vilayet binasıyla ilgili bilgisini büyükşehir belediye başkanı olarak ben cevaplandırırsam etik olmaz” dedi.Özekşi ise, “Sizin bildiğinizi Vali beyin açıklaması daha mantıklı saygı duyarım” dedi.

ŞAHİN:BİRLİKTE ÇOK İYİ ÇALIŞIYORUZ

Özekşi’nin birlik beraberlik görüntüsüyle ilgili konuşan Fadıloğlu,”İlçe başkanlarının tamamı büyükşehir meclis üyesidir. Yapılan projelerin hepsinden haberimiz var, altında da imzamız var, bilgimiz var” dedi. Fatma Şahin ise, “Biz birlikte çok iyi çalışıyoruz, çalışmak zorundayız. Zaman zaman yol ve yöntemlerimiz farklı olabilir,  benim oğlum ve kızımın karakteri birbirinden çok farklı. Söz konusu memleketse çok hızı bir şekilde biraraya gelir ve birlikte yol gideriz, gitmek zorundayız, birlikte rahmet var” dedi. Bu arada Ökkeş Özekşi, Kamil Ocak Spor salonunun yıkılıp yerine yenisinin yapılmasıyla ilgili bir soru daha yöneltti ve "Kamil Ocak salonu yeni salon açılmadan önce mi yıkılacak, yoksa yeni salon yapıldıktan sonra mı yıkılacak"dedi. Fadıloğlu bu soruya "yok Kamil Ocak salonu hemen yıkılacak, yeni salon 2 sene kadar sürer"deyince, Özekşi "desenize Gaziantep'ten bir salon daha eksilecek"şeklinde konuştu..

CİHAN:DÜZELTMEYİ YAPTILAR

Özekşi’nin “Gazirayda zemin etüdü yapılmadığı için çökmeler olduğu yönünde şikayetler aldık. Otogar kavşağı Fındıklı arasında olduğu söyleniyor” sorusuna Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü cevap verdi. Kömürcü, “Teslim alınmamış bir projede eksiklikler olabilir. Zaten tamamlanmadan idare teslim almaz ,bir eksiklik varsa giderilir. İstasyonda bir eksiklik duydum.Yüklenicinin çalışmaları devam ediyor”dedi. Sezer Cihan ise,”İstasyon binalarının yapıldığı yerlerin tamamında zemin etüdü var. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok düzeltmeyi yapmışlar” dedi.

MİLLET BAHÇESİ BİR BAŞARI HİKAYESİ

Kent Konseyi’ne Millet Bahçesiyle ilgili bir sunum yapıldığını hatırlatan Şahin şunları söyledi:”İtirazlardan dolayı ortak akıldan dolayı biz buralara geldik. Kent konseyini çok önemsiyorum, bu şehirde farklı fikirlerin, farklı görüşlerin aynı masada, şehrin geleceği iiçin konuşabildiği mekanizmalardır. Demokrasi de bunu gerektirir. Doğru kararlar almak için çok dinlememiz lazım. İstişare sünnettir. Ama olduktan sonra da yapılan işi de sahiplenmek lazım.  Herkese gösterdiğimiz film aynı. Yoksa gözünüze bakamazdım. Kent konseyindeki arkadaşların hepsinin itirazlarından sonra Millet Bahçesi bu hale dönüştü. Önce herkesin bunun başarı hikayesini sahiplenmesi lazım. Hatırlayın Kamil Ocak grubu oluştu AVM ve otel yeri istemiyoruz dedi. Kendi vicdanımda şuraya kadar gelen projeyi bir başarı hikayesi olarak görüyorum, kent konseyi güçlü bir şekilde çalışmalı.”

