1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mesleki ve teknik eğitim gelişmedi, geriye gitti
Mesleki ve teknik eğitim gelişmedi, geriye gitti

Mesleki ve teknik eğitim gelişmedi, geriye gitti

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, mesleki ve teknik eğitimin yetersizliği, sanayinin istediği nitelikte eleman yetiştirilemediği iddialarına katıldığını söyledi.

A+A-

 Ersönmez, “Geçmişteki meslek liselerinin altyapıları bugünden çok daha iyi noktadaydı. Matbaası, atölyeleri, bölümleri, laboratuvarları çok daha gelişmişti. Bir Rüştü Uzel örneği var. Maalesef yeni açılan meslek okullarında bu kadar yeterli altyapıya sahip bir çok okul yok. Altyapı yetersizlikleri nedeniyle öğrencilerin becerileri, yetenekleri yeterince açığa çıkarılamıyor. Eğitimin altyapısının eskiye göre çok geliştiği değil tam tersi geriye gittiğini söyleyebiliriz”dedi.

ALGI YANLIŞ

M.Rüştü Uzel Teknik Okulları Mezunlar Derneği Başkanı Ali İhsan Bozgeyik’in, mesleki ve teknik eğitimin yetersizliğinden ve sanayinin istediği nitelikli elemanların yetişmediğinden yakınan açıklamaları gündem yarattı.Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez,Bozgeyik’in sözlerine katıldığını belirtirken, meslek liseleriyle ilgili uluslararası normlara uygun bir meslek lisesi program yapısının olmasıyla ilgili geçmişten günümüze talepleri olduğunu anlattı. Ersönmez, ”Ülkemizde meslek liseleri nitelikli bir okula giremeyenlerin gittiği bir yer olarak, tanımlanıyor. Yani akademik olarak yetersiz görülenlerin toplandığı bir yer olarak algılanıyor. Oysa Avrupa’da ve dünyada baktığımızda meslek liselerine girişti daha çok belli meslek ilgileri, eğilimleri, becerileri ve yetenekleri ölçü alınıyor. Mesela orta okuldan sonra Avrupa’da öğrencilerin ilgileri, yetenekleri, istekleri, becerileri tesbit ediliyor, seviyeleri tesbit ediliyor, akademik getirileri tesbit ediliyor buna göre okul şekilleri öneriliyor. Türkiye’de bu böyle değil. Türkiye’de meslek lisesine kötü öğrenci gidiyor diye tanımlanıyor. Meslek liseleri bizde yetenek, beceri, ilgi isteğe göre değil, diğer okullara Anadolu liselerine, Fen liselerine girememiş öğrencilerin toplandığı yerler olarak oluşturuldu” diye konuştu.

ALTYAPI YETERSİZLİKLERİ VAR

Geçmişteki meslek liselerinin altyapılarının daha iyi noktada olduğunu iddia eden Ersönmez, ”Matbaası, atölyeleri, bölümleri, laboratuvarları çok daha gelişmişti. Bir Rüştü Uzel var eski okullardan biri. Altyapısına baktığımızda atölyeleri bölümleri, uygulama alanları daha fazla olarak görüyoruz. Yeni açılan meslek okullarında bu kadar yeterli altyapıya sahip bir çok okul yok. Günümüzde meslek liseleri normal bir lise gibi işliyor, altyapı yetersizlikleri var. Altyapı yetersizlikleri nedeniyle öğrencilerin becerileri, yetenekleri yeterince açığa çıkarılamıyor. Sonuçta tüm okullar öyle. Eskiden ilk, ortaokul, liseye baktığımızda altyapıları neydi marangozundan tutun, elektrikiçisinden tutun uygulama alanlarının daha çok olduğunu gördük normal okullarda. Hizmetli sayısı kalifiye çalışanı daha fazlaydı. Spor salonları, gösteri salonları vardı. Ama bugün açılan birçok okulda bunları göremiyoruz. Sosyal kültürel alanlar, kütüphaneler yok. Bir çok okulda bunlar yetersiz. Geriye gidiyoruz, eğitimin altyapısının eskiye göre çok geliştiği değil tam tersi geriye gittiğini söyleyebiliriz”dedi.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE CAZİP HALE GETİRİLMİŞ

Gelişmiş ülkelerde meslek liselerinden mezun olanları devletin teşvikte ettiğini anlatan Ersönmez şunları söyledi:”Bazı ülkeler meslek lisesi mezunlarının iş açmasıyla ilgili teşvik kredileri veriyor. Ve bunun bütçesine hiç karışmıyor, mezun olan meslek lisesi mezunu devletten aldığı o bütçeyle iş kuruyor, sonra bunu devlete geri ödüyor ve o devlet o parayı hiç bir şekilde kullanmıyor, tekrar mezun olanlara veriyor. Böyle karşılıklı bir bütçe doğal olarak meslek lisesini cazip hale geliyor. Yani siz mezun olduğunuzda aynı zamanda bir iş kurma güvencesine sahipsiniz. Bu da niteliği artırıyor. Doğal olarak meslek liselerine girişi, niteliği artırıyor. Berber olacaksa, elektrikçi olacaksa, bilgisayarcı olacaksa, matbaacı olacaksa öncesinde sorumluluk duyuyor. Bir kere ülkemizde meslek liselerinin yapıları buna uygun hale getirilmeli. Gerçekten mesleklerini geliştirecek, mesleklerini kazanacak ama bir meslek sahibi olacak bir okul bitirmeleri gerekiyor.”

BU ZİHNİYET YIKILMALI

‘Bugün nitelikli bir meslek lisesi mezunu yetişmesinin önündeki engelleri kaldırmak zorundayız’ diyen Ersönmez, “Çünkü eğitimin altyapısını geliştirmeye yönelik yatırım yok, sadece okullaşmaya, sadece maaş ödemeye yatırım var. Altyapıyı geliştirmeye yönelik yatırımın olmadığını biz zaten sürekli belirtiyoruz. Eğitimin kalitesi düşüyor. Bunun nedeni eğitime yatırımla ilgilidir. Siz doğru yatırım yaparsanız sonuç alırsınız, öğrenciye yatırım yaparsanız öğrenci yetiştirirsiniz. Meslek liseleri zihniyet olarak atıl öğrencilerin alanı olarak görülüyor. Herşeyden önce bu zihniyet yıkılmalı, bilgi, beceri, yetenek ve ihtiyaçları, istekleri çerçevesinde meslek liseleri şekillendirilmelidir. Bunları bir geri okul olarak değil tam tersine nitelikli bir okul olarak sınıflandırmak gerekiyor. Bunun içinde söylediğimiz çerçevede öğrenci alımları gerçekleştirilmelidir. Geçmişte meslek liseleri tüm detayları planlanarak kuruldu,her ayrıntı hesaplanarak kuruldu. Bugün daha çok binalar dikiliyor. Uygulama alanları olarak öğrenciler daha çok özel işyerlerinde gönderiliyor. Bununda ne kadar yeterli ve verimli olduğu tartışmalı” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum