GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi'nde gerçekleştirilen konferansın açılışında konuşan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık, “Büyük sosyolog ve düşünür Ziya Gökalp 'Vatan; Ne Türkiye'dir Türklere, Ne Türkistan, Vatan; Büyük ve müebbet bir ülkedir; Turan.' diyerek aslında Türklerin dünyadaki misyonunu ve hedefini gösterir. Misak-ı Milli sınırları içinde vatanımız var ancak çevremizde yaşanan trajediler ve savaşlar bize şunu gösteriyor: Eğer Türkler, adalet ve merhamet anlayışıyla dünya sahnesinde söz sahibi olmazlarsa dünyadaki katliamlar, çocuk ve kadın ölümleri durmayacak. Yanı başımızdaki Rusya-Ukrayna Savaşı dünyayı tekrar iki kutuplu bir yapıya döndürme tehlikesini işaret ediyor. Orta Doğu'da Yemen'i kan gölü haline getirdiler, Irak'ta tam bir kaos hakim, Suriye'de ise güvenli bölge ilan ettiğimiz yerler dışında her yerde kaos devam ediyor. Gazze'de İsrail'in insanlık dışı katliamları ise hala devam ediyor ve tüm bunlar dünya kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşiyor. Tüm bu trajedilere el atan bir güce ihtiyaç var; bu güç Türklerin elidir. Bu nedenle Ziya Gökalp’ın sözü önemlidir. Türk bayrağı altında bütün mazlum milletlerin gölgelenmeye ihtiyacı var.” diye konuştu.

İmkander’den önemli ziyaret İmkander’den önemli ziyaret

RİSKLER GÖZÖNÜNE ALINMALI

Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, konferansta Türkiye’de denizlerin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, ülkemizin sahip olduğu toplam 462 bin kilometrekarelik deniz alanının ekonomik, jeopolitik ve güvenlik açılarından önemli olduğunu ifade etti. Denizlerin stratejik öneminin yanı sıra, Türkiye'nin etrafındaki jeopolitik riskler ve bölgesel gelişmelerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. 

SESSİZLİK ÜZÜCÜ 

Türkiye'nin etrafındaki tehlikeleri ve Orta Doğu'daki gelişmelerin Türkiye üzerinden değerlendirmesini de yapan Doç. Dr. Yaycı, “Filistin'de yaşanan insan hakları ihlalleri ve zulüm dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor. Bu trajediyi göz ardı etmek mümkün değil ve maalesef uluslararası toplumun sessizliği çok üzücü. Bu acı gerçeğe karşı tek ses çıkaran ülke ve millet Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Ancak, bu mesele sadece Gazze ile sınırlı değil. Asıl mesele Orta Doğu'da haritaların ve sınırların yeniden şekillendirilmesidir. Bu durum Türkiye'nin güvenliğini de etkileyen bir boyut kazanmaktadır. Bu nedenle insanları bu konularda bilinçlendirmek ve bilgilendirmek önemli.” diye konuştu. Konferansa Türk Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfının yanı sıra çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı. HABER MERKEZİ
 

Editör: Ebru Kont