1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Maskelerdeki belirsizlik giderilmeli
Maskelerdeki belirsizlik giderilmeli

Maskelerdeki belirsizlik giderilmeli

Tüketici Hakları Derneği maskelerdeki belirsizlik ve güvensizliğin bir an önce giderilmesi ve bu konuda yasal ve resmi bir düzenleme yapılmasını istedi.

A+A-

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Koronaya karşı tüketicilerin hangi maskeyi kullanacağı bilinmiyor. Koronaya karşı kullanılacak maskelerin özellikleri,kullanım koşulları belirlenmeli ve kamuoyuna açıklanmalı” dedi.

 İŞSİZLERE ÜCRETSİZ MASKE VERİLSİN

Koronaya karşı kullanılan maskelerde bir belirsizlik ve güvensizlik olduğunu dile getiren Çakar, “Yapılan araştırma ve incelemelerde belirsizlik ve güvensizlik yaygın durumdadır. Koronaya karşı kullanılan maskelerin teknik özelliklerinin ne olduğu, ne olması gerektiği ve tüketicilerin koronaya karşı hangi maskeleri kullanmaları gerektiği bilinmiyor. Bununla birlikte, maskelerin üretim, dağıtım, pazarlama ve tüketicilere satış koşulları, ambalajlama kriterleri – kıstasları, maske ambalajlarında hangi bilgilerin olması gerektiği, maskelerin tüketiciler tarafından nasıl kullanılması gerektiği bilinmiyor. Tüm bu konularda yasal ve resmi bir düzenleme bulunmamaktadır. Koronaya karşı kullanılan maske numuneleri periyodik olarak test edilip sonuçlar kamuoyuna açıklanmalı. Piyasada bulunan güvensiz maskeler toplanıp imha edilerek tüketiciler bilgilendirilmeli. Asgari ücretin altında geliri olanlara, hiç geliri olmayanlara, işsizlere ve ailelerine ücretsiz maske verilsin. ” dedi.  

GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

 Koronaya karşı kullanılan maskelerin üretimi, dağıtımı, pazarlaması ve tüketicilere satılması sürecindeki denetimlerin sıklaştırılması, gerekli yasal ve idari önlemlerin alınması ve yaptırımların uygulanma gerektiğini söyleyen Çakar, ”Piyasadan toplatılan ve bertaraf edilen ürünler hakkında ülke genelinde dağıtımı yapılan iki gazete ile ülke genelinde yayın yapan iki televizyon kanalında ilanı suretiyle, risk altındaki tüketicilere duyuru yapılması sağlanır’ hükmünün gereği yapılmalıdır.    Üretici ve dağıtıcı firmaların yasal görev ve sorumlulukları kapsamında, yetkili kamu kuruluşlarının müdahalesi  ile maske numunelerinin periyodik olarak testettirilip sonuçlarının kamuoyuna –tüketicilere açıklanması sağlanmalıdır. Asgari ücretin altında geliri olanlara, hiç geliri olmayanlara, işsizlere ve ailelerine koronaya karşı kullanılan maskeler ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından ücretsiz verilsin. Tüketici Hakları Derneği olarak, tüm tüketiciler adına Sağlık Bakanlığını, Ticaret Bakanlığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını göreve çağırıyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.