1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mesut Ateş Sönmez Ortaokulu açıldı
Mesut Ateş Sönmez Ortaokulu açıldı

Mesut Ateş Sönmez Ortaokulu açıldı

Gaziantep Valiliği koordinesinde başlatılan “100.Yılda 100 Hayırsever” kampanyası kapsamında yaptırılan Şehitkamil İlçesi Beykent Mahallesinde 32 derslikli Mesut Ateş Sönmez Ortaokulu’nun açılış töreni gerçekleştirildi.

A+A-

Vali Davut Gül, Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürünün yüksek bir şehir olduğunu belirterek, Gaziantep’in diğer şehirlerden farkının, üreteniyle ve çalışanıyla hep birlikte aynı yöne doğru kürek çeken bir şehir olduğunu söyledi. 

EVLATLARININ ADINI VERDİLER

Hayırsever Ateş Sönmez ailesinin vefat eden evlatları Mesut Ateş Sönmez ’in adını taşıyan Okulun açılışı merhumun doğum günü münasebetiyle bugün sabah saatlerinde gerçekleşti.  Açılışa Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Kahraman, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Hayırsever Ateş Sönmez Ailesi ile protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

GÜL: DOĞRU YÖNE KÜREK ÇEKİYORUZ

Vali Davut Gül, Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürünün yüksek bir şehir olduğunu belirterek, Gaziantep’in diğer şehirlerden farkının, üreteniyle ve çalışanıyla hep birlikte aynı yöne doğru kürek çeken bir şehir olduğunu söyledi. Vali Davut Gül sözlerine şöyle devam etti: “Burada olan herkesin farklı zamanlarda hayır hasenat ile ilgili çok önemli işler yaptığını biliyorum, görüyorum. Hepsi birbirinden kıymetli. Gaziantep’te bir yıl önce yerleşenlerde aynı hassasiyeti gösteriyor, 10 yıl önce gelip Gaziantep’te kazananlarda aynı hassasiyeti gösteriyor.”

3 ARALIK BÜYÜK GÜN

 3 Aralık günü Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, ‘100.Yılda 100 Hayırsever’ eğitim kampanyasının hayırseverlerine özel bastırdıkları madalyaları teslim edeceklerinin müjdesini de bir kez daha yineleyen Vali Davut Gül, “Bu çok kıymetli. İnanıyorum ki; 300 yıl, 500 yıl sonra torunlarınızın torunu, bizim dedelerimiz Gaziantep’in kurtuluşunun 100.yılında böyle bir hayır yaptılar. Bunun karşılığında da dönemin idarecilerinden şu belgeyi aldılar. Bu belki de bu bırakabileceğiz bütün miraslardan daha kıymetlidir. İnşallah el ele vererek sorunlarımızı çözeceğiz. ”dedi 

ŞAHİN: TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR MODEL

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin şunları aktardı: “Bir ‘Gaziantep Modeli’ var. Bu model çok özel bir model. İpek yolunu kalkınma yoluna dönüştüren, birlikte iş yapan kardeşlik modeli. Şehrimizde birlikte iş yaptığımız kardeşlerimizin, sonunda elde ettiği üründen kârın zekatını hiç tanımadığı, hiç bilmediği birileriyle paylaşmak yetim, yoksul, yaşlı ve muhtacın yanında olmak, sosyal devleti, sosyal belediyeciliği güçlendiren bir model bu. 100. Yılda Cumhurbaşkanımızın himayesinde 100 hayırseverimizle, 100 eserimizi taçlandırıyoruz. O kadar özel bir çalışma ki bu, Cumhurbaşkanımız bu modeli tüm Türkiye’ye örnek bir model olarak göstereceği toplantıya dönüştüreceğiz.”

TEPE: 42 OKULUN İNŞASI SÜRÜYOR

Her hafta 7,8 günde bir okul teslim aldıklarını ve 42 tane okulunda inşasının devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, “155 tane okulumuz, 2021 yılında yatırım programına alındı. İlave olarak 138 tane sadece ilimiz için anaokulu tahsisi yapılıyor. Bütün bunlara ilave olarak, Türkiye’de emsali görülmemiş bir proje Gaziantep’te uygulanıyor. Sayın Valimizin öncülüğünü yaptığı, fikir babalığını yaptığı Gaziantep’in kurtuluşunun ‘100. Yılda 100 Hayırsever’ 100 eser projesi. Bugün bu muhteşem binamızın hayırsever Raif Ateş Sönmez ve ailesi tarafından merhum oğlu Mesut Ateş Sönmez adına yaptılar. 32 derslikli okulumuz, 58 personel, 1325 öğrencimize hizmet ediyor.” dedi

DUYGU DOLU BİR GÜN

Hayırsever Ateş Sönmez Ailesi adına konuşan Engin Ateş sönmez ise, “Bugün bizim için çok duygu dolu bir gün, bir yıl önce ailemizin gözbebeği canımız, kardeşimiz, evladımız Mesut’umuzu ebediyete uğurladık. Bugün açılış merasiminde bir araya geldiğimiz bu eğitim kurumunun kardeşim Mesut’un adını taşıyacak olması ailemiz için büyük bir gurur kaynağıdır. Okulumuzun açılışının, kardeşimin doğum gününde gerçekleşiyor olmasının da bizler için anlamı büyüktür. Mesut Ateş Sönmez isminin bilimle, kültürle ve sanatla anılmasının gururunu ömür boyu yaşayacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. ”dedi   Konuşmaların ardından Vali Davut Gül tarafından, Hayırsever Ateş Sönmez Ailesine teşekkür belgesi verildi. Açılış kurdelesi kesilerek sınıflar gezildi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.