1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mesleki eğitime Tahmazoğlu imzası
Mesleki eğitime Tahmazoğlu imzası

Mesleki eğitime Tahmazoğlu imzası

Şahinbey Belediyesi çok önemli bir protokole imza attı. Mesleki Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören 8 bin 207 öğrenciye her ay 500 TL nakdi destek sağlayacak olan belediyeye milli eğitim bakanı Mahmut Özer övgüler yağdırdı.

A+A-

Bakan Özer, imzalanan protokol ile Şahinbey Belediyesinin Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olacağını vurguladı.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, verilen desteğin yıllara göre artacağını belirterek, “Şahinbey İlçemizde geçen yıl Mesleki Eğitime devam eden öğrenci sayısı bin 320 iken bugün itibariyle 8 bin 273 sayısına ulaşmıştır ve şu anda Türkiye’de en fazla mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısı Şahinbey’dedir. Gençlerimizin istihdamını artırmak, ülke ekonomisine katılımlarını sağlamak, şehirlerimizin yeni ustalarını yetiştirmek, gençlerimizi yetiştiği okullarda kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla imzaladığımız protokol ile birlikte 4 yıllık eğitim süreci boyunca yaz aylarında da devam edecek şekilde her ay öğrencilerin hesaplarına 500 TL yatırmaya başlayacağız” dedi. 

RAKAM ARTACAK

Başkan Tahmazoğlu, “Önümüzdeki yıl 2023-2024 eğitim öğretim yılı başladığında bu rakam 600 TL’ye çıkacak, bir sonraki yıl 650 TL, ondan sonraki yıl 700 TL olmak üzere devam edecek. Bu projenin maliyeti 250 milyon TL civarında olacak fakat bu projenin önü açık. Herhangi bir rakam sınırlamasına gitmiyoruz. Şu anda öğrenci 8 bin, önümüzdeki yıllarda bu rakam 10 bin bin olduğunda bu destek aynı şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ ÖRNEK OLMALI

Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı projeyle Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Gaziantep’te 2022 yılının sonuna kadar 75.000 gencimizi Mesleki eğitim Merkezleri le buluşturmak istiyoruz. Bu noktada Şahinbey Belediyemizin yaptığı bu fedakârlık tüm Türkiye’deki belediyelere örnek olacak bir adım. Bu anlamda Şahinbey Belediyemizi kutluyorum. Onlara çok teşekkür ediyorum. Bu proje kapsamında Şahinbey Belediyesi’nin sınırları içerisindeki Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrencilerimiz bizim verdiğimiz 1.275 TL’lik desteği değil aynı zamanda ilave olarak 500 TL’yi de almış olacak. İnşallah Gaziantep’te atmış olduğumuz bu tohum Gaziantep’le sınırlı olmayacak. Başka illerde de Şahinbey Belediyesi ayda 500 TL destek veriyorsa ben de 750 TL destek vereceğim diyen insanlar çıkacaktır. Şahinbey Belediye Başkanımıza eğitime 1.400.000.000 TL’lik destek sağladığı için çok teşekkür ediyorum”

250.000.000 TL’LİK DESTEK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, verilen desteğin yıllara göre artacağını belirterek “Şahinbey İlçemizde geçen yıl Mesleki Eğitime devam eden öğrenci sayısı 1.320 iken bugün itibariyle 8.273 sayısına ulaşmıştır ve şu anda Türkiye’de en fazla mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısı Şahinbey’dedir.  Gençlerimizin istihdamını artırmak, ülke ekonomisine katılımlarını sağlamak, şehirlerimizin yeni ustalarını yetiştirmek, gençlerimizi yetiştiği okullarda kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla imzaladığımız protokol ile birlikte 4 yıllık eğitim süreci boyunca yaz aylarında da devam edecek şekilde her ay öğrencilerin hesaplarına 500 TL yatırmaya başlayacağız. Önümüzdeki yıl 2023-2024' eğitim öğretim yılı başladığında bu rakam 600 TL’ye çıkacak, bir sonraki yıl 650 TL, ondan sonraki yıl 700 TL olmak üzere devam edecek.  Bu projenin maliyeti 250.000.000 TL civarında olacak fakat bu projenin önü açık. Herhangi bir rakam sınırlamasına gitmiyoruz. Şu anda öğrenci 8.000, önümüzdeki yıllarda bu rakam 10.000 bin olduğunda bu destek aynı şekilde devam edecek” dedi.

13.000.000 ADET KİTAP DAĞITTIK

Şahinbey Belediyesi olarak eğitime önemli destekler sağladıklarını ifade eden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Pandemi döneminde 52.000 tablet desteğinde bulunduk. Başarıyı desteklemek adına 6 tane takdir belgesi alan her öğrencimize bisiklet hediye ediyoruz. Şu ana kadar 40.000 bisiklet hediye ettik. Son 5 yıldan bu yana karne hediyesi olarak her yıl gençlerimize spor ayakkabısı hediye ediyoruz. Şu ana kadar 875.000 edat spor ayakkabısı dağıtımı gerçekleştirdik. Ayrıca başarılı öğrencilerimize 20.000 kol saati hediye ettik. Yine 12.000 adet soru bankası setleri dağıttık. Okumayı teşvik etmek için şu ana kadar 13.000.000 adet kitap dağıtımı gerçekleştirdik. Şu ana kadar 120.000 öğrencimizi ve vatandaşımızı Çanakkale’ye götürerek ecdadı ile buluşturup tarihi yerinde yaşamalarını sağladık. Bu projemiz devam ediyor ve yıl sonuna kadar bu sayı 145.000 ulaşacak. Şahinbey Belediyesi olarak şu ana kadar toplamda yaklaşık 1.400.000.000 TL eğitime yatırım yaptık. Çanakkale’de, Gaziantep’in kurutuluşunda, 15 Temmuz'da ve tarihin her safhasında destan yazan gençlerimize yaptığımız eğitim destekleri helal hoş olsun ve inanıyorum ki gençlerimiz, milli destanlar yazmaya devam edecekler” diye konuştu. Leyla Özekşi Polat


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.