1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Maskesiz yolcu alan araçlara ağır ceza geliyor
Maskesiz yolcu alan araçlara ağır ceza geliyor

Maskesiz yolcu alan araçlara ağır ceza geliyor

Gaziantep’te artan vakalar üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Davut Gül başkanlığında olağanüstü toplanarak yeni kararlar aldı.

A+A-

 Buna göre çay ocağı ve büfe tarzı işletmelerde açık ve ambalajsız ürün satış ve servisi yasaklanırken,  15 yaş ve altı gençler ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sabah 07.30-09.30 ile akşam 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlanmasına karar verildi.

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında olağanüstü toplanarak Covid-19 salgını sürecinde hastalığın yayılmasının engellenmesi ve kamu sağlığının tehlikeye düşürülmemesi amacıyla gündemdeki konuları görüşerek yeni kararlar aldı. 

İŞTE O KARARLAR

*14 günlük karantinaya alınan, ancak karantinaya uymayanlara ilk etapta 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 TL idari para cezası verilmesine, tekrarı halinde yurtlarda karantinaya alınmasına, yurtlardaki karantinaya uymayıp karşı çıkanlar hakkında ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi gereğince adli işlem başlatılmasına karar verildi.

MASKESİZ YOLCU ALAN ARAÇLAR 7 GÜN TRAFİKTEN MEN EDİLECEK

*Tüm açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları, her ölçekteki özel işyerleri, pazar yerleri, cami ve mescitler, toplu ulaşım araçları, ticari araçlar vb. kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılmasının 21.06.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zorunlu olmasına yönelik 20.06.2020 tarih ve 2020/60-01 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına ilaveten, toplu taşıma ve ticari araçlara maskesiz yolcu alan araçların tespiti halinde 7 gün süre ile trafikten men edilmesi kararı alındı.

O YAŞ ARALIĞINA TOPLU TAŞIMADA KISITLAMA GELDİ

* 15 yaş ve altı gençler ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sabah 07.30-09.30 ile akşam 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları kısıtlandı.

AÇIK VE AMBALAJSIZ ÜRÜN SATIŞI YASAKLANDI

* İlimiz kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren (kuruma ait veya hizmet alınan özel işletme) çay ocağı ve büfe tarzı işletmelerde; çay, kahve vs. bardakla sunulan içecek hazırlık, sunum ve ikramlarının durdurulmasına, açık ve ambalajsız ürünlerin satış ve servisinin yapılmamasına, gerekli görüldüğü hallerde tek kullanımlık bardak, araç ve gereçlerin kullanılmasına karar verildi.

MASKE ZORUNLULUĞU

*Tüm özel işyeri ve işletmelerde maske kullanılmadığında; 1. seferde 900 TL idari para cezası, 2. seferde 5 gün süreli işyeri/işletme kapatma, 3. seferde 15 gün süreli işyeri/işletme kapatma, 4. seferde ise işyeri/işletme ruhsat iptali yaptırımının uygulanmasına dair 20.06.2020 tarih ve 2020/60-05 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararına ilaveten, işyerlerinde çalışanların standartlara uygun maske kullanmaları, çalışanlarına standartlara uygun maske dağıtıp kullandırmayan  işyerleri ve işletmeler hakkında aynı idari yaptırımların uygulanmasına karar verildi.

BURALARDA DENETİMLER ARTIRILACAK

*Lokanta, restoran, kafe, kıraathane, kahvehane vb. toplu bulunulan işletmelerin denetimlerinin arttırılarak, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyulmasının sağlanmasına, söz konusu işletmelerde aynı aileden olanlar hariç olmak üzere tabure kullanılarak oturulan yerlerin kullanımının en fazla 2 kişi ile sınırlandırılması kararı alındı.

İŞLETMECİLERE EĞİTİM VERİLECEK

*İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 26.06.2020 tarihli 10202 sayılı “İnternet Kafeleri Salonları ve Elektronik Oyun Yerleri” konulu genelgesinde belirtilen kurallara göre 01.07.2020 tarihinde faaliyete başlayacak olan internet kafe ve salonları ile elektronik oyun yerlerinin işletmecilerine bu yönde gerekli eğitimlerin verilerek sertifikalandırılması, sadece belirtilen şartlara uygun işletmelerin çalışmalarına izin verilmesine oybirliği ile karar verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.