1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mavi otobüsten şaşırtan rapor
Mavi otobüsten şaşırtan rapor

Mavi otobüsten şaşırtan rapor

Özel Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kılınç,184 mavi otobüsten 14 tanesinin çalıştığında zarar ettiği için yıllardır yattığını söyledi.

A+A-

Havuz sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını ve bu sisteme hazır olduklarını belirten Kılınç, "Yatan araç iflas demektir. Hattıyla satılık yazan çok. Değeri verilse 184 aracın yarısı satar. Sorunların çözümü için biz şunları öneriyoruz. Taşıma ücretleri eşit olacak. Bu şehirde mavi, sarı turuncu otobüs diye birşey olmaması lazım. Bütün otobüslerin aynı renk olması gerekiyor. Üçüncüsü şehri seviyorsak bu şehre hizmet vereceksek ikinci binişler ücretsiz olmalı"dedi. 

BELEDİYE FONLASIN

Kılınç, artık insanların bu sektörden kaçmaya çalıştığını, çünkü sektörün hammaddesi olan akaryakıtın başını alıp gittiğini, bunun yanısıra diğer girdilerin de yükselmesiyle şoför esnafının artık dayanacak gücünün kalmadığını söyledi. Kılınç, "Dövizin yükselmesiyle beraber lastik fiyatları iki katına yükseldi, yedek parça aynı keza, diğer giderler yine öyle. İnsanlar artık aracın tekerini dönderebilmek için çaba harcarken maalesef çoluk çocuğunu da ihmal etmeye başladılar. Biz belediye başkanıyla görüştük. En azından bir zam yapılsın istedik. Belki vatandaşın şu anda ödeme gücü yoktur, o zaman belediye cumhurbaşkanımızın söylediği gibi fonlayacak. Yani belediye efendim siz bu hizmeti veremiyorsunuz diye otobüs getirme yerine mevcut otobüsleri fonlarsa daha karlı çıkar. Çünkü bir otobüsün belediyeye maliyeti belli, büyük rakamlar. Onun yerine bizim yatan araçlar çalışsın" diye konuştu. 

BELEDİYE BAŞKANIMIZ BUNU DİYEBİLMELİ

Bir organizasyon, bir hat düzenlemesi yapılması gerektiğini, kendilerinin havuz sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını anlatan Kılınç "Havuz sistemi üzerinde 184 kişiden 164'ü kişi imza verdi, biz buna katılacağız dedi. 42 tane hattımız var. 29 km olan hatlarımız var. Bazı hatlar niteliğini kaybetmiş. Orada araç olup olmamasını bu hatlarda vatandaş sormuyor. Bu hatlardaki araçları toplayalım, verimli duruma getirelim istiyoruz. Maalesef biz bu konuda çok çalışma yapmamıza rağmen bu konuyu bir sonuca bağlayamadık. Burada siyasi irade bunu yapın diyecek yapılacak. Yoksa bizler ne yaparsak yapalım olduğu yerde kalıyor. Bayramdan önce de Bakan hanımla görüştük. Konulara olumlu bakıyor fakat belediye başkanımız artık şunu diyebilmeli yav 4-5 senedir araç niye yatsın? Bu araçlar keyfi yatmıyor" dedi.

ADAM HATTIYLA ALMIŞ

Araç sahibinin yatan aracın vergisini verdiğini, belediye harcını yatırdığını, bütün giderlerini karşıladığını belirten Kılınç, "Birde garaj parası veriyor ve adam arabayı yatırıyor ve arabanın değeri düşüyor. 85 milyara aldığı aracı şimdi satsa hurdaya 15 milyara satamaz. Ticari olarak bu hatlarada para verilmiş, alınmış hatlar. Kiralama olsa verim alamıyorum der bir dilekçe verir çeker aracını gider işine gücüne bakar. Özel halk otobüslerinde her hat ayrı ayrı ihale yapılan hatlar. En son 2004 yılında o zamanın parasıyla 438 milyara bir hattın, bir arabasının çalışacağı yer satıldı. Şu anda satsalar edeceği yine ayrı. Buna göre bu konunun bir an önce bitirilmesi çözülmesi lazım" dedi.

İKİNCİ BİNİŞLER ÜCRETSİZ OLMALI

'Sorunun çözümü basit' diyen Kılınç şunları söyledi:"Öncelikle taşıma ücretleri eşit olacak. İkincisi bu şehirde mavi, sarı, turuncu otobüs diye birşey olmaması lazım, kiralıkta olsa hepsinin aynı renk olması gerekiyor. Bu şehri seviyorsak, bu şehre hizmet vereceksek, ikinci binişler ücretsiz olmalı. Yani vatandaş bir yerden bir yere iki otobüse binerek ama tek bilet ücreti ödeyerek gidebilmeli. O zaman muhtarlarımızın benim mahalleden filan yere otobüs yoktur, bana otobüs verin şikayetleri de ortadan kalkacak. Tüm giderlere yüzde 30-40 zam geldi. Biz belediyeden zam talebinde bulunduk. Bazı illerde belediye fonlama yapıyor. Mesela Kahramanmaraş araç başı 800 lira belediye para aktarıyor. Mesala Bursa serbest binişlere 2.10 kuruş koymuş. Bizde de indirimli olabilir. Belediye onların kartına yükleme yapıyor, para da taşıyıcının cebine geliyor."

SİSTEM NİTELİĞİNİ KAYBETTİ

Belediyelerin araç alma yerine verimli çalışma için gerekeni yapması gerektiğini ifade eden Kılınç şöyle konuştu:"Bugün Gaziantep'te 671 tane mavi ve sarı otobüs var. Bunları verimli çalıştırsa sanırım fazla otobüsede gerek kalmayacak. Özellikle öğle saatlerinde bir araçta 3, bir araçta 4 yolcu var. Şu anda 20'nin üzerinde aracımız yatıyor. Adam çalıştırmak istiyor. Ama çalıştığında zarar ediyor. Bunların çalışır hale getirilmesi gerekiyor. Havuz sistemi üzerinde çalışma yaptık. Verimli çalışacak hatlarda çalışalım, boş yerlere belediye araç koysun. Yatan araç iflas demektir. Sistem niteliğini kaybetti yeniden düzenleme yapılması lazım. Değeri verilse 184 aracın yarısı satar. Belediyenin düzenlemeyi bir an önce yapması lazım. Havuz sistemi dediğimiz sistem için biz varız ve hazırız." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum