1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mezarım da burada olacak
Mezarım da burada olacak

Mezarım da burada olacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, düzenlediği basın toplantısında 4 yıllık hizmetlerini anlattı.

A+A-

 A takımıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında ekibine övgüler yağdıran Şahin, başarısını takımının deneyimi ve uzmanlığına bağladı. Gece rüyasında bile işine devam ettiğini söyleyen Fatma Şahin "Ben toprağımdan besleniyorum. Ben bu toprağın insanıyım. Mezarım da burada olacak. Ben bir yerel yönetici olacaksam ki çok severek yapıyorum. Kişiliğime çok uygun, ekibime çok güveniyorum. Hizmet ve iş odaklı bir çalışma genetiğim var. Gece rüyamda bile işe devam ediyorum. Çok yarım işimiz var. Yerelde yaptığınız işin, aldığın kararın sonucunu çok hızlı görebiliyorsunuz. Şehrimi bebeğim gibi görüyorum. Başkanlığı çok severek yapıyorum ve toprağımdan besleniyorum. Ben bu coğrafyanın, bu şehrin evladıyım"dedi.

PROJELERİN YÜZDE 85'İ TAMAMLANDI

Şahin, seçim beyannamesinde açıkladığı 1027 projenin yüzde 85'ini gerçekleştirdiğini, 37 projenin de Haziran ayında hizmete açılacağını belirten Şahin, yüzde 85 gerçekleşen projeler arasında Kongre merkezinin bulunmadığını söyledi. Şahin, "Hesapta olmayan terör olayları ve Gazi şehrimize sığınan 500 bin Suriyeli mülteciye rağmen başardık. Krizi fırsata çevirdik, sağlıktan eğitime, konuttan ulaşıma, tarihi ve kültürel önemli projelere imza attık" dedi. Şahin toplantıda uyuşturucu, pahalılık, Kamil Ocak Stadyumu'na yapılacak meydan ve Cuma cami konusu ve belediyenin borçlarıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

PARA YÖNETİMİNDE BAŞARILIYIZ

Büyükşehir Belediye meclisinde CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu'nun, "Büyükşehir ve GASKİ'nin 2 Milyar 301 milyon 983 Bin TL borcu vardır. Gaziantep Türkiye'nin en borçlu belediye arasındadır. Bu belediye bu borçla batar. GASKİ batmış durumda" sözleri nedeniyle konuşmasının büyük bölümünü mali disiplin konusuna ayıran Fatma Şahin, "Belediyemizin çok borçlandığıyla ilgili yalan yanlış bilgiler gelmeye başladı. Devlet yatırımı, hibeler ve 5 yıl sonra ödenmeye başlanacak çok düşük faizli kredilerle bu süreci yönetiyoruz. Mali disiplin sorunumuz yok. Geçmişe dair, şu anda 1,1 milyon TL borç ödemişiz. Her ay bizden 13 milyon lira kesiliyor. Bu ay 26 milyon lira kesildi. Olağanüstü durumda bir para yönetimi başarısı var”dedi.

CİDDİ MALİ DİSİPLİN UYGULADIK

'Hizmet sektöründe olmamıza rağmen bütçeden gelen paranın yarısını yatırıma çevirdik' diyen Şahin, "Türkiye ortalamasında bu yüzde 20-25 civarındadır. Bizim en büyük gelirimiz giderlerimizin azaltılmasıydı. Biz 2017 bütçemizde çok ciddi mali disiplin uyguladık. 1,5 milyon lira olan öngörülen giderlerimizi 1,319 milyona düşürdük, giderleri azalttık. 1,2 milyon olan öngörülen gelirle gerçekleşen gelirimiz birbirine çok yakın oldu. Gelir ve gider tablosunu yüzde 86 oranında gerçekleştirdik. 2017 yılında ön görülen 1,5 milyar liralık gideri 1 milyar 320 milyon liraya düşürdük. 2014 yılından bu yana personel sayısını azaltarak 883 personele düşürdük. Çok ciddi mali disiplin uyguladık. Birilerinin yazdığı yalan yanlış bilgilerle yanlış algı oluşturmasına asla müsaade edemeyiz. Hesabımızı halka ve Hakk'a verebilme bakış açısıyla işimizi yapıyoruz." diye konuştu.

