1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mecliste Tugay konuşuldu
Mecliste Tugay konuşuldu

Mecliste Tugay konuşuldu

Büyükşehir Belediye Meclisi Osman Toprak başkanlığında yapıldı. Meclis kararıyla imara açılan Tugay Arazisinin yerine yapılan itirazlar görüşüldüğü mecliste CHP’li Melis üyesi Yılmaz Kireç, “bu planı yaparsanız tarih sizi yargılar.

A+A-

 Bütün STK’larla birlikte karar alıyoruz diyorsunuz, Gaziantep halkına soralım kent ormanı olmalarını mı istiyorlar yoksa konut olmasını mı istiyorlar. Bu konuda duyarlı olun. Lütfen Gaziantep halkını da göz önünde bulundurun” dedi. Toprak ise, “Bu kadar önemli bir proje siyasete alet edilmemeli. Bende sizler gibi düşünüyorum ama maalesef siyasi davranılıyor. Ya Tugay olduğu gibi yerinde kalacak ter örgülerle çevrili ve vatandaşın kullanımına müsaade edilmeyecek ya da ormanlık alanı Millet Bahçesi yapıp vatandaşın kullanımına açacağız” dedi. 

Toplantıda gündemde yer alan 42 madde ve gündem dışında gündeme alınan 3 madde olmak üzere toplam 45 madde görüşüldü.

TARİH SİZİ YARGILAR

Toplantıda GBB Meclisi kararıyla imara açılan Tugay Arazisi’nin yerine yapılan itirazlar görüşüldü. Konuya ilişkin söz alan Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, “Burası Tugay Arazisi. Burada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı var. Yargı kararları yok sayılarak tekrar imar plan değişikliği yapılarak imara açıldı. Bu alanın imara açılmasının kamu yararına aykırı olduğunu, Dülükbaba ormanı ile birleştirilerek halkın kullanımına açık olması ve yapılan işlerin hukuka aykırı olduğu konusunda birçok STK’nın itirazı vardı ve dava konusu yapmıştı. Bu dava konusundan dolayı da ihaleyi yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Fakat tekrar bir kural değişikliği yapılarak yürütmeyi durdurma kararını es geçtiler. Bu karar idareye verilen bir emirdir. İşlem iptal edildiğinde de yeni karar alınamaz der. Alan içinde her türlü yapılacak olan işlemlerin askıya alınması gerekiyordu. Bu planı yaparsanız tarih sizi yargılar. Bütün STK’larla birlikte karar alıyoruz diyorsunuz, Gaziantep halkına soralım kent ormanı olmalarını mı istiyorlar yoksa konut olmasını mı istiyorlar. Bu konuda duyarlı olun. Lütfen Gaziantep halkını da göz önünde bulundurun” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Kireç’in ardından konuşan Toprak, Tugay Arazisi’nin neden taşındığı konusunda açıklamalarda bulundu. Toprak, “Birincisi Tugay arazisi şehir merkezinde kaldı. Şehir merkezinde askeri alan olarak belirlenmiş olan tel örgü ile çevrili vatandaşın girmesine müsaade edilmeyen alanları vatandaşın kullanımına açacak Millet Bahçesi belki de Türkiye’nin en büyük bahçelerinden bir tanesini yapmak adına biz o planlamayı yapıyoruz. Bundan birkaç meclis öncesinden de dile getirmiştim bizim orada yapmak istediğimiz şey şu anda askeriyenin yapılı olan alanları yani koğuş ve hangarların bulunduğu yerlerde sadece imar planı yapılarak konut yapılmasına müsaade edilecek ağaçların hiçbir tanesine dokunmadan vatandaşlarımızın kullanımına açılacak bunu özellikle belirtmek istiyorum” dedi. 

SİYASETE ALET EDİLDİ 

Tugay Arazisi ’ne yapılacak olan projenin siyasete alet edildiğini söyleyen Toprak, “Bu kadar önemli bir proje siyasete alet edilmemeli.  Hem vatandaşımız bizlerin ne yapmak istediğini çok iyi biliyor. Yürütmeyi durdurma kararı geçmişte yapılmış olan planlama ile alakalı meclis kararı yeniden bir planlama yapıldığı takdirde zaten bizim o almış olduğumuz meclis kararı ile yapılan planla ilgili herhangi bir işlem yapmıyoruz. Yeni bir planlama yapıyoruz dolayısıyla buna itirazı olan yapılmış olanın hukuka aykırı olduğunu düşünen kişi yeni kararla alakalı yeni bir dava açacak ve yeniden bir yürütmeyi durdurma kararında bizler de mahkemenin kararına uymak durumundayız.” 