BİR MEYDAN CAMİSİ OLMASI KADAR DOĞAL BİR ŞEY OLAMAZ

Bir soru üzerine, çok meydan dolaştığını, Avrupa’nın en güzel meydanlarında yeşil alan, müze ve kilise olduğunu dile getiren Şahin,” Hiç kimse niye burada kilise vardır diye de tartışmaz. Dolayısıyla şehirde bir meydan yapılıyorsa, bir meydan camisi şık bir meydan camisi olması kadar doğal bir şey olamaz. Tartışırken, bu ülkenin hassasiyetleri üzerinden baktığımız zaman bu şehre zarar veriyoruz. Ortaya çıkmış bir projede yok.Yarın valilikle ilgili Vali Bey, hayırsever kendi projesi ile ilgili açıklamalarını yapmadan bunlarla ilgili tartışmayı getirip benim bu büyük Millet Bahçesi başarı hikayemi gölgeletemezsiniz”dedi. 

CİHAN: OTOPARK NEDENİYLE BİNA MÜZENİN ÖNÜNE YAPILIYOR

Millet Bahçesi Projesinde ticari alanın Arkeoloji Müzesini kapatacağı ve başka bir noktaya yapılması ile ilgili bir öneri üzerine Sezer Cihan ise şunları söyledi:”Orada otoparkı da düşenmek zorundayız. Otoparkımızın iki caddeden girişi var. Birisi İstasyon caddesi, bir diğeri arka taraf, bir diğeri de Arkeoloji tarafından. Şimdi dediğiniz ölçekte baktığınızda tamamen otoparkı diğer aksa batı cephesine almış olsaydık otoparkın, bu kadar büyük otoparkın tek giriş çıkışı olacak ve tüm trafiği alt üst ederdi. O otopark kullanılamaz hale gelirdi. Dolayısıyla biz hep şunu öngördük, kütlenin altı (4 bin 800 m2) otopark olsun. İşin trafik,ulaşım, otopark bütününde düşünüldüğünde teknik olarak doğrusu bu çıktı. Önerinizde yoksa haklısınız.”

İNŞAATA BAŞLANSAYDI İHALE TARTIŞILABİLİRDİ

‘Projeye mi itiraz edildi, askıda olduğu için ihale yapılamaz mı buna mı itiraz edildi?”şeklindeki bir soruya ise Sezer Cihan cevap verdi. Sezer Cihan, ”Vilayet binasının yıkılıp cami yapılmasıyla ilgili itiraz var. Yolun hemen şu an kapatılacak veya 3-5 yıl sonra kapatılacağı ile ilgili bir sonuç algılanmış. 30 Ekim’de TOKİ teklifleri aldı, belediyenin imar planı 30 Ekim’de askıdan indi. İmar planları onaylandığı anda yürürlüğe girer. Belediye meclisinden geçtiği anda yürürlüğe girer. Daha sonra askıya çıkar. Askıdada itirazlar olur. İtiraz sonucuna göre de eğer plan değişirse ona göre bir hüküm ancak 30 Ekim’de ihalenin yapılması sonuç değil. Şu anda teklif alır 20 firma teklif vermiş bunun değerlendirmesi var bu bir süreç. Bu sürece baktığımızda itiraz olmazsa en az 1 ay.  İitiraz olursa 2-3 ay olur. Öneml olan inşaata başlayacağı tarihteki hukuki durumdur. ve şuanda zaten belediye meclisinde yolu da düzelttiğimize göre bizim planımız geçerli bir plan olarak ortada. Hukuki bir plan var. Artık TOKİ bu süreçte 20-25 gün bekleyecek. Dolayısıyla planda hukuki bir eksiklik yok. Ama inşaata başlanmış olsaydı evet bu tartışılabilirdi” diye konuştu.

ŞAHİN:EN UCUZ TOPLU TAŞIMA BİZDE

‘İtirazlarda ulaşımla ilgili kısmı doğru makul ve mantıklı gördüğümüz için yolu açtık’ diyen Şahin,” Bu bizim başarımız bu şehrin başarısı” dedi.Bir soru üzerine Şahin,” Türkiye’de en ucuz toplu taşımayı biz yapıyoruz. En ucuz öğrenci taşıması bizde, bunun bir ilerisi popülizimdir bir araştırın”dedi.

ASIM GÜZELBEY’E LAF SÖYLETMEM

Asım Güzelbey’le ilgili bir eleştiri üzerine Şahin, “Çok emeği var başkanıma laf söyletemem. yok bu memleket kültür şehri olduysa emeği var. o yüzden laff söyletemem dedi. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum