Bina yapımında herhangi bir mühendislik hizmeti alınmadığı da belirlendi. Av. Aykut Başderici, binanın depremden kısa süre önce Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) şikâyet edildiğini belirtti.

SAVCILIK İDDİANAMESİ ŞOK ETTİ

Birgün Gazetesi, deprem felaketinde yıkılan ve 4 kişinin öldüğü binayla Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye ulaştı. İddianamede temeli 1991 yılında atıldığı tahmin edilen binaya dair, “Şahinbey İlçesi 25 Aralık Mahallesi’nde bulunan bina deprem esnasında yıkılmıştır. Yıkılan binada toplam 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, 4 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bina yapımında herhangi bir mühendislik hizmeti alınmadı. Farklı zamanlarda yeni katlar eklendi, eklenenler ilk katlardan farklı olarak kolonsuz inşa edildi. Binadaki kolonlardan alınan karotların gerekli basınç dayanımını sağlamadığı belirlendi. Farklı katlarda kullanılan donatıların da birbirleri ile uyumsuz olduğu, binanın taşıyıcı sisteminin düzensiz olduğu anlaşıldı” ifadelerine yer verildi.

RUHSAT VE İZİN YOK

Hastalık belli ama çözüm belirsiz Hastalık belli ama çözüm belirsiz

Savcılık H.D. isimli şahsa “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçlaması yöneltildi. D., 13 Şubat 2023’te tutuklanarak cezaevinde gönderildi. D. ifadesinde, “Binayı 20 yıl önce satın aldığını, dükkân üstünde 2 kat bulunan binanın üstüne bir kat ve bir teras yaptırdığını, herhangi bir ruhsat veya izin almadığını” söyledi. Yapılan incelemede “Binanın ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi olmadığı, mimari ve statik projelerinin de olmadığı da” tespit edildi.

AFAD’A ŞİKAYET EDİLMİŞ

Kaçak olarak inşa edilen, sonradan yapılan katları da kolonsuz yapılan binanın depremden kısa süre önce Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) şikâyet edildiği ortaya çıktı. Av. Aykut Başderici, yaptığı açıklamada, “Emrullah Şimşek adlı vatandaş hem AFAD’ı hem de belediyeyi aramış ancak her iki kurum da ilgilenmemiş, hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu ihbardan 3 ay sonra, 6 Şubat 2023 depreminde ihbar edilen bina tamamen yıkıldı. 4 kişi enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerin ikisi maalesef henüz 3-4 yaşlarında. Depremin üzerinden bir yıldan fazla süre geçmesine rağmen hiçbir kamu görevlisine ilişkin soruşturma izni verilmiş değil.” Dedi.