1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste borç tartışması
Mecliste borç tartışması

Mecliste borç tartışması

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

 49 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına ek gündem maddesi olarak gelen zaman aşımına uğrayan amme alacaklarının kayıtlardan silinip silinmemesi damgasını vurdu. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, meclisin böyle bir yetkisi olmadığını belirtirken, CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç’te böyle bir uygulamanın maliyede bile olmadığını söyledi. Toprak ise, bunu şifai olarak Sayıştay’ın kendilerinden istediğini belirtti.Fadıloğlu ve Kireç’in uyarıları sonucu ek gündem maddesi gündeme alınmadı. Mecliste ayrıca liseyi bitiren gençlerin özel kurs merkezlerinde öğrenimlerine devam etmeleri halinde  bir karar alındı. 1 yıl boyunca öğrenci statüsünde olacak gençler toplu taşımadan indirimli faydalanabilecek.

FADILOĞLU:MECLİSİN YETKİSİ YOK

‘Amme alacaklarının tahsilinin usülü hakkında kanuna göre amme alacağı 5 yıl içinde tahsil edilmezse zaman aşamına uğrar’ diyen Toprak,” Tahsili imkansız amme alacakların ve kanuna göre zaman aşamına uğramış alacakların kayıtlarımızdan silinmesi için bunu meclise getirdik” dedi.  Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu söz alarak ‘rakam sınırı olması lazım. Ayrıca kanunen yetkiniz var meclise gelmesine gerek yok.  Zaman aşımına uğramışsa meclise gelmesine gerek yok. Bunun belirli rakamları sözkonusu. Bu rakamların üzerinde meclisin bunu silme yetkisi yoktur.” dedi.

TOPRAK:SAYIŞTAY SORUYOR

CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç’te, “Yasa var 5 yıl diyor ama silinmiyor. Bu uygulama Maliyede bile yok. O zaman 5 yıl kimse borcuru yatırmasın zaman aşımına uğrasın. Yasa var fakat silinmiyor”dedi. Toprak ise Sayıştay’ın kendilerinden şifaen böyle bir talepte bulunduğunu belirterek,  “Sayıştay şu kadar alacağınız var bunlar neden tahsil edilmiyor diyor.  Böyle bir alacağımız yok aslında.” dedi. Fadıloğlu bunun üzerine, “Şifaen olmaz, yazılı istenmesi gerek.Meclisin sıkıntıya girmemesi gerekyor” dedi.

Bu konuşmalar üzerine ek gündem maddesi gündemden çekildi. Oy birliği ile madde gündeme alınmadı. 

O GENÇLERE 1 YIL ULAŞIM İNDİRİMLİ

Mecliste gündemin 14. maddesi olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.12.2019 tarih ve 513 sayılı kararı ile yürürlüğe giren Toplu Taşıma Araçları Seyahat Kartları Yönetmeliğinde düzenleme yapılabilmesi hakkındaki maddeyle liseyi bitiren gençlerin özel kurs merkezlerinde öğrenimlerine devam etmeleri halinde  bir karar alındı. 1 yıl boyunca öğrenci statüsünde olacak gençler toplu taşımadan indirimli faydalanabilecek.hazırlanan gençler için de bir karar alındı. Buna göre 1 yıl boyunca öğrenci statüsünde olacak gençler toplu taşımadan indirimli faydalanabilecek. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.