1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Maraş'ın en güzel suyunu alıyoruz
Maraş'ın en güzel suyunu alıyoruz

Maraş'ın en güzel suyunu alıyoruz

Gaziantep Büyükşehir Belediye meclisi Başkan Vekili Osman Toprak'ın başkanlığında yapıldı.

A+A-

 Osman Toprak mecliste projenin tünel inşaatının yüzde 55 tamamlandığını belirterek, ''Düzbağ projesi inşaat çalışması çok hızlı şekilde devam ediyor. Tünel inşaatı yüzde 55 tamamlanmış durumda. Kahramanmaraş'ın en güzel suyunu alıyoruz. Bu münasebetle hem suyun kaynağının bulunduğu Helete beldesinin hem de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi talepleri vardı. Onlarla yapılmış olan görüşmeler neticesinde kendilerinden gelen taleplerin bir kısmını Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü üzerinden yatırımlar yapılacak'' dedi. 

Meclis toplantısında bu arada CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu'nun, Büyükşehir'in adını kullanarak Nizip'e giden doğalgaz hattından geçen ve vatandaş mülkünden geçen boru hattının bir kamulaştırma olmadan doğalgaz getirilmeye çalışıldığı yönündeki sözleri üzerine, Toprak, "Büyükşehir'in isminin kullanılarak böyle bir girişimde bulunan ve art niyetli olan birileri varsa gereğini yaparız" dedi.

BELEDİYE'DEN EMNİYET MÜDÜRÜĞÜ'NE ARAÇ TAHSİSİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan 4 adet binek ve 28 adet Doblo tipi kapalı kasa kamyonetin toplu taşıma araçlarının denetimi ve güvenliklerinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilecek orta hizmet projesi kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Konuyla ilgili protokol imzalaması için de Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e yetki verildi. 

 SUCU: KOCATEPE MAHALLESİ'NDE ULAŞIM SIKINTISI VAR

 Meclis toplantısında gündem dışı söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu da vatandaşın bir takım sıkıntılarını dile getirdi. Özellikle Kocatepe Mahallesi'nden ulaşımla ilgili çok şikayetler aldıklarını kaydeden Sucu, Osman Toprak'a, ''Özellikle Nizip bölgesinden şikayeler alıyoruz. Kocatepe Mahallesi'nde ulaşımla ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Belediye otobüsünün gitmediği ve vatandaşın mağdur olduğu yönünde şikayetler geliyor. Ben de haklı buldum. Belediye otobüsünün neden gitmediğini öğrenmek ve mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz'' diye sordu. 

DÜZBAĞ TÜNELİNİN YÜZDE 55'İ HAZIR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Birinci birleşim gündeminde Düzbağ projesinin gidişatı için Fatma Şahin'e yetki verilmesi maddesi görüşüldü. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak'ın başkanlığını yaptığı mecliste projenin tünel inşaatının yüzde 55 tamamlandığını kaydeden Toprak, ''Düzbağ projesi inşaat çalışması çok hızlı şekilde devam ediyor. Tünel inşaatı yüzde 55 tamamlanmış durumda. Kahramanmaraş'ın en güzel suyunu alıyoruz'' dedi. Toprak, ''Kahramanmaraş'ın en güzel suyunu alıyor olmamız münasebeyitle hem suyun kaynağının bulunduğu Helete beldesinin hem de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi talepleri vardı'' diyen Toprak, ''Onlarla yapılmış olan görüşmeler neticesinde kendilerinden gelen taleplerin bir kısmını Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü üzerinden yatırımlar yapılacak'' dedi ve görüşülen madde ile Fatma Şahin'e projeyle ilgili yeni yetkiler verildi. 

