1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Melih Meriç farkı
Melih Meriç farkı

Melih Meriç farkı

CHP Gaziantep İl Başkanlığına atanan Melih Meriç'in farkı daha ilk buluşmada ortaya çıktı.

A+A-

 İl Başkanlığında düzenlenen devir-teslim töreninde yıllardır özlenen tablo gerçekleşti ve partililer binaya sığmayınca Meriç konuşmasını balkonda yapmak zorunda kaldı.

CELAL DOĞAN SESLERİ

Konuşması sırasında partililerin ‘İyi Parti’nin adayına oy vermeyiz, adayımız Celal Doğan olmalı” sözleri üzerine Melih Meriç, ”Tüm partililerimiz gibi şehrimizin de Celal Doğan’la ilgili beklentileri var. Sayın Genel Başkanımızın Celal Doğan’ın CHP’ye katılmasıyla alakalı hiç bir ön yargısı yok, tam zıddı bunu gönülden destekliyor. Genel Başkanımız bu işi takip ediyor, en kısa sürede çözüme ulaştıracak. Bu nedenle sabırlı olacağız, genel merkezimize genel başkanımıza güveneceğiz” dedi. Hayri Sucu ise, yeni yönetimin emrinde olacağını belirtirken, genel merkeze de yüklendi. Sucu,”Yukarıda oturan beyefendiler işine gelmediği için ben görevden alındım. O koltuklar onların babalarının malı değil. Şu anda onların koltukları babalarının malları gibi kullanıyorlar, kullandırmayacağız bunların hesabını soracağız” dedi. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise, “Daha bitmiş değil bu sıkıntıların hepsini biz genel merkezde dillendiriyoruz. Bugün yarın fotoğrafı net görürüz” dedi. Yönetim Kurulu üyeleriyle partili ve basının karşısına çıkan Melih Meriç, Hayri Sucu’ya toplantıya katıldığı için teşekkür etti. Meriç, “CHP Gaziantep il teşkilatına yapmış olduğunuz hizmetleri hiçbir partili gibi şahsım ve yönetim kurulu üyelerimizde unutmayacaktır” dedi.

melih25.jpg

HAYRİ SUCU:PARTİME HİÇ İHANET ETMEDİM

Hayri Sucu konuşmasına antidemokratik bir şekilde görevden alındığını belirterek başladı. Sucu,”3 Ocak günü MYK ve genel başkanımızın aldığı bir kararla antidemokratik bir şekilde görevden alındım. Ben iki defa bu partinin sizlerin oylarıyla seçilen bir il başkanıyım. Partime hiç ihanet etmedim. Atadan, dededen sülaleden partiliyiz. Hepinizin ölünceye kadar emrindeyim. Biz partiliyiz, ben partiliyim, ailem partili. Hiç kimse bizi bu partiden vazgeçiremez, örgütümün içinde olacağız, örgütümüzün emrinde olacağız, örgütümüzün yanında olacağız, yönetici arkadaşlarımızın verdiği görevi harfiyen yerine getireceğiz” dedi. 

melihpmeric.jpg

PARTİMİN EMRİNDE OLACAĞIM

Daha önce de görevden alındığını hatırlatan Sucu şunları söyledi: ”Biz daha öncede görevden alındık. Açlık grevi yaptık, boykot ettik, imza topladık, her şeyi yaptık. Partiyi karpuz gibi ikiye böldük. Bu yola başvurmadık benimde tüzüksel haklarım vardı, önümüzde çok önemli 31 Mart seçimleri olduğu için bu haklarımı kullanmadım. Ben örgütümü çok seviyorum, ben partililerimi çok seviyorum, ben partimin her türlü maddi manevi arkasındayım. Hiç kimsenin kaygısı olmasın. Bana oy veren, beni il başkanı yapanları utandıracak hiç bir hareketin içinde olmadım. Partililerimin bir tanesinin kalbini kırmadım, bir tanesinin telefonuna çıkmamazlık yapmadım. Biz partiliyiz, biz beraberiz. Yeni yönetim de bana hangi görevi verirse ben onların ve partimin emrinde olacağım” diye konuştu.

BUNLARIN HESABINI SORACAĞIZ

Görevden alınmasında hiç bir partilisini suçlamadığını dile getiren Sucu, “Yukarıda oturan beyefendiler işine gelmediği için görevden alındım, kimseyi suçlamıyorum, hiç bir arkadaşımı suçlamıyorum. Ama dik dururum hiç kimse beni bundan döndüremez. O koltuklar onların babalarının malı değil. Şu anda onlar koltukları babalarının malları gibi kullanıyorlar, kullandırmyacağız, bunların hesabını soracağız arkadaşlar. Hepinizin emrindeyim, örgütümüzün yanındayım” dedi.

