1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Markalaşma trenini kaçırdık
Markalaşma trenini kaçırdık

Markalaşma trenini kaçırdık

Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Emin İnce'den itiraf

A+A-

Ayakkabı üretimi ve ihracatında Türkiye'de İstanbul'dan sonra ikinci sırada oturan Gaziantep, markalaşmada sınıfta kaldı. Markalaşmada trenin kaçtığı ayakkabıcılık sektöründe bunlara rağmen üretim tüm hızıyla devam ediyor. Kayıt dışılığın büyük bir sorun oluşturduğu sektörde Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı M.Emin İnce, son gelişmeleri anlattı. Gazetemize dikkat çeken açıklamalarda bulunan İnce,  Rus, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistanlı yatırımcıların Gaziantep'i yol ettiğini ve burada ciddi yatırımlar yaptığını söyledi. İnce, Özellikle Rusya'da ve Avrupa'da yatırımcıların da kentte KOBİ avına çıktığını anlattı  

MARKALAŞMADAN BÜYÜMEK 

En büyük ikinci ayakkabı terlik fuarına ev sahipliği yapan, bunun yanında 85 firmanın ilk kez Afrika pazarına ayakkabı ve terlik sattığı Gaziantep'te en büyük sorun markalaşmak olarak ortaya çıktı. Başkan Emin İnce, markalaşma konusunda trenin kaçtığını ancak kurumsallaşmak adına adımlar atılmaya başladığını anlattı.  

DOKUNUŞLARLA BİR ÜST LİGE ÇIKTIK 

İnce, insanların ekonomisine dokunacak, bulunduğu yerden kalıcı olmaya çalışacakları projeler ürettiklerini belirterek, "Biz paydaşlarımızla birlikte elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Esnafımızla birlikte yönler belirledik, rotalar oluşturduk ve dokunuşlarla bir üst çıktık. Gaziantep olarak ortak paydada ayakkabı sektörü olarak kenetleniyoruz. Birlikte çalışıyoruz, kapris yapmıyoruz" dedi.  

Her fuarda ayakkabıda markalaşmanın gündeme getirildiğini ve bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den destek istediklerini anlatan İnce, "Başkanımız bize uzman gönderdi. Uzmanlarla fizibilite çalışması yapıyoruz. Hala sahadayız. Ama maalesef markalaşma trenini kaçırdık. Bizlere uzmanlar ya marka olacaksın ya da markalara mal yapacaksın dedi" şeklinde konuştu.  

KAYIT DIŞI BÜYÜK SIKINTI 

Ayakkabıcılık sektöründe en büyük sorunlardan birisinin de kayıt dışılık olduğunun altını çizen İnce, "Gaziantep'in 6 farklı bölgesinde yerleşik ayakkabıcılar var. Kalealtı, Ünaldı, 8 Şubat, Aydınlar Mahallesi, OSB, Küsget, GATEM Taşlıca... Bu bölgelerde ayakkabı ve terlik üretimi devam ediyor. Küçükler sanayi bölgesi pahalı olduğu için ve denetim fazla olduğu için mahalle aralarında, eski evlerde ve kenar semtlerdeki küçük işyerlerinde kayıt dışı çalışıyorlar. Ve bunlar maalesef ürettiklerini toplantıcılara hatta İstanbul'a satıyorlar" dedi.  

GAZİANTEP CAZİBE MERKEZİ 

Gaziantep'in ayakkabıda cazibe merkezi haline geldiğini, ayakkabı üretimi için civar illerden de bu işi yapanların gelmeye başladığını vurgulayan İnce, "Bunlar için kentimiz bir cazibe merkezi. Yurtdışında da ciddi yatırımcılar geliyor. Rus, Azerbaycan, Irak, Hindistan Suudi Arabistan'dan yatırımcılar Gaziantep'te yatırım yapıyorlar. Ham malzemeden lojistikte kadar özellikle Rusya ve Avrupa'daki yatırımcılar KOBİ avına çıktılar." LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.