HAZİRAN AYINDA 70 YENİ OTOBÜS GELİYOR

 Osman Toprak, Mehmet Sucu'ya cevaben Büyükşehir Belediyesi ulaşım filosuna 70 otobüsün daha dahil olacağını söyleyerek şöyle konuştu; ''Hiçbir köy ve mahallemize kasıtlı olarak hizmet götürülmemesi söz konusu olamaz. İmkanlar dahilinde hizmet götürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 650 köy var. 650 köyün hepsine belediye otobüsü göndermek mümkün değil. Kocatepe'ye girecek otobüs 7 kilometre girip 7 kilometre de çıkacak. Ulaşım ekibimiz çalıştı. Bu sene alınacak olan otobüslerle beraber yeniden bir hat planlaması yapılacak. Kocatepe'de şu an ulaşımla ilgili sorun yok. Ama özellikle vatandaşın talebi belediye otobüsünün girmesi. Belediye otobüsü 650 köyün hepsine gitmiyor. Yarısına gidebiliyor. Yarısına gidemiyoruz ya da gitmiyoruz. Çünkü hem talebe bağlı hem de yol hattına bağlı verip vermememiz. Haziran ayında Büyükşehir Belediyesi'ne teslimi sağlanacak. 30 milyon civarındaki bir maliyetle 70 tane yeni otobüs alıyoruz. O otobüsler de filomuza katıldığı zaman köylerimizin bir çoğuna ulaşırız diye düşünüyoruz.''

KİLİT TAŞI ŞİKAYETLERİ DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz yıl kilit taşı eksik olan köylerden bahsettiğini ancak herhangi bir adım atılmadığını kaydeden Mehmet Sucu, bu konuyla ilgili de sıkıntıları dile getirerek, ''Kilit taşı eksik olan köylerden de bahsetmiştik. Onlarla ilgili şikayetler devam ediyor. 1 yıl sonra yapabileceğinizi söylemiştiniz. Ama hala duruyor. bir an önce planlamamızı yapıp, eksik olan kilit taşlarımızı tamamlarsa belediye olarak hizmet etmiş oluruz. Eksik olan kilit taşlarını bir an önce tamamlamamız gerekiyor'' diye konuştu. Kilit taşı için her sene yeni ihale yaptıklarını belirten Osman Toprak ise şu ifadelere yer verdi; ''Kilit taşı için de her sene yeni ihale yapıyoruz. Bu sene de ihale sürecimiz tamamlanmadı. Ayırdığımız bütçeye göre planmaya alacağız.''

  SUCU'DAN TOPRAK'A KAMULAŞTIRMA SORUSU

İbrahim Şehir Köyü'nde de sıkıntılar olduğundan bahseden Mehmet Sucu, ''Büyükşehir'in adını kullanarak Nizip'e giden doğalgaz hattından geçen ve vatandaş mülkünden geçen boru hattının bir kamulaştırma olmadan doğalgaz getirilmeye çalışılmış. Bu da teknik olarak size bildirilmiş. Firma yetkilileri, vatandaş ve muhtar karşı karşıya gelmiş ve jandarmalık olmuşlar. Kamulaştırma izni alınmadan nasıl vatandaş mülkünden hat geçirilebilir?' dedi. 

 BÜYÜKŞEHİR'İN İSMİ KULLANILIYORSA GEREĞİNİ YAPARIZ

 Büyükşehir'in isminin kullanılarak böyle bir girişimde bulunan ve art niyetli olan birileri varsa gereğini yapacaklarını vurgulayan Osman Toprak şöyle devam etti; ''İbrahim Şehir'le ilgili de bize gelmiş herhangi bir şey yok. Oradaki vatandaşla ve muhtarla da görüşürüz. Bizim bilgimiz haricinde Büyükşehir'in ismi kullanılarak ya da personellerimizin ismi kullanılarak bir kısım vatandaşlarımızın haklarını kullanmalarının önüne geçilmek isteniyorsa, art niyetli kişiler varsa gereğini yaparız. Bunu net bir şekilde söyleyelim.''  NARİN DEMİRCİ-AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.