MÜTEVAZİ OLMAYACAĞIM

Hükümetten gelen paranın toplam gelirin yarısı olduğunu, kentte 500 bin civarında mültecinin yaşadığına dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:"500 bin mültecinin temizliğinden, bütün yerel hizmetlerine kadar 7 yıldan bu yana Büyükşehir Belediyesi olarak karşılamaya çalışıyoruz. 586 milyon lira öz kaynak oluşturduk. Buradaki başarımız öz kaynaktır. Toplam bütçemizin gelen bütçe kadar öz kaynaklarımız var. Bu belediyecilikte bir başarı hikayesidir. Bu konuda mütevazi olmayacağım. Ankara’dan gelen kaynağın bir o kadarını ürettiysek bunun çok önemli bir başarı olduğunu görmek gerekir. En önemli giderlerimizden biri personel giderlerimiz. 2017 itibariyle, toplam personel sayısını 2014 yılına göre her dönem azaltarak geldik. Normalde yasa bize bütçemizin yüzde 30'unu personele ayırabilirsin diyor. Biz toplam bütçenin yüzde 20'sini personel giderine harcayan ve 2014 itibariyle personelini azaltan bir ekibiz. Geçmişe dönük borçlarımızı ödüyoruz. 200 milyon TL dış kaynak ve geri ödemesiz uluslararası hibelerden yararlandık. Böyle bir kaynağı kullanan başka bir belediye bulamazsınız." 

MEZARIM BURADA OLACAK

Açılış konuşmasının ardından projeleri anlatan film izletildi. Şahin, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağınıza dair söylentiler var, ne diyorsunuz?' şeklindeki soru üzerine Fatma Şahin şunları söyledi:"Beni de her gün bir yerlere gönderiyorlar. Ama ben toprağımdan besleniyorum. Ben bu toprağın insanıyım. Mezarım da burada olacak. Ben bir yerel yönetici olacaksam ki çok severek yapıyorum. Kişiliğime çok uygun, ekibime çok güveniyorum. Hizmet ve iş odaklı bir çalışma genetiğim var. Gece rüyamda bile işe devam ediyorum. Çok yarım işimiz var. Yerelde yaptığınız işin, aldığın kararın sonucunu çok hızlı görebiliyorsunuz. Şehrimi bebeğim gibi görüyorum. Başkanlığı çok severek yapıyorum ve toprağımdan besleniyorum. Ben bu coğrafyanın, bu şehrin evladıyım. Ben takım adamıyım. Halkımız ne derse o olur. Benim ne dediğimin çok önemi yok. Eğer bu anlattığımız şey halkın nazarında, vicdanında bir karşılığı varsa doğrudur. 4 yılın sonunda ne yaptığımızı bana sorabilirsiniz. Ben de bunun cevabını vermek üzere huzurunuzdayım. Biz aynı zamanda hesap verme makamıyız. Şunu açıkça söylüyorum, ben bu coğrafyanın ve bu şehrin evladıyım. Bu şehre hizmet etmekten onur ve şeref duyuyorum. 2 milyon hemşehrim ne derse, nerede dur derse ben orada dururum."

4 YILDA 5 MİLYARLIK YATIRIM YAPTIK

Gaziray, Düzbağ gibi 3 milyar TL’lik büyükşehir belediyesinin yapacağı yatırımı devlet yatırımına dönüştürdüklerini anlatan Şahin, "Son 4 yılda bu şehre 5 milyarlık yatırım yaptık. Ankara’dan gelen para yıllık 500 milyon lira olmasına rağmen eğer bu şehirde gerekli tedbirler alınmamış olsaydı, bugün 26 nokta şantiyeye dönmüş olamazdı. Yaptığımız işlerin kaynağını farklı bir yöntem üreterek yapıyoruz. 100’üncü Yıl Kültür Parkı hepimizin övündüğü, şehrin nefes aldığı bir aks. Bu parkın bir adasını kamulaştırmanın bedeli 100 milyon TL. 600 dönümlük Alleben Vadi Göletinde yeni yeşil alan açıyoruz. Bu alanı trampa yaparak, bir kuruş para vermeden çözdük. Eğer 100’üncü yıl bu metotla yapılmış olsaydı, bugün kamulaştırma parası bizi beklemiyor olacaktı" dedi.