KÜLEKÇİ İTİRAZIN NEDENİNİ SORDU 

CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi de ilgili karara 5. Zırhlı Tugay ve Milli Savunma Bakanlığından da itiraz edildiğini, bu itirazların nedenlerini sordu. Külekçi, Sivil toplum örgütleri ve şahıslar haricinde 5. Zırhlı Tugay İstihkam Şube Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürlüğünün de itirazı var. Bu itirazların içeriğini alabilir miyiz?” diye sordu.

İTİRAZLARA GÖRE PLANLAMA YAPILDI

Külekçi’nin sorusu üzerine konuşan Toprak, “Millî Savunma Bakanlığı’nın yapmış olduğu itiraz aslında mahkemenin söylemiş olduğu ile çelişiyor. Mahkeme diyor ki, “Yürütmeyi durdurma ve iptal gerekçesi planlananın tamamının bütüncül şekilde düzenlenmesi ve düşünülmeli”.  Bizim yapmış olduğumuz planlamada mahkeme kararlarına uygun bir şekilde oluşturuldu. 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı ise, “Biz hala buraları kullanıyoruz dolayısıyla burada planlama yapamazsınız” diyor. Ona ilişkin bir itiraz vardı. Bu itiraz teknik bir şey, o kısmı da arkadaşlarımız çalıştılar hem mahkemenin bize gerekçelendirdiği kısımları hem de Zırhlı Tugayın itirazlarını karşılayacak şekilde yeni bir planlama oluşturuldu.”

EKONOMİK ÖMRÜ TAMAMLANMIŞ BİNALAR

Tugay Arazisinin orman yapılması ile ilgili gelen soruya yanıt veren Toprak, “Boş olan ve şu an üzerinde yapı bulunan alanların satışında Büyükşehir’in elde edeceği gelir ile Tugayın yeni binaları yapılacak. Yani bu bir tercih.  Ya Tugay olduğu gibi yerinde kalacak ter örgülerle çevrili ve vatandaşın kullanımına müsaade edilmeyecek ya da ormanlık alanı Millet Bahçesi yapıp vatandaşın kullanımına açacağız. Burayı taşımak için de çok ciddi bir bütçeye ihtiyaç var. Tugay’ın yeni ihtiyaçları da içerisine alınarak inşaat yapılması gerekiyor . B da çok ciddi bir maliyet. MSB bunların tamamını kendi bütçesinden karşılamayacağı için hazine bize devrediyor biz buradan elde etmiş olduğumuz gelirle tugayı taşıyacağız. Dolayısıyla hem MSB açısından 50-60 yıllık ekonomik ömrünü tamamlamış olan binalar yenilenmiş olacak hem vatandaş millet bahçesine kavuşacak hem de tugay taşınmış olacak.  Belediye kanununda yer alan kanuna göre usule göre satacağız hiçbir ayrımcılık gözetilmeyecek sadece şahsın ve firmanın alabileceği şekilde satışa sunulacak” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Tugay Arazi ile ilgili itirazla oy çokluğuyla reddedildi.

GAGEV’E 5 MİLYON TL

GBB Meclisinde gündem dışından gündeme alınan 3.madde ile Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na 5 milyon TL kaynak aktarılması konusu gündeme geldi. İlgili maddede, “Şehrimizin gelişimine katkı sağlamak, yurt içi ve yurtdışı kurum ve kuruluşların ilgisini artıracak tanıtma, teşvik çalışmaları yapmak ve bu konuda yürütülen çalışmalara yardım amacıyla belediyemizin Mütevelli Heyeti üyesi olduğu GAGEV’e 5 milyon TL yardım yapılması hakkında” ifadeleri yer aldı. Teklif karar olarak gündeme alınan madde CHP’li meclis üyelerinin ret oyu, MHP’li meclis üyesinin ise çekimser oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

PORTEKİZ İLE KARDEŞ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Portekiz’in Braga Belediyesi arasında Kardeş Şehir İlişkisi kurulmasına ve GBB adına gerekli girişimlerin yapılabilmesi için GBB Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi gündeme geldi. Madde teklif karar olarak gündeme alınarak oy birliği ile kabul edildi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum