Kentin tüm yöneticilerinin müşterek bir akıl ile bu sorunu masaya yatırması gerektiğini belirten Meriç, “Bu konuda hazırlanan raporla Ankara'da kapı kapı dolaşıp çözüm aramalıyız. Bizler hazırız” dedi.

HAKSIZ DEĞİLLER

CIP salonu nihayet CIP salonu nihayet

Meriç, Suriyeli mültecilerin yoğun yaşadıkları bölgelerden videolar çekerek sosyal medyada Gaziantep'i bir Suriye kenti yaptıklarını gururla anlattıklarını belirtti. Meriç, “Haksız da değiller! Gaziantep başta nüfus yoğunluğu olmak üzere birçok alanda bir Ortadoğu kentine dönüşüyor. Suriyeli mülteci sorunu sadece Gaziantep'in sorunu değildir. Başta çevre iller olmak üzere birçok şehirde aynı endişeler var. Gaziantep'teki 41 sivil toplum örgütü yayınladıkları bildiri ile sümen altındaki mülteci sorunu ile kamuoyunu yüzleştirdiler. Bende bizzat cadde cadde gezerek anlatılanları yerinde inceledim” diye konuştu. 

GAZİANTEP’TE 700 BİN SURİYELİ VAR

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de kayıt altına alınmış Suriyelilerin yaklaşık 450 bininin Gaziantep’te yaşadığını dile getiren Meriç şunları söyledi:“Kayıt altına alınmamışları da sayarsak, Gazi şehrimizdeki Suriyeli sayısı 700 bin civarındadır.  Türkiye’nin demografik ve sosyo-kültürel yapısı olumsuz etkilenmiştir. Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomi ise yaygınlaşmış, büyük rant içeren göçmen kaçakçılığı suçu ve bu suç sonucu yaşanan dramlar artmıştır. En nihayetinde halkımızda yabancı korkusu baş göstermiş, yabancılara karşı tepki büyümüştür.” 

BU KONU SİYASET ÜSTÜ BİR ANLAYIŞLA ÇÖZÜLEBİLİR

Suriyeli mülteci sorununun koltukta oturarak çözülemeyecek kadar kördüğüm olduğunu söyleyen Meriç, “Bu nedenle, kentin tüm yöneticileri müşterek bir akıl ile bu sorunu masaya yatırmalı ve hazırladığı raporla Ankara'da kapı kapı dolaşıp çözüm aramalıdır. Bizler hazırız. Bu konu siyaset üstü bir anlayış, birliktelik ve kararlılıkla çözülebilir. Misafir denildi,en güzel şekilde ağırladık. Ama artık kenti memleketimizde kendimizi misafir gibi hissetmeye başladık. Artık çözüm zamanı. Suriyeliler kalıcı bir düzenleme ile gönderilmelidir! Bu memleket bizim. Şan ve şerefi almamıza vesile olan kahraman ecdadımızla; Şahinbey'i, Şehitkamil'i, Karayılan'ı ve tüm şehitlerimizle bu memleket bizim” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE

Editör: Ebru Kont