1. HABERLER

  2. ÇELED UŞAGLAR

  3. Mahir DEMİR (Şıgmamed)
Mahir DEMİR (Şıgmamed)

Mahir DEMİR (Şıgmamed)

KÜLTÜR SANAT EKSENİNDE ÜNİVERSİTE VE HALKÜniversiteler, kültür, sanat ve bilim yuvasıdır.Halkın binlerce yıllık kazanımlarını sistematize ederek...

A+A-

KÜLTÜR SANAT EKSENİNDE ÜNİVERSİTE VE HALK

Üniversiteler, kültür, sanat ve bilim yuvasıdır.
Halkın binlerce yıllık kazanımlarını sistematize ederek normlara kavuşturur, bu normları bir araya getirerek elde ettiği somut kriterleri ve standartlarını bilimsel bir dil ile çağın iletişim aygıtları vesilesi ile kaydeder ve bunu yeniden insanlığın hizmetine sunar.Üniversitelerimiz; Gaziantep’in Edebiyatını, tarihini, El sanatlarını, damak zenginliğini, Endemik bitkilerini, doğa örtüsünü, coğrafyasını, antropolojisini, alimlerini, halk kahramanlarını, yaşam prensiplerini, dayanışma sistemlerini, ticari alışkanlıklarını, binalarını, eski sokaklarını, spor kültürünü, musikisini, giyim tarzlarını, canlı popülasyonlarını, fiziksel yapılarını, yer altı ve üstü zenginliklerini ve onlarca konu daha eklenebilir Gaziantep yerel kimliğini yansıtan tüm kaynaklarını araştırmalı ve insanlara sunmalıdır.
Üniversitelerimiz bu konularda çalışmalar yapsa da halkla paylaşmakta yetersizlikler göze çarpmaktadır. Eskişehir’deki üniversite halkla iç içe ve bahsi geçen konularla halk ile ortak paydasını yüksek tutmaktadır.
Şehrimizde kurulan ve kurulmakta olan üniversitelerin bu konuları da göz önünde bulundurmalarını umuyoruz. Üniversitelerimizin tüm alt yapısını, ürettiği sanayi, kültür ve sanat ürünlerini halk ile paylaşmasını diliyoruz.
Bizler Çeled Uşaglar ailesi olarak Üniversitelerimiz ile ortak projeler yapmaya hazırız. Bu manada birkaç proje sunduk, ünlü Sanatçılar ile birlikte halkımıza tiyatro kursu, Kent Tarihi ve Kültürü seçmeli dersi verilmesi ile ilgili projeleri... Bu projelerimiz bahsi geçen konularda bir başlangıç olacaktır. Öte yandan Üniversitelerimiz bünyesindeki Profesör Hocalarımız ile Bir Gaziantep Tarih, Kültür ve Dil kurulu kurarak çalışmalar planlıyoruz. Bu konular ile ilgili alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Bittiğinde Halk ile paylaşıp bir sivil toplum kuruluşu olarak tarihi misyonlarımızdan birini yerine getirmiş olacağız.

Tüm çalışmalarımızı bir üniversite hassasiyetinde yürütüyoruz Mevlam muvaffak etsin.

 

Esenlikle.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.