1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste fişleme polemiği
Mecliste fişleme polemiği

Mecliste fişleme polemiği

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

Meclis toplantısına Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığının;çalışanlarından sosyal medyada kullandıkları mecraları istemesi damga vurdu. CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, “Fişlememi yapıyorsunuz?” diye sorarken Osman Toprak, “Ak Parti iktidarları döneminde fişleme olmamıştır, o başka partilere mahsus bir uygulamadır” dedi. Meclis toplantısında sarı ve Mavi otobüsler için Nisan,Mayıs Haziran ayları için toplam 3 Bin TL verilmesi kararlaştırılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, içmesuyu, altyapı ve koronavirüs sürecinde cari açığın karşılanması amacıyla kamu ve özel bankalardan toplam 193 Milyon TL kredi yetkisi verildi.

KİREÇ:FİŞLEMEMİ YAPIYORSUNUZ?

Meclis toplantısında gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, büyükşehir belediyesi İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığının çalışanların sosyal medya hesaplarını istemesine tepki gösterdi. Yılmaz,  “İnsan kaynakları daire başkanlığı çalışanları tanıma, sosyal medyadan kullandıkları mecraları öğrenmek amacıyla bir anket diyor. Arkadaşlar buradaki çalışan arkaşların sosyal medyasını ne yapacaksınız, özeli var, özeline niye giriyorsunuz, fişleme mi yapıyorsunuz? Buradan büyükşehir çalışanlarına sesleniyorum, telefon numaramı da veriyorum, sosyal medyanızı vermeyin. Niye veriyorsunuz, ayıptır yazıktır” dedi.

TOPRAK CEVAP VERDİ

Osman Toprak da cevap vererek, ”Ak Parti iktidarları döneminde fişleme olmamıştır, o başka partilere mahsus bir uygulamadır. Onu Türkiye’de geçmişi bilen, tarihi bilen herkes bilir. Ama şunu belirteyim sosyal medya hesaplarının istenmesi tabiki zorunluluk değil, fakat bir eğitim çalışması yapılacak. Sosyal medyayla alakalı, sosyal medya okur yazarlığı ile ilgili kendi personellerimize eğitim verilecek. Eğitim verecek kişilerin sosyal medyanın hangi konusunda twetter, facebook, instagram hangi bölüme ağırlık verilmesiyle alakalı bir anket çalışmasıdır, başka da hiçbir anlam yüklemek doğru olmayacaktır. Zaten sosyal medya hesaplarımızdan da bu konuyla ilgili açıklama yapılmıştır, bende buradan tüm çalışanlarımıza söylüyorum zorunluluk yoktur  vermek isteyen verir vermek istemeyen vermez özü budur” dedi.

HALK OTOBÜSLERİNE DESTEK KARARI

Meclis toplantısında Nisan,Mayıs,Haziran ayları için mavi ve sarı halk otobüslerine destek kararı alındı. Halk otobüslerine her ay için Bin TL verilecek.  Yılmaz Kireç bu yardımın az olduğunu dile getirerek, “Pandomi sürecinde şoförler, aylığını çıkaracak şekilde bir ödeme yapılmasını istiyorlar. Şoförler çalışsın işsiz kalmasın. Komisyon kararı çıktı ama bir değerlendirme yapılırsa iyi olur” dedi. Toprak da, “Ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Başka belediyeler ulaşıma destek verdi ama şunu biliyoruz bazı belediyelerde vermiş oldukları destek kağıt üzerinde kaldı çünkü mali güçleri yok. Biz kendi bütçemizi gözönüne bulundurarak böyle bir karar aldık. Mayıs ayı içerisinde almış olduğumuz bir karar. Devam etmesi halinde yeni bir düzenleme düşünülebilir”dedi. 

ŞAHİN’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLDİ

Meclis toplantısında gündem dışı iki madde de görüşülerek oylandı. İçmesuyu temini, kanalizasyon bakım onarım zorunlu ihtiyaçlar nedeniyle iller bankası, iç kaynaklı kamu ve özel bankalardan borçlanma sağlanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e 45 Milyon TL yetki verilmesi gündeme alındı ve oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca bir başka madde ile de covid 19 sürecinde gerekli tedbirlerin uygulanması açısından beklenmeyen cari açığın karşılanması için 2020 yılında kullanılmak üzere kamu bankaları, iller bankası ve özel bankalardan 148 milyon TL kredi kullanılması için Fatma Şahin’e yetki verilmesi görüşüldü.Ek gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum