1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mesleki eğitim gelişecek
Mesleki eğitim gelişecek

Mesleki eğitim gelişecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Sanayi Odası ev sahipliğinde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

Toplantının ardından GSO, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu ve GAHİB Halıcılık ve Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü imzalandı.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Necip Kafadar, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Aslansoy, Başar Küçükparmak, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, Gaziantep Mobilyacılar Odası Başkanı Ali Kutlu, oda, borsa, birlik ve OSB temsilcileri ve meslek lisesi müdürlerinin katıldığı toplantıda mesleki eğitim programları ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik yapılacak çalışmalar ve iş birlikleri değerlendirildi.

NİTELİKLİ EĞİTİM MERKEZLEDİ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, meslek liselerinin sıradan okullar olmadığını, nitelikli personel açığının minimum seviyeye indirilmesi için bu konuda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın özellikle son dönemde mesleki eğitim konusunda önemli adımlar atmaya başladığını ifade eden Ünverdi, “Proje ile mesleki eğitim kurumları ve işletmeler arasındaki güçlü bağın daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede işletmelerimiz kalifiye elemanı devlet teşviklerinden de faydalanarak, okul-işletme iş birliği içerisinde kendisi yetiştirecek” edi, 

ÇALIŞMALAR ARTACAK

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak son dönemde meslek liselerinin yanında mesleki eğitim merkezlerinin sayısını da artırdıklarını kaydeden Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, mesleki eğitim merkezlerinde işletmelerin talepleri dikkate alınarak yeni uygulamalar geliştirildiğini, daha çok gencin meslek öğrenmesi ve nitelik kazanması için çalışmaların genişletildiğini ifade etti. 

ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE EDİLİYOR

Nitelikli personel açığının ülkemizin en büyük problemlerinden birisi olduğunu ifade eden Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de şu değerlendirmelerde bulundu: “Bakanlığımız hem ülke genelinde hem de Gaziantep’te mesleki eğitim konusunda kıymetli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların Gaziantep Sanayi Odamızın yaptığı gibi kurumlarımızın sağlayacağı katkılarla daha da büyümesi ve geliştirilmesi gerekiyor.  Çünkü mesleki eğitim verilen gençlerimiz yalnızca eğitim süreci ile kalmıyor, meslek öğrenme ve iş bulma imkanına da sahip olabiliyor.

İMZALAR ATILDI

Mesleki Eğitim İstişare Toplantısı’nın ardından GSO, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu ve GAHİB Halıcılık ve Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü imzalandı. HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.