Aile Sağlığı merkezlerinde inanılmaz bir yoğunluk oluğunu belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu  Genel Sekreteri Dr. Gökhan Erdoğan, “ciddi bir salgın ile karşı karşıyayız. Vaka sayısındaki artış dikkat çekici boyuta ulaştı. Lütfen kapalı alanlarda maske takın” dedi. 

Erdoğan, vakalardaki artış nedeniyle Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yoğunlukların arttığını belirtti. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri Dr. Gökhan Erdoğan, “Grip, ani başlayan ateşle birlikte, yaygın vücut, kas, baş, boğaz ağrısı, bazen burun akıntısıyla seyrediyor. Viral bir hastalık olması nedeniyle kendiliğinden iyileşebilir. Ancak risk grubundakilerde daha ağır seyredebiliyor. Zatürre, orta kulak iltihabı, bronşit veya bronşiolite de yol açabiliyor. Her şikâyetin bir sağlık kuruluşuna başvuruyu gerektirmez. ‘’

BAZILARI KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞİYOR

Erdoğan, “Üst solunum yolu hastalıkların çoğu kendiliğinden iyileşir. Şikayetler bir haftadan uzun sürüyorsa, tedaviye rağmen ateş düşmüyorsa, öksürük artıyor ve şiddetleniyorsa, özellikle soluk alıp vermekte zorlanma başlamışsa, 2 yaş altı çocuklarda ve risk grubundaki hastalarda (diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, astım vb.) hızlı soluma, zor nefes alma gibi bir durum varsa sağlık kurumuna başvurulmalı.”

MASKE KULLANIN

Kapalı ve kalabalık ortamlarda maske kullanılması ve olabildiğince kısa süre geçirilmesi uyarısında bulunan Erdoğan, “Hastaların evlerinde kalarak, dinlenerek, sağlıklı beslenerek ve bol sıvı alarak hastalığı atlatmaları mümkün. Bu hastalığın başkalarına bulaşmasını da engelleyebilir. Bulaşmayı önleyen bir diğer etkili yöntem pandemideki gibi maske kullanılmalı. Hatta Sağlık Bakanlığına önerimiz, başta sağlık tesisleri olmak üzere kapalı alanlarda (AVM, toplu taşıma araçları, kafe ve kahvehaneler gibi) maske zorunluluğu getirilmesi. Kaldı ki bu toplum sağlığı ve sağlık sisteminin yükü düşünüldüğünde elzem oldu.”