1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Melike Tekstili gördü vitesi yükseltti
Melike Tekstili gördü vitesi yükseltti

Melike Tekstili gördü vitesi yükseltti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Gaziantepli sanayicilere Kıbrıs'a yatırım çağrısında bulundu

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kentteki ikinci gününde yoğun bir ziyaret turu yaptı. Sabah kahvaltısında Kıbrıs gazileri başta olmak üzere şehit aileleriyle bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, daha sonra Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek'in sahibi olduğu Melike Tekstili ziyaret etti. Mevcut 5 organize sanayi bölgesinde bine yakın sanayi tesisinde 240 bine yakın istihdam sağlandığını dile getiren OSB Başkanı Şimşek, 6. Organize Sanayi Bölgesi için çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti. Gaziantep sanayisini yakından takip ettiğini dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ise KKTC"nin turizm ve eğitim alanında önemli bir noktaya geldiklerini ifade ederek, "Artık vitesi yükselteceğiz. Bu nedenle Gaziantepli sanayicileri yavru vatanda yatırım yapmaya davet ediyorum" dedi. 

İLK YAŞANDI

Tatar, ziyaret turuna Bakırcılar Çarşısında devam etti. Başkan Fatma Şahin, Gaziantep’in efsane kumuşı kutnunun üretim yerine götürdüğü Tatar’a kravat hediye etti ve “Bugün Gaziantep'te bir ilk yaşandı. Bir Cumhurbaşkanı'nın kravatını Gaziantep'in efsane kumaşı kutnu'dan üretilmiş bir kravatla değiştirdik. Sayın Tatar, Bakırcılar Çarşısı ziyaretindeki bu değişiklikten memnun oldu sanıyorum” yorumunu yaptı. 

MELİKE TEKSTİLE GİTTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar,Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek'in sahibi olduğu Melike Tekstili ziyaret etti. Ziyarete KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın yanı sıra Vali Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO Meclis Başkanı Hilmi Teymur, KKTC Ticaret Odası Başkanı katıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a Gaziantep sanayisi hakkında bilgi veren OSB Başkanı Cengiz Şimşek, yıllık 10 milyar dolar ihracat rakamı ile kent sanayisinin ülke ekonomisi ve istihdama önemli katkı sunduğunu dile getirdi. 

KIBRIS GAZİLERİYLE BULUŞTU

Tatar, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Mutfak Sanatları Merkezi'nde düzenlenen "Kıbrıs Barış Harekatı ile Buluşma" programına katıldı. Gazilerle bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Tatar, Türkiye ile aynı milletin evlatları olduklarını, aynı soydan geldiklerini belirterek, "Verdiğimiz bütün mücadele, onurumuz ve haysiyetimizle var olma mücadelesidir. O bakımdan Kıbrıs'ta çok zor zamanlardan geçtik, çok eziyetler gördük. Kaç kez göçmen olduk. Korku içerisinde nasıl büyüdüğümüzü çocukluğumdan hatırlıyorum. Şükredelim ki Türkiye'miz her zaman yanımızda ve arkamızda oldu." diye konuştu. Güçlü bir KKTC devletinin olması gerektiğini kaydeden Tatar, "Kıbrıs'taki varlığımız, egemenliğimiz, geleceğe özgüvenle bakabilmemiz, Türkiye'mizin de oradaki varlığına bağlıdır. Bu fevkalade önemlidir." ifadelerini kullandı.

İLİŞKİLER ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye ile yakın ilişki içerisinde olmaları gerektiğini anlatan Tatar, şöyle konuştu: "Büyük Türk milletinin Kıbrıs'taki uzantısı biz, varlığımızı onurlu ve haysiyetli bir şekilde sürdürebilmemiz için, Türkiye Cumhuriyeti ile yakın ilişki içerisinde olmamız lazım. Türkiye ile aramızdaki iş birlikleriyle, aramızdaki anlaşmalarla mavi vatanda Doğu Akdeniz'de her türlü hidrokarbon araştırmaları noktasında yapacağımız iş birliği ve diğer stratejik meselelerle güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti ile güçlü bir KKTC'nin bu bölgede varlığımızı sürdürmesinde büyük yararı ve faydası vardır."Muharip Gaziler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Cuma Erdem de Kıbrıs Barış Harekatı'nda görev alan askerlerin üstün cesaret ve kahramanlık örnekleri göstererek emsalsiz bir zafer kazandıklarını söyledi. Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve gaziler katıldı.

 PANORAMA MÜZESİNE HAYRAN KALDI

25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’ni gezen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Panorama Müzesi’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vizyon projesi olduğunu söyledi. Gazilerin vermiş olduğu mücadelenin özellikle Gaziantep halkı için gurur kaynağı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Panorama Müzesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vizyon projesi olduğu belirtti. Tatar, “Gaziantep’e baktığımızda bir başarı öyküsünün yazıldığını görüyoruz. Gaziantep, Gazilerin ortaya koyduğu irade ve cesaretten dolayı Gazilik unvanını almış bir şehir. Hem Kıbrıs’taki milli mücadele hem de Gaziantep’teki kahramanlıklar ortak birtakım özellikleri içerisinde barındırıyor” ifadelerini kullandı. 

GURUR DUYULAN BİR TARİHİ VAR

Panorama Müzesi’nde açıklamada bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şunları aktardı: “Ziyaretimde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den çok büyük ilgi ve yakınlık gördüm. Dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden getirdiğim sevgi, saygısını Gaziantep’te paylaştım. Önemli olan aramızdaki bağların ve münasebetlerin bu iletişim çağında daha güçlü olabilmesidir. Coğrafyaya baktığımızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin desteği, Türkiye’nin her türlü alanda yapacağı katkılar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok önemlidir. Çünkü netice itibariyle Kıbrıs Türk halkının da bir mücadelesi söz konusu. Bu mücadele yıllardır devam etmektedir. Hala daha üzerimizde siyasi nedenlerden dolayı ambargolar ve izolasyonlar devam etmektedir. Bizim ekonomik olarak gelişebilmemiz için turizmimize, üniversitemizin öğrenci akışına ve farklı farklı sektörlere yapılacak yatırımlar önemlidir. Gaziantep’e baktığımızda bir başarı öyküsünün yazıldığını görüyoruz. Az önce Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vizyonuyla ortaya çıkan 25 Aralık Kahramanlık ve Panorama Müzesi’ni gezdim. Gerçekten gurur duyduğumuz bir tarih. Gaziantep, Gazilerin ortaya koyduğu irade ve cesaretten dolayı Gazilik unvanını almış bir şehir. Hem Kıbrıs’taki milli mücadele hem de Gaziantep’teki kahramanlıklar ortak birtakım özellikleri içerisinde barındırıyor.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.