250 BİN SURİYELİ MÜLTECİ DÖNDÜ

Şahin, Güneydoğu'daki 250 bin Suriyeli misafirin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından teröristlerden temizlenen bölgelere geri döndüğünü söyledi. Şahin, "Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı'yla teröristlerden temizlenen yerlere 250 bin Suriyeli misafir geri döndü. Dönüşler devam ediyor. Ama bizim için Menbiç önemli, eğer o koridor temizlenirse çok daha Suriyeli ülkelerine geri döner" dedi. 

CAMİ VE MEYDAN İÇİN ÇALIŞILIYOR 

Şahin, Kamil Ocak Stadyumu'nun yerine yapılacak meydan ve Cuma camiyle ilgili bir soruya ise şöyle cevap verdi:"Cumhurbaşkanımız daha önce bir söz verdi. Zaten biz meydanla ilgili tasarım yapıyorduk. Tasarımda zaten cami vardı. Biz camiyi valiliğin yerine yapacaktık. Bu konuyla ilgili şehirde kutuplaşma, kendi içinde farklı fitne çıktı. Valiliği taşıyoruz. Karayollarına taşınıyor. Meydanla ilgili spükalasyonlar yapıldı, kötü bir zaman dilimi geçirdik. Cumhurbaşkanın sözü bizim sözümüzdür. Burası yaşayan bir meydan olacak. Şu an Türkiye'nin en iyi mimari ekibi çalışıyor. Hem meydan tasarımı hem cami tasarımı için çalışıyor. 150 bin m2 alana kent meydanı tasarımı yapılıyor."

UYUŞTURUCUDA MAHALLE ELÇİLERİ OLUŞACAK

Uyuşturucu konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, "50 mahalliyi tek tek taradık. Önceliğimiz bu mahalleler. Bu mahallelerde bütün muhataplarıyla toplantılar yapıyoruz. Riski yüksek olan mahallere bütün kurumların temsilcileri gidiyor. Soru cevap alıyoruz. Koruyucu önleyici tedbirler çok önemli, aileleri bilinçlendiriyoruz. Bu önemli bir çalışma. 12 mahalleyi taradık. 8 mahallede çalışmalar devam ediyor. Gittiğimiz mahallelerde acil müdahale gerekiyorsa hızlı tedbir almamız gerekiyorsa alıyoruz. Can yakıcı meseleye bütün gücümüzle ekibimizle yoğun şekilde çalışıyoruz. Ayrıca mahalle elçileri kuracağız, her mahallenin elçisi olacak" dedi.

GENEYİK BÖLGESİNDE KONUT ATAĞI

Şahin, şehrimizdeki kira fiyatlarının yüksekliğiyle ilgili bir soruyada, "Eğitim ve konut meselesi önemli. Bunun için 50 bin konut projene başladık. Geneyik bölgesiyle Kuzey Antep'te olduğu gibi yeni konut alanlarını hızlı şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor. Orta ve alt gelir grubunun çok yüksek bir talebi var" dedi.

PAHALILIK KONUSU ÖNEMLİ

Pahalı bir şehir haline gelen kentimizde bununla ilgili ne tür çalışmaların yapıldığıyla ilgili bir soruya da Şahin şöyle cevap verdi:"Gaziantep Ticaret Odasında, yönetim değişti. Arkadaşlar geldiler. Oya hanım ve Fikret beyle yeniden çalışma grubu  oluşturacaklar. Bu mesele önemli. Hizmet içi eğitimden birlikte denetim, oto kontrola kadar birlikte alınan kararların bütün şehirde uygulanması gerektiğini yeni başkanada, meclis başkanına da yönetim kurulu üyelerine de ilettim. Alınan kararların yakın takipçisi olacağız, bu doğru bir iş. Bir çalışma yapmamız gerekiyor" dedi.

MERKEZİ BÜTÇE PAYIMIZ ARTACAK

Merkezden gelen paranın artırılması için Başbakan ve ilgili bakanlıklarla görüşmelerin yapıldığını söyleyen Şahin, önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili müjdeyi vereceklerini söyledi. "Şahin, nüfus ve yüzölçümü dikkate alanırak illere para ayrılıyor. Kişi başı İzmir‘e 644, Gaziantep'e 271 TL ayrılıyor. Sanayicilerimiz ara mal ithal ediyor dolayısıyla 120 Milyon TL liman şehrinde kalıyor. Sanayicilerle bu konuda görüşmeler yaptım. Onlarda paranın Gaziantep'te kalması için adım atıyorlar" dedi. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.