Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci grip, soğuk algınlığı hastalarında yüzde 50 artış olduğunu belirtirken, Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz da, özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olanları kapalı ve kalabalık mekanlarda maske takmaları konusunda uyardı. 

DÜNYADA YAYILIYOR

Dünya Sağlık Örgütü JN.1 konusunda dikkate alınması gereken varyant uyarısı yaptı. JN.1 Varyantı dünya genelinde yayılmaya devam ederken, ABD’de hastaneye yatışların arttığı, İspanya’da maske uygulamasına geri dönüldüğü öğrenildi. Şu ana kadar 41 ülkede görülen varyant Fransa, İsveç ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde etkisini sürdürüyor. Varyantın Ocak ayının üçüncü haftasında zirveye ulaşması bekleniyor.

DEMİRCİ:CİDDİ BİR ARTIŞ VAR

Lazer ile gözlüklerden kurtuldu Lazer ile gözlüklerden kurtuldu

İrfan Demirci, grip salgınının devam ettiğini, ciddi sayıda hasta olduğunu belirterek, “Yoğunluğu eczanelerde görüyoruz. Ciddi bir artış var. Hasta sayısında yüzde 50 artış var diyebilirim. Bu salgının iyileşmesi de uzun sürüyor, hemen geçmiyor. Hastalık insanların işgücüne zarar veriyor, insanları yoruyor, insanların dinlenmesi gerekiyor” dedi.

MASKE TAKIN

Özellikle kronik hastalığı olanlar ve yaşlıları uyaran Demirci, “Kalabalık ve kapalı alanlarda maske takılmalı. Özellikle yaşlılarımız ve kronik hastalığı olanlar kapalı yerlerde ve sağlık tesislerinde maske taksınlar. Bunu yapmak gerekiyor, bu konuda dikkatli olsunlar. Bu dönemde bol sıvı alıp,  dikkatli beslenmek gerekir.  Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı mutlaka kapatın, ellerinizi düzenli olarak yıkayın” dedi.

YILMAZ DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI

Bülent Yılmaz, daha önce de salgına dikkat çekmiş ve özellikle 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanlara maske takmalarını önermişti. Yılmaz, “ Lütfen mesafeye ve hijyene dikkat edelim” dedi.