1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste Domates vakası
Mecliste Domates vakası

Mecliste Domates vakası

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun denetimlerde, 70 kuruşa alıp 5 TL'ye domates satan pazarcıya, "Fiyatı düşür kardeşim.

A+A-

Bu fiyata satamazsın Ya ucuza satarsın ya da tezgahı kaldırırsın" diyerek uyarıda bulunması Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine oturdu. CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu'nun iki adet domates ile geldiği mecliste gergin anlar yaşandı. Sucu, Tahmazoğlu'nu şov yapmakla suçladı, Cuma Güzel ise suçlamaya dayanamayıp, edepsiz yakıştırması yaptı. Bir anda gerilen mecliste ortalık durulunca Tahmazoğlu, "Biz görevimizi hassasiyetle yapıyoruz. Bizim niyetimiz tartışmak ve birilerine prim yaptırmak değil. Biz, bizim üzerimizden prim yaptırmayacağız" dedi. 

Osman Toprak başkanlığında toplanan büyükşehir belediye meclisinde 44 gündem maddesi komisyonlara havale edildi. Meclis konukları Ada Koleji öğrencileri ise, tartışmalar karşısında şaşkına döndü. 

İKİ DOMATES İLE KÜRSÜYE ÇIKTI

Gündem dışı söz alan CHP'li meclis Sucu'nun elinde getirdiği domates  meclise damga vurdu. Konuya dikkat çeken bir giriş yapan Sucu, "Biz CHP meclis grubu olarak düşündük taşındık ekonomideki kötü gidişinin nedenini birinci olarak Hz. Domates olarak gördük. İkinci nedeni ise gariban pazarcı esnafını, üçüncü nedenini ise alın teri ile çalışan hal esnafını" dedi. 

BAŞKANA ELEŞTİRİ

Sucu, bir belediye başkanının 10 yıldan bu yana bir pazar ziyaretine çıktığını ve domatesin 70 kuruşa alınıp, 5 TL'ye satıldığını iddia ettiğini söyledi. Elinde bir fatura olduğunu da belirten Sucu, "Bu görüntü 5'nci ayın 10'nda çekilmiş. Hal fişi 9'ncu ayın 15'i. Duyumlara göre yalan değilse bu fiş 2017'nin fişi. Bakın büyükşehir belediyesinin günlük hal üzerinden yaptığı raiçler var. Açıp bakabilirsiniz. Geçen yıl bu zamanlar domates 1 TL'ye, bu sene 5 TL'ye satılıyor. Acaba belediye başkanı başka bir ülkede mi yaşıyor ? Çıkıpta 10 yıl sonra pazarcı esnafına şov yapmakla yetiniyor" diye konuştu. 

TARIM POLİTİKALARI YANLIŞ

Bugünkü gelinen durumda ana nedenin yanlış tarım politikaları olduğunu savunan Sucu, "Tarımın olmazsa olması mazok geçen yıl 4,5 TL, bu yıl 6 TL. Gübre geçtiğimiz yıl 60 TL, bu yıl 110 TL. Elektrik zammı ortada. Başkan bunları görmüyor mu acaba ? Bütün bunları bir pazarcı esnafının üzerine yıkıyor. Kendisini hal'e davet ediyorum. Bakın hal bugün maliye, zabıta ve il ticaret müdürlüğü ekipleri tarafından sımsıkı sarılmış durumda"*

MALİ MÜŞAVİRSİNİZ AMA…

Sucu, Başkana "'siz mali müşavirsiniz. Eğer sizin elinizde varsa böyle bir belge bunun adresi bellidir. Hal esnafına yıkamazsınız. O esnaf eksikse şikayette bulunursunuz. Bütün esnafı zan altına alarak, böyle yapamazsınız. Böyle belediye, böyle kent yönetilmez. Bütün hal esnafı nefret ve kin içerisinde. Sebze hali bu kentin teminatıdır. Domates Tokat, Çanakkale, Ayaş'tan gelir. bütün bunlar ışığında vatandaş üzerinden şov yapmak acizliktir. Seçimlere 5 ay kala şovmenlik yapıyorsunuz. Yanlış işler yapıyoruz. Halkın duygularıyla oynayarak şovmenlik yapmayın" dedi. 

TOPRAK UYARDI

Sucu'nun konuşması sırasında meclisi yöneten başkan Osman Toprak uyarıda bulundu. Toprak Sucu'ya kişisel hareket yapmamasında konusunda ikaz etti. 

CUMA GÜZEL DAYANAMADI

CHP'li Sucu'nun Şov yapıyorsunuz sözleri üzerine AK Parti Meclis üyesi Cuma Güzel dayanamadı. Güzel, "Terbiyesiz. Bir insan bir şeyi 10 kere söyler mi ?" dedi. Sucu ise "sen bana teybiyesiz diyemezsin" deyince Güzel, "edepsiz" diye cevap verdi. Bir meclis üyesi Cuma Güzel'in yanına giderek sakinleştirmeye çalıştı ancak çözüm olmadı. Sucu, "Doğrular zorunuza gitmeyecek. Sen bana terbiyesiz diyemezsin, edepsiz diyemezsin. Tahammülünüz yok" diye devam etti.

TAHMAZOĞLU: PRİM YAPTIRMAYACAĞIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, "Misafirimiz olan çocuklara hoşgeldiniz diyorum. Gönül isterdeki daha güzel bir meclis görüntüsü verelim. Çocuklarımızdan özür dileriz.  Çocuklarımıza güzel gelecek hazırlamak üzere meclis üyesi arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıyoruz. Bizi değerlendirecek olan halkımızdır. Bazıların ne haddi, ne de hakkı değildir.  Pazarcımız da bizim, halkta bizimdir. Biz herkesin ekmeğini büyültmesinden yanayız. Hassasiyetlerimiz bellidir. Biz görevimizi hassasiyetle yapıyoruz. Bizim niyetimiz tartışmak ve birilerine prim yaptırmak değil. Biz, bizim üzerimizden prim yaptırmayacağız" dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum