1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mesleki eğitim için imzalar atıldı
Mesleki eğitim için imzalar atıldı

Mesleki eğitim için imzalar atıldı

Gaziantep Sanayi Odası ve Muş Ticaret ve Sanayi Odası ile Muş ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlükleri Arasında Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi ve İşbirliği Protokolü imzalandı.

A+A-

Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MUŞ TSO) düzenlenen imza törenine MUŞ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Koç, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Necip Kafadar, KOSGEP İl Müdürü Kenan Mergen, İl Müftüsü Alaettin Bozkurt, MUŞ TSO üyeleriyle girişimciler ve mesleki alanda faaliyet gösteren firma yetkilileri katıldı. 

KOÇ:ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ

Programda konuşan MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç, “Yıllardır dile getirdiğimiz ama bir türlü hayat geçiremediğimiz bir adım atıyoruz. Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre ediyoruz. Bu protokol ile Doğu ve Güneydoğu’da bulunan 23 il içinde bir ilki gerçekleştireceğiz. Protokol ile Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Gaziantep iline gönderilecek öğrenci stajları ve meslek lisesi öğretmeni eğitimlerine, maddi destek sunacak ve Gaziantep iş piyasasını yakından takip etme imkanı elde etmiş olacağız” dedi.

ÜNVERDİ:EĞİTİM SİSTEMİMİZİ PRATİĞE UYGUN HALE GETİRMELİYİZ

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de, "Bugüne kadar maalesef bilgiye dayalı eğitimi önceledik ve uygulamayı geri planda bıraktık. Hızla eğitim sistemimizi pratiğe uygun hale getirmeliyiz ki, son dönemde mesleki eğitime yönelik güzel adımlar atılıyor. Endüstri 4.0 adı verilen bir dönemin içindeyiz ve Endüstri 5.0’a ülke olarak hazır olmak zorundayız. Biz de GSO Mesleki Eğitim Merkezimizde yapay zeka üretimlere adapte olacak, robot teknolojilerini bilen ve çağın gereklerine uygun eleman yetiştirmeyi hedefliyoruz. bugüne kadar 5 bin kişiye eğitim verdik. Yapmış olduğumuz protokolün her iki ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ENGİN:TARİHİ BİR GÜN

Muş Milli Eğitim Müdürü Emin Engin de, programı tarihi bir gün olarak niteledi. Emin Engin, "Bizler bu gün burada tarihi bir gün yaşamaktayız. Bu protokol meslek öğretmenlerimizin yeni teknoloji makine ve teçhizatların kullanılması ile ilgili ihtiyaçlarından ve taleplerinden doğmuştur. Protokolümüz bugün bu güzide ekibin huzurunda imzalanarak 3 yıl boyunca uygulanacaktır. Protokolümüzün hayata geçmesi ile Muş ve Gaziantep illeri arası gelişen çalışma ruhu Türkiye’nin diğer illerine de örnek olacak" şeklinde konuştu. 

KAFADAR:İKİ TARAFTA SIKINTI VAR

Gaziantep Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Necip Kafadar’da, ülkemizde mesleki eğitimin en büyük sorunlardan biri olduğunu dile getirerek, "Mesleki eğitimi geliştirmek düşüncesiyle buradayız. Bizler yetiştirdiğimiz öğrencilerin istihdamından sıkıntılıyız. Sektör ise yetiştirdiğimiz elemanların mesleklerinde yeteri kadar eğitim almadıklarından sıkıntılı. İşte biz bu aşamada devreye girip sektörle işbirliği yapacağız. Aynı zamanda kendi mesleğinde, kendi alanında öğrencilerin yeterliliklerini ölçerek, onların yetenekli oldukları alanlarda eğitim görmelerini sağlayacağız” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından MUŞ TSO, GSO, Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, Muş ve Gaziantep İlleri Arası Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi ve İşbirliği Protokolü imzalandı. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.