1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mayıs ihracatı nefes aldırdı
Mayıs ihracatı nefes aldırdı

Mayıs ihracatı nefes aldırdı

2019 yılının beşinci ayında Gaziantep, bir önceki yılın Mayıs ayına oranla yüzde 10,6 artış ve 683 milyon dolarlık ihracatla bugüne kadar en yüksek aylık ihracat rakamını gerçekleştirdi.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise Mayıs ayında yüzde 7,2 artışla 803 milyon dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Mayıs ayında Gaziantep ve bölge ihracatımız önceki yılın aynı ayına göre artış göstermiştir. Bu istikrarlı artışın en belirgin sebebinin ise artık dünya pazarlarında yer bulmakta zorlanmayan, üretiminde teknolojiyi imkanları ölçüsünde kullanan azimli ihracatçılarımız olduğunu görüyoruz" dedi.

ARTIŞ SÜRECEK

Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yılın ilk beş ayında ihracatta istikrarlı bir şekilde artışın devam ettiğine dikkat çeken GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Ocak-Mayıs 2019 döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,4 artışla 3 milyar 754 milyon dolar, Gaziantep’ten ise yüzde 11,2 artışla 3 milyar 182 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

YILDIRIM: BAYRAM YAŞADIK

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da mayıs ayı ihracat rakamlarının kente bayram yaşattığını belirtti. Mayıs ayının ihracat rekorlarının kırıldığı bir ay olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "İhracatçılarımız başarılarıyla çifte bayram yaşattı. İhracat rakamlarındaki bu güzel tablo, elbette tüm sektörlere de yansıyacaktır. İhracatın yaratacağı sinerjiyi önemsiyorum. Bu rakamlar istihdam olarak, aş olarak, refah olarak kentin her alanına yansıyacaktır. Emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

BAŞARIYORUZ

Kentin ihracatının mayıs ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 artarak 684 milyon 31 bin dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: "Mayıs ayında sektörel bazda en yüksek ihracat 154 milyon dolar ile halı sektöründe. Halı sektörü geçen yıla göre ihracatını yüzde 13,77 arttırmış durumda. İhracatını yüzde 150 ile en fazla artıran ise kuru meyve ve mamulleri sektörü oldu. Güzel olan bir başka nokta da makine ihracatımızdaki yükseliş. Makine sektörü ihracatını yılın ilk 5 ayında geçen yıla göre yüzde 88,78 artırmışız. Bu da bize katma değer üretmek noktasında Gaziantep’in yol almaya başladığını gösteriyor."

ÜNVERDİ: BÜYÜK BAŞARI

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 artışla 684 milyon 31 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Büyük emek ve gayretlerle ilk 5 ayda büyük bir başarıya imza atan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve bu rakamlara ulaşmamızda emeği olan herkesi tebrik ediyorum” dedi.  Gaziantepli ihracatçıların Ocak-Mayıs döneminde büyük bir başarıya imza attığını kaydeden Ünverdi, “Uluslararası pazarda risklerin arttığı, ekonomilerin yara aldığı bir dönemde firmalarımız her ay başarılarına yenilerini ekliyor. Özellikle ABD, Çin ekseninde devam eden ticaret savaşları ve ülkeler üzerindeki yaptırım kararlarına rağmen Gaziantep olarak pazardaki payımızı büyüterek yolumuza devam ediyoruz. Ancak geldiğimiz noktada kilogram birim fiyatlarımızı biraz daha artırmamız büyük önem taşıyor” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.