Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2024 Mayıs Ayı Alansal Yağış Raporu verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye geneli mayıs ayı yağışları, hem uzun yıllar ortalamasının hem de geçen yılın üzerinde gerçekleşti. Buna göre, 1991-2020 dönemini kapsayan uzun yıllar mayıs yağış ortalaması, metrekareye 52,7 kilogram olarak hesaplandı. Geçen yıl mayısta metrekareye 66,8 kilogram yağış düştü. Bu sene aynı dönemdeki yağış miktarı ise 70,3 kilogram oldu.

GEÇEN YILA ORANLA ARTTI

Yağışlar, Türkiye genelinde normaline göre yüzde 33, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5 artış gösterdi.
Mayıs ayı yağışları Ankara, Konya, Karaman, Trabzon, Adana, Osmaniye, Hatay, Siirt ve Şırnak çevrelerinde normalin 2 katı artarken, kıyı Ege, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Mardin, Mersin ve Antalya çevrelerinde yüzde 40, Muğla'nın güneyinde ise yüzde 80'in üzerinde azaldı.
Türkiye'de geçen ay Marmara ve Ege bölgeleri hariç tüm bölgeler, normalin üzerinde yağış aldı. En fazla artış gösteren bölge ise yüzde 49 ile İç Anadolu Bölgesi oldu. İl geneli yağışlarda en fazla yağış, metrekareye 165,4 kilogram ile Rize ve normaline göre yüzde 100'den fazla artış ile Osmaniye'de görüldü.

BÖLGELERE GÖRE MAYIS

Topçu alayında devir teslim Topçu alayında devir teslim

Marmara Bölgesi'nde mayıs ayı yağışları metrekareye 36,7 kilogram olarak hesaplandı. Yağışlarda normale göre yüzde 19, geçen yıla göre yüzde 26 azalma kaydedildi. Ege Bölgesi'nde ise mayıs ayı yağışı metrekareye 31,5 kilogram olarak gerçekleşti. Normale göre mayısta yağışlar yüzde 30, geçen yıla göre ise yüzde 67 azaldı. Akdeniz Bölgesi'nde ise metrekareye 64,7 kilogram düşen yağışlar, normale göre yüzde 48 arttı. İç Anadolu Bölgesi'nde mayısta düşen yağış miktarı metrekareye 74,8 kilogram olarak hesaplandı. Bölgedeki yağışlar normale göre yüzde 49, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 artış gösterdi.AA
 

Editör: Ebru Kont