1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mersin limanı baş ağrıtıyor
Mersin limanı baş ağrıtıyor

Mersin limanı baş ağrıtıyor

MERSİN Limanı'ndaki sıkıntı gün geçtikçe büyüyor. İşlerin daha da kötüye gittiği, yükleme boşaltma işlemlerinde yaşanan sıkıntının artarak...

A+A-

MERSİN Limanı'ndaki sıkıntı gün geçtikçe büyüyor. İşlerin daha da kötüye gittiği, yükleme boşaltma işlemlerinde yaşanan sıkıntının artarak sürdüğü Mersin Limanı'nda soruna bir an önce çare bulunması isteniyor.

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, 1,5 ay önce özelleştirilen Mersin Limanında yaşanan sıkıntıların büyüyerek devam ettiğini söyledi. Mersin Limanının 36 yıllık ''İşletme Hakkı Devri'' yöntemi ile özelleştirilmesi ihalesini, 755 milyon dolarla en yüksek teklifi veren PSA-AKFEN ortaklığının kazandığını anımsatan Koçer, limanın, sözleşme gereği PSA-AKFEN Grubunca kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ'ye (MIP) devredildiğini hatırlattı.

10-15 GÜN BEKLENİYOR

Gelinen noktada işlerin daha da kötüye gittiğini gördüklerini, yükleme boşaltma işlemlerinde yaşanan sıkıntının artarak sürdüğünü anlatan Koçer, "Gelinen noktada 1 hafta, 10-15 güne varan beklemeler söz konusu. Sanayici yurt dışından getirdiği ham maddeyi limana indiremiyor. Mersin liman sahasında inen konteynerini bulamıyor. 10-15 güne varan beklemeler söz konusu. Gemiler bekletiliyor, bekletilme ücretleri konteyner sahibinden alınıyor. İhracat ve ithalatta, yükleme ve boşaltma işlemlerinde ciddi bir sıkıntı var. Ve bu sıkıntı bugüne kadar giderilmiş değil aksine büyüyerek devam ediyor. Özellikle ham maddesini yurt dışından ithal eden sanayici, üretimde sıkıntılar yaşamaya başladı. Gecikmelerin ortaya çıkardığı sorunlar oluşturulan kriz masası tarafından çözümlenemedi. Yani olay çok daha kötü sonuçlara gitmeden, ilgili bakanlıkların yine özelleştirilmeden satın alan şirketle birlikte çok acil olarak konuyu masaya yatırmalarını ve gerekeni acilen yapmalarını istiyoruz" dedi.

ACİL ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORUZ

"Sanayi Odası olarak bu konunun çok acil olarak çözümlenmesini istiyoruz'' diyen Koçer, ''Biz özelleştirilmeden sonra Mersin Limanında işleri daha hızlı daha modern şekilde, kaliteli bir hizmetle sunulacağını sanarken, geçmişteki hizmeti arar duruma geldik. Şu anda hiçbir şey net değil, her şey flu gözüküyor. Şirketin iyi niyetli çalışmaları var ama bu yeterli değil. Sıkıntı giderek büyüyor '' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.