1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Medical'den bir ilk
Medical'den bir ilk

Medical'den bir ilk

Gaziantep Medical Park hastanesi'nde bir ilk imza atıldı. 64 yaşındaki Nilgün Dağdeviren isimli hastaya göğüs kafesi açılmadan meme altından küçük kesi ile kalp kapak ameliyatı gerçekleşti.

A+A-

Gaziantep’te yaşayan 64 yaşındaki Nilgün Dağdeviren isimli hasta beş yılı aşkın bir süredir devam nefes darlığı, çarpıntı, sırt üstü yatamama, göğüs ağrısı, uzun mesafe yürüyememe gibi şikayetler ile mücadele ediyordu. 

Gaziantep’te birçok sağlık kuruluşunu ziyaret eden ve aldığı ilaç tedavisi yeterli gelmeyen Nilgün Dağdeviren, on gün önce nefes darlığı nedeniyle bayılarak ve hastaneye kaldırıldı. Gaziantep’te bulunan bir hastanede acil müdahalesi yapılan hasta, yoğun bakım ünitesine alındı ve tedavisi gerçekleştirildi. 

İYEM'E BAŞVURDU

Burada gerçekleşen muayene neticesinde, kadın hastanın ivedi olarak ameliyat olması gerektiği bilgisi kendisine iletildi. 64 yaşındaki kadın hasta, yaşının ileri olması ve kemik erimesi sorununu da dikkate alarak, araştırmaları neticesinde Medical Park Gaziantep Hastanesi’ne gelerek Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Profesör Dr. Hikmet İyem’e başvurdu. Hekim tarafından gerçekleştirilen detaylı muayene neticesinde; kalp kapakçığında kireçlenme olduğu, buna bağlı olarak da kalp kapakçığının işlevini tam olarak yerine getiremediği,  geriye doğru kan akışı olduğu tespit edildi. 

ACİL AMELİYAT

Hastanın acil olarak ameliyata alınması gerektiğine karar veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İyem, ileri yaşlarda gerçekleşen kemik erimesi probleminin hastanın göğüs kemiğinin ön kısmını zayıflattığını tespit etti. Profesör Dr. Hikmet İyem, bu ameliyatın bilinen diğer kalp ameliyatlarından farklı olarak; hastanın göğüs kafesi açılmadan meme altından küçük bir kesi gerçekleştirilen bir  kalp kapak ameliyatı yöntemi olduğunu, hastanın göğüs kafesinde hiçbir ameliyat izinin olmaması da estetik görünüm bakımından hastayı  memnun ettiğini sözlerine ekledi.

BİLGİ VERDİ

 Ameliyat hakkında detaylı bilgi veren Prof. Dr. İyem: "Hastamız bize başvurduğunda ciddi biçimde nefes alamama sorunu yaşıyordu, yürümekte dahi zorlanan hastamıza gerekli müdahaleyi anında gerçekleştirdik. Ameliyatımız yaklaşık üç saat sürdü ve oldukça başarılı geçti. Nilgün Hanım’a daha önce hastanemizde hiç uygulanmamış olan ve diğer kalp ameliyatlarından farklı bir yöntem ile müdahale ettik. Bu konuda da hastamıza ve ailesine yapacağımız işlemler ile ilgili olarak detaylı bilgi verdik. Daha sonra, hastamızın göğüs kafesinin açılmasına gerek kalmadan gerçekleştirilen ve hastanın sadece sağ meme altından yaptığımız küçük bir kesi ile kalp kapağına müdahale ettik. Burada bulunan anormal işleyişe bağlı olarak yaşanan kaçağı da bu sayede önlemiş olduk. Hastamızın yaşının ilerlemiş olması, osteoporoz şikayetleri gibi durumları göz önüne alarak tamamen onun konforu da gözetilerek bu ameliyat yönteminin hastamız için en uygun yöntem olacağını tespit ettik. Bu bağlamda; Hastamız ameliyattan sonra yaklaşık on saat süresince yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü ve sonrasında yatan hastaların tedavi hizmeti aldığı Kalp Damar Cerrahisi servisimize alınarak tedavisine devam edildi.  Hastamız bu yöntemle göğüs kafesi açılmadığı için, estetik görünüm açısından kendini iyi hissetmekte, sağa ve sola rahat hareket edebildiği gibi ihtiyaçlarını gidermek için adımlarını rahat biçimde atabilmektedir, göğüs ağrısı yaşamayacak olması da bu tekniğin diğer avantajlarından bazılarıdır. Hastamız hastanemizde üç gün misafir edildikten sonra sağlıklı biçimde taburcu edilmiştir. Nilgün Hanım, ameliyattan sonra sağlıklı bir şekilde günlük işlerini yapabilecek hatta uzun yürüyüşleri de artık rahatça gerçekleştirebilecektir. ’’ diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.