mericmel.jpg

MERİÇ: BU ZORLU KOŞULLARDAN BİRLEŞEREK ÇIKILIR

CHP İl Başkanı Melih Meriç ise 14 Ocak 2019 günü MYK kararıyla il başkanlığına atandığını belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu ve tüm MYK üyelerine teşekkür etti. Meriç, “CHP köklü bir ailedir. Bugün ülkemiz çok derin bir ekonomik kizin içindedir. İşsizlğin, yoksulluğun tırmandığı, gelir dağılımında eşitsizliğin iyice arttığı, işverenin üretemez, ücretlinin geçinemez hale geldiği bir süreçten geçiyoruz. Buna ilaveten sınırlarımızda yaşanan çok tehlikeli gelişmelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Böylesine zorlu koşullardan bölünürek değil, birleşerek çıkılır” dedi. 

İLKELER BİREYLERDEN DAHA ÖNEMLİ

2019 yılının, 1919 ruhunu 100. yılına eriştiren bir yıl olduğunu dile getiren Meriç, “1919 ruhu, umudu, birlik beraberlik ve dayanışma içinde mücedeleyi temsil eder. Bütün örgütlerimizle birlikte bu ruhu en güçlü şekilde temsil edeceğiz umudu büyüterek çalışmalara imza atacağız. Siyasette ilkeler bireylerden daha önemlidir. İkinciside CHP’ye baki olan koltuklar yönetenler değil, daha ayınlık demokratik bir Türkiye için mücadele güdüsüdür. Hep birlikte omuz omuza vererek başarıyı yakalayacağız Kıştan sonra baharı hep birlikte getireceğiz” diye konuştu.

 

melih-001.jpgCELAL DOĞAN DAVASINA ASLA İHANET ETMEMİŞTİR

Partililerin, ‘İyi Parti’nin adayına oy vermeyiz, Celal Doğan’ı istiyoruz’ sözleri üzerine Melih Meriç, ”Genel merkezimizin dolabında sadece Gaziantep yok. Gaziantep konusunda yanlış yapılmış mı yapılmış, ama hala herşey bitmiş değil, bir şekilde bir çözüm yolu aranıyor. Genel başkanımız da bu konuda çok hassas ve titiz. İnşallah hepimizin beklediği bir çözüme ulaşacak. Bu konuda müsterih olabilirsiniz. Celal Doğan Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde yetişmiş, büyümüş bu partiye gönülden bağlı, davasına asla ihanet etmemiş, bir parti büyüğümüzder. Tüm CHP’liler gibi Gaziantep şehride Celal Doğan’ın hizmetlerini asla unutmamış, her zaman gönüllerinde olduğu yerde hiç bir şey kaybetmeden dahada büyümüştür.  Tüm partillerimiz gibi şehrimizinde Celal Doğan’la ilgili beklentileri var” dedi. 

KILIÇDAROĞLU AKŞENER İLE GÖRÜŞECEK

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Celal Doğan’ın CHP’ye katılmasıyla alakalı hiç bir önyargısının olmadığını, tam zıddı bunu gönülden desteklediğini söyleyen Meriç şunları dile getirdi:”Ancak daha önce İyi Parti ile yapılan ittifakın gerekçelerini, Gaziantep gerçeklerini, genel merkezlerine, iki partininde doğru bir şekimde, akıcı bir şekilde anlatmadıklarından dolayı sıkıntı var ve arada bir protokol var. Genel başkanla dün saat 9 gibi konuştum. Tüm partili arkadaşlarıma sevgi, selam, hürmetleri var. Sizin endişelerinizin hepsini taşıyor. Gazianteple ilgili görüşmeleri, bizzat kendisinin İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le birlikte görüşeceğini, elinden gelen herşeyi yapacağını, bu konuda tüm partili arkadaşların gönül rahatlığıyla beklemeleri gerektiğini iletti.”

SABIRLI OLACAĞIZ

Türkiye’de İyi Partiyle ittifak görüşmeleri yapıldığını, belli bir noktaya gelindiğini, bunlarda eksik hatalı işler olabileceğini anlatan Meriç, “Ama az önce söylediğim gibi Genel Başkanımız bu işi takip ediyor en kısa sürede çözüme ulaştıracak. Buna bende sizler gibi gönülden inanıyorum. Ama mesele sadece Gaziantep değil tüm Türkiye. Bu nedenle sabırlı olacağız, genel merkemize, genel başkanımıza güveneceğiz. Bunu açık yüreklilikle söylüyorum. İçinizdeki her duyguyu bende, yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte, genel başkanımızda taşıyor, biliyor elinden gelen herşeyi de yapacağını söyledi bana” dedi.

HAYIR BLOGUNU TEK ÇATI ALTINDA TOPLAMALIYIZ

Amacının Gaziantep’te yeniden bir güneşi doğdurmak olduğunu belirten Meriç, bunun için hayır blogunun tek çatı altında toplanması gerektiğini ifade etti. Meriç şunları söyledi:”Hayır bloğunun tüm bileşenlerini, ne olduğuna bakmadan, kırmızı çizgilerimizden belki fedakarlık ederek Gaziantep özelinde bu bileşenlerden tümünü CHP çatısı altında birleştirmek için buradayız. Bu bileşenler içinde HDP, İyi Parti, Saadet, DP, Doğruyol, ANAP, onun dışında MHP’ye oy vermiş fakat inançlarını kaybetmiş MHPliler var, Ak Partiye oy vermiş inançlarını kaybetmiş Ak partili arkadaşlarımız var. Kırılmadan, dökülmeden, birleşerek yanyana gelerek safları sıklaştırarak birlik olarak daha fazla fedakarlık yaparak bu bileşenleri CHP çatısı altında toplamaya çalışalım. Asla karşıyı kırmadan, onları rencide etmeden, az çok, büyük küçük demeden tüm bileşenleri bu çatının altında birleştirmek için şahsım ve yönetim kurulu adına söz veriyorum, dava arkadaşlarımdan da bu yolda destek ve ilgi bekliyorum.”

 

GAZİANTEP’İN GERÇEKLERİNİ KORKMADAN İLETECEĞİM

Babası Asım Meriç’in 1974 yılında il başkanlığı yaptığını hatırlatan Melih Meriç, “Gaziantep’in gerçeklerini doğrularını, çekinmeden, korkmadan örgütümün tüm taleplerini de genel başkanıma iletmekten asla geri kalmam. Bende Hayri başkanım gibi doğruları doğru bir şekilde hem partililerimle, hem halkımla, hem genel başkanıma iletmekten, konuşmaktan asla çekinmiyorum, çekinmeyeceğim de. İleriki süreçte bundan sonra aynı diklikle aynı inançla tüm partili arkadaşlarımla yol yürümeye devam edeceğiz” dedi.

CELAL DOĞAN KONUSU PAZARTESİ SALI NETLEŞİR

Celal Doğan’la ilgili adaylık konusunun Pazartesi-Salı günü netleşeceğini belirten Meriç, “Yüzde 50 ihtimal var. CHP’nin tek başına aday çıkarma şansı yok, ya teslim alacağız, ya vereceğiz. ilçe adayları da büyükşehire bağlı. Büyükşehir belediyesi olursa ilçe adayları da ortaya çıkar. Daha önce yaplan bir anlaşma var, İyi Parti bu anlaşmayı ben devam ettireceğim diyor. Yani bizimle alakası olmayan bir şekilde. CHP yönetimi de tüm Türkiye’yi düşündüğü için yüksek sesle bunu dile getiremiyor. Ama Türkiye”deki diğer illerle alakalı yeni bir yapılanma, yeni bir gelişme olursa Gaziantep şu anda en önde duran bir şehir ona göre değerlendireceğiz” dedi. İyi Parti İl Başkanı ve birkaç yöneticiyle birebir görüştüğünü, ancak İyi Parti Genel merkezinin kararlı tutumu karşısında İyi Parti il başkanının bunun dışında bir açıklama yapamayacağını belirten Meriç, “İl Başkanından genel merkezin dşında farklı bir açıklamasını beklemeyin” dedi.

YILMAZKAYA:BU KALABALIK 31 MART’A KADAR DEVAM ETMELİ

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılkazkaya, kalabalığa dikkat çekerek, “Gönül isterki bu kalabalığı omuz omuza 31 Marta kadar devam ettirelim. CHP bir demokrasi trenidir, çeşitli zamanlarda yeni yönetimler gelir bu trenden bazı insanlar iner, bazıları biner ama önemli olan bu trenin devam etmesidir. Gaziantep’te bu trenin devam etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

HERŞEY BİTMİŞ DEĞİL

İyi Parti ile ittifaka değinen Yılmazkaya şöyle konuştu:”Gaziantep’in İyi partiye verilmesi genel merkezin bir kararı. O kararın alındığı gün biz genel merkezdeydik. Sadece Gaziantep büyükşehir’in İyi Partiye verilmesiyle ilgili bir karar alınmıştı. Biz temaslarımızda bu arkadaşlara eğer ciddi bir aday bulunmadığı takdirde büyükşehir belediye başkanlığının tekrar Gaziantep’e verilmesini kendilerine hem milletvekilleri düzeyinde hem genel merkez düzeyinde konuşmalarımızı yaptık ve yapıyoruz. Bir gün öncesine kadar gerçekten ciddi bir çalışma devam ediyordu. Ama bir şekilde dün gece itibariyle genel başkan yardımcıları tarafından Gaziantep’te kesinlikle İyi Partinin adayını çıkaracağını söylediler. Daha bitmiş değil bu sıkıntıların hepsini biz genel merkezde dillendiriyoruz. Bugün yarın fotoğrafı net görürüz.